Yoksulluk Oranına Dikkat Çekti

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural, Türkiye’de yoksulluk oranı en yüksek 4’üncü ilin İzmir olduğunu söyledi.

Yoksulluk Oranına Dikkat Çekti
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şubesi’ni ziyaret eden MHP İzmir milletvekili adayı Oktay Vural, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu değerlendirdi, iktidara gelmeleri hakkında yapacaklarıyla ilgili bilgi verdi. MHP olarak temel yaklaşımlarının Türkiye’nin üretmesi, üretirken de daha fazla katma değer sağlayacak sektörlere yönelinmesi olduğunu söyledi. Cari açık vermeden katma değerli üretimin Türkiye için olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Vural, “2008 - 2011 yılları arasında ülkemizde kişi başı gelir yüzde 3.3 arttı. Artışa iyimser diyebiliriz. Fakat biz büyürken fakirleşen bir ülkeyiz. Buna neden olan ise orta gelir tuzağı dediğimiz gruptur. Orta gelir tuzağındaki kesim üretemiyor ve daha fazla tüketiyor. Dar alanda sıkışıp kalıyor. AK Parti’nin 2007 yılından bu yana büyeme ortalama hızı 3.1. MHP olarak biz bunu ilk safhada 5.1 ileriki dönemde 6.1 çıkarmayı düşünüyoruz. Muhakkak Türkiye büyümeli ama büyütürken de daha nitelikli daha katma değerli bir politika izlenmeli" dedi.
 
YOKSUL KENT İZMİR
 
ASKON İzmir Şube Başkanı Zekeriya Hazırbulan’ın da bulunudğu toplantıda işadamlarına "Sizce Türkiye’nin yoksulluk oranı en yüksek 4. ili hangisidir" diye soran Vural, "İnanmayacaksınız ama İzmir. Yoksulluk oranının en yüksek olduğu iller yüzde 15.3 ile Erzurum, Erzincan ve Bayburt. Bu üç ilin ardından yüzde 14.4 ile İzmir geliyor. Aslında İzmir’de ortalama gelir ve eşdeğer hane halkı ortalama fert geliri yüksek. Ama bu gelir adil şekilde dağılmıyor. İzmir’deki gelir dağılımı öylesine bozuk ki, Türkiye ortalamasının bile altında" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2015, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER