Yolsuzluk Soruşturmalarına Bireysel İtiraz Çağrısı

İzmirli Avukat Arif Ali Cangı, iki bakanın oğlu ile İranlı işadamı Reza Zarrab’ın da adının geçtiği yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına dair savcının kararına itiraz etti. İstanbul Sulh Ceza hakimliğine itirazını yapan Cangı, hazırladığı dilekçe örneğiyle de tüm vatandaşların, toplu itirazda bulunmaları için çağrı yaptı.

Yolsuzluk Soruşturmalarına Bireysel İtiraz Çağrısı
İstanbul’da geçen 17 Aralık’ta düzenlenen ’rüşvet ve yolsuzluk’ soruşturmasında gözaltına alınan, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan, İran asıllı işadamı Reza Zarrab ve Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da aralarında bulunduğu 53 şüpheli gözaltına alındı. Soruşturma çerçevesinde tutuklanan bakan çocuklarının yanı sıra, Reza Zarrab ile Süleyman Aslan da, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Geçen 18 Ekim’de de soruşturmayı devralan Cumhuriyet Savcısı, sanıklarla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.
 
BİREYSEL BAŞVURUDA BULUNDU
 
Takipsizlik kararına tepki gösteren İzmirli avukat Arif Ali Cangı bireysel girişim başlattı. Cangı, İstanbul Sulh Ceza hakimliğine iletilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığa’na dilekçeyle itiraz başvurusunda bulundu. Hazırladığı dilekçeyle, vatandaşların da bireysel başvuruda bulunmalarını isteyen Arif Ali Cangı, "Bir yurttaş olarak adaletsizliğe müdahale edilmesi lazım. Hazinenin doğrudan soruşturmaya, müdahil olması lazım, itiraz etmesi lazım. Bu ortamda hazinenin itiraz etmeyeceği için vatandaşların, itiraz etmesi lazım. Dosyanın kapatılmasını engellemek lazım. Vatandaş bireysel olarak ilk kamuyu ilgilendiren bir soruşturmaya itirazda bulunmuş olacak. Sulh Ceza hakimliği, soruşturma konusundan bizlerin, doğrudan zarar görmemesinden dolayı talebimizi reddetmesi halinde, Anayasa mahkemesi ardından da AHİM’e kadar gideceğiz. Böylelikle vatandaşların, soruşturmalara bireysel müdahalelerde bulunmalarının önünü açıyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2014, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER