Yorgancılar'dan G20 Değerlendirmesi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirgesini değerlendirdi. Yorgancılar, bildirgede güçlü ve kapsayıcı bir büyüme ile istihdam ve sürdürülebilirlik vurgusunun yer almasının insanlık adına umut verici bulduğunu belirtti.

Yorgancılar'dan G20 Değerlendirmesi
Antalya’da yapılan G20 Zirvesi’nin oldukça başarılı geçmiş olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Yorgancılar, "Bulunduğum toplantılarda ülke olarak gerek organizasyon, gerekse verilen izlenimden dolayı gururlandığımı ifade etmek isterim. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere, Bakanlık yetkililerimiz, TOBB ve TEPAV son bir senedir Zirve için çok ciddi mesai harcadı. İki gün için dünyanın kilitlendiği Antalya’daki G20 Zirvesi; Türkiye’nin tanıtımı ve markası açısından da son derece önemli idi. Katılımcıların da aynı fikirde olması başarının bir kanıtıdır" diye konuştu.
 
TERÖR VE MÜLTECİ KONUSUNA ODAKLANILDI
 
G20’nin bir ekonomik topluluk olmasına rağmen, Antalya Zirvesi’ni diğerlerinden farklı kılan unsurun yaşanan terör olayları ve mülteci konularının gündemin odağına yerleşmesi olduğunu kaydeden Yorgancılar, "Terör sadece Ortadoğu’nun veya Türkiye’nin meselesi olmaktan çıkmıştır. Terör, artık küresel bir sorun haline gelmiştir ve Paris’teki terör tüm ülkeleri teyakkuza, huzursuzluğa, güvensizliğe teslim etmiştir. Türkiye’nin bu coğrafyadaki varlığının ve gücünün önemi bir kez daha görülmüştür. Bu da göstermiştir ki, tüm dünya ülkeleri terör için tek ses olabilmelidir. Çünkü terörün olduğu yerde, ekonomiyi güçlü kılmak ve toplumsal huzuru sağlamak mümkün değildir. Bugünden itibaren sadece Paris değil birçok tehdit altındaki şehir turist kaybına, yani önemli bir gelir kaybına neden olacaktır. Bunlar çok dikkatle değerlendirilmelidir" dedi.
 
ÖNEMLİ EKONOMİK KARARLAR
 
Yorgancılar, tüm bunların gölgesinde; G-20 zirvesindeki liderler toplantısında ise Türkiye olarak; ticaretin kolaylaştırma anlaşmasının onaylanması ve yürürlüğe konmasının dile getirildiğini belirterek şunları söyledi:
 
"Küresel finans ve reform gündeminin nihai hale getirilerek onaylanması, bütün bunlardaki düzenlemelerin arasındaki bütünlüğün sağlanması ve vurgulanması, istişare sürelerinin hızlandırılması, G-20’nin şirketlerde hak sahipliği şeffaflığı yüksek prensiplerinin uygulanması, ortak bir uluslararası yatırım prensipleri setinin oluşturulması ve yabancı doğrudan yatırım vergilendirilmesine ilişkin daha şeffaf ve uyum sisteminin genel olarak uygulanması gibi hususları ifade ettik. Diğer yandan, güçlü ve kapsayıcı bir büyüme ile istihdam ve sürdürülebilirlik vurgusunun Zirve’nin bildirgesine de yansıması, küresel gerçekler içerisinde yaşanan eşitsizliklerin en büyük ekonomiler tarafından ifade edilmesi gelecek adına, insanlık adına umut vericidir. KOBİ’lere, kadınların ve gençlerin istihdamına da bildirgede yer verilmiş olması, aslında bizim kendi platformumuz çerçevesinde sürekli ifade etmiş olduğumuz konularımızın böylesi bir Zirvede altının doldurularak ve en iyi 20’nin imzası altında kamuoyu ile paylaşılmış olması da çok kayda değer bir husustur. Güçlü ve kapsayıcı büyüme ile daha fazla ve daha kaliteli istihdam vurgusunun 2016’da Türkiye için de öne çıkacak bir vurgu olacağı inancındayım. Bu bağlamda, 2016 yılında sürdürülebilir ekonomik büyüme politikalarına odaklanılması ve üretim artışını hedefleyen stratejiler geliştirilmesi en büyük beklentimizdir."
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER