banner51

Yıldırım'a Jet Harmandalı Yanıtı

Foça Bağarası Kültürevi’nin temel atma töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın arsenikli su konusundaki açıklamalarını ise zamanı geçmiş ve boş işler olarak değerlendiren Başkan Kocaoğlu, Binali Yıldırım’ın Harmandalı konusundaki açıklamalarını da yanıtladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Foça Belediyesi’nin ortak hizmet projesi kapsamında hayata geçirilecek Foça Bağarası Kültür Evi’nin temeli Başkan Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı.

Foça halkının büyük sevgi gösterileriyle karşılanan Başkan Aziz Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada “Burası Anadolu. İnsanlık tarihinin bütün serüvenleri burada yaşandı. 33 farklı medeniyet, farklı inançlar, farklı milletler yaşadı. Hepsi hercümerç oldu Anadolu insanını oluşturdu” dedi. Bu coğrafyada bin yıllardır yaşayan halkın gelenek göreneklerini korumaları için kültür evleri inşa ettiklerini ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Yol kadar cemevi de önemlidir. Zaten dayanışma, birlik, beraberlik herkese yaşam hakkını sağlayacak olanakları sunmaktan geçer. 10 yıldır hiçbir ayrım yapmadan sadece insan odaklı çalışıyoruz” diye konuştu.

Foça’nın turizm, tarım ve hayvancılıkla geçinen bir ilçe olduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, şunları kaydeti:

“Burada arazi yollarının ne kadar önemli olduğunu çiftçimiz daha iyi bilir. Kurduğumuz mısır kurutma tesisinin önemini mısır üreten tarımcımız iyi bilir. Arazi yolarının ne olduğunu tarlasına, bahçesine, bağına giden, ürününü o yollardan geçinen yurttaşlarımız bilir. Biz her türlü yatırım yapıp hem yerelde, hem turizmde kalkınmayı gerçekleştirmek durumundayız”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşmasında seçim sürecinde rakip adayların bazı söylemlerine de yanıt verdi. Su fiyatlarının tek tarifeye indirilmesi yönündeki vaatlerin sosyal adalet ilkesine uygun olmadığını belirten Başkan Kocaoğlu, “Ulaşımda 90 dakika istemini neden uyguluyorsak, suda farklı tarifeleri de aynı nedenle uyguluyoruz. Biz az su tüketen sabit gelirli vatandaşımızın su tarifesini düşük tutarak, sabit gelirliyi koruyoruz. Hem de suyun tasarruflu kullanılmasını sağlıyoruz. Kırsalda evinin bahçesinde hayvan besleyen, sebze meyve üreten hemşerilerimiz için tarım tarifesini başlattık. Dörtte bir fiyatına tarım tarifesi uyguluyoruz. Bu sosyal demokratların yapacağı iştir, bu adaletli davrananların yapacağı iştir” dedi.

Başkan Aziz Kocağlu, belediye yönetimini borçla devraldığı yönündeki söylemlerinin kesinlikle bir önceki Başkan Ahmet Piriştina’yı hedef almadığını da belirterek, “Rahmetli başkanımızı her zaman minnetle andım. Ahmet Piriştina’nın kendi döneminde bir kuruş borçlanması da yok. Bu borçlar ondan önceki dönemlerin borcuydu. İzmirlinin çok iyi bildiği konuları siyaset malzemesi yapmanın bir gereği yoktur. Bunu yapmak, konuları basitleştirerek bir şeyler yapma çabasıdır ki, bu da doğru bir yaklaşım değildir” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, benimsediği yönetim anlayışı gereği belediyecilikteki borç ödememe geleneğini yıkarak, borç ödeyen, düşük faizle borçlanarak yatırım yapan bir belediye yapısı oluşturduğunu söyledi.

İzmirliye eziyet çektirmeyin

İzmir’deki trafik sorununa ilişkin görüşlerini de yineleyen Başkan Kocaoğlu, şunları kaydetti:

“İzmir Valisi Sayın Mustafa Toprak, göreve başladığı zaman trafik problemi ile ilgili bir koordinasyon toplantısı yapın, konuşalım dedik, hala yapılacak. İzmir’de trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafik polisi gören var mı, trafik polisi görev yapıyor mu? İkinci sıra, üçüncü sıra parklanmalara bizim müdahale yetkimiz yok. Müdahale edemiyoruz. Bu konuda görev yapacak kurumlar Emniyet Müdürü’ne ve Sayın Vali’ye bağlı. Sayın Emniyet Müdürü ve Sayın Vali’yi trafik polislerine görev yaptırmaya çağırıyorum. Trafiği tıkayarak, otopark eksik diyerek seçime kadar İzmirli hemşehrilerimize sıkıntı yaşatmanın hiçbir anlamı yok. Buradan fayda çıkmaz. Trafik polisini çekerek İzmirliye eziyet çektirmeyin.”

Boş işlerle uğraşmanın faydası yok

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın kendisini hedef alan açıklamalarına yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, “Dün Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç Bey İzmir’e gelmiş. ‘Arsenikli suyu içirdiler’ demiş. Sayın Başbakan Yardımcımız çok gerilerde kalmış. Arsenikli suyu biz içirmiyoruz. O zaman da içirmedik. Ama Kızılırmak’ın ağır metalli sularını Ankaralılara içirmek için, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve üç dört bakanın oynadığı bir oyundu bu. Yeni bağlanan yerler hariç, İZSU kurumuzla nereye su veriyorsak arıtıyoruz ve 24 saat kesintisiz ve sağlıklı su veriyoruz. Başka bir şey bulun, geçmiş işlerle, boş işlerle uğraşmanın faydası yoktur” diye konuştu.

Asparagas haber tepkisi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir yerel gazetede “Sudan bahane” başlığı verilen bir haberle, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Göztepe Stadı’nın yapılmasını engellemek üzere burada jeotermal kazı izni verdiği yönündeki iddiaların ortaya atılmasını da eleştirdi.  Jeotermal için sondaj izni verme yetkisinin Büyükşehir Belediyesi’nde değil, İzmir Valisi’ne bağlı İl Özel İdaresi’nde olduğunu dile getiren Başkan Kocaoğlu, “6 tane ruhsat için izin vermişler. Hem ruhsatı veriyorlar. Hem de ondan sonra ‘mış’ gibi yapıyorlar karşıya geçiyorlar” dedi.

Harmandalı yanıtı

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın atık bertaraf tesisinin Harmandalı’da kurulması yönündeki açıklamaları ve bu yöndeki temaslarını da değerlendirdi. Başkan Kocaoğlu, daha önce katı atık tesisinin Harmandalı’da kurulmasını öneren Yıldırım’ın şimdi burada tesis kurulamayacağı yönünde görüş belirttiğini hatırlattı. Harmandalı’nın vahşi değil, düzenli depolama alanı olduğunu ve İstanbul Ümraniye ile kıyaslanmasının doğru olmadığını dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Ama bu çağda düzenli depolama yapmamız da yeterli değil. Atıkları hammadde olarak kullanıp bertaraf edeceğimiz tesisin yerini tespit ettik. Burada nasıl bir tesis yapacağımızı dünya aleme göstereceğiz” dedi. Başkan Kocaoğlu daha önce Torbalı Taşkesik’te kurulması planlanan tesisin ise geçtiğimiz genel seçimler öncesinde bakanlığın da devreye girmesiyle siyasete kurban edildiğini söyledi.

Köyün malı köylüde kalacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 30 Mart sonrası kapatılacak köy tüzel kişiliklerinin mallarına ilişkin görüşlerini de şöyle açıkladı:

“Bugün köy tüzel kişilikleri kalktı. Mahalle oldu. Köyün bugüne kadar babadan deden kullandığı tarlası, merası, fidanlığı ne varsa, onlar CHP’nin yerelde iktidarında, 30 ilçede de yasal olarak kime devredilirse devredilsin eskiden olduğu gibi oradaki insanlar tarafından kullanılmasını sağlayacağız. Elimizi sürmeyeceğiz.  Aynı il özel idaresinin malların da olduğu İzmirlinin malı İzmirli de kalacak. İzmirlinin malı İzmir’in kalkınması için kullanılacak. Siz sürekli arazi satıyorsunuz. İl Özel İdaresi’nin malı 10 yıldır, 1 liralık mal satmayan bir idarede kalırsa daha emin ellerde kalmış olmaz mı? Bu malların satılmasını önleyelim, yandaşa verilmesini önleyelim. Ham yapılmasını önleyelim”

Kim namusluysa ona oy verin

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Gökhan Başkanla birlikte 10 senedir bir ayrım yaptığımızı, bir hısım akrabayı koruğumuzu, sizi üzecek, rencide edecek bir şey yaptığımızı gördünüz mü? O zaman bir tek şey istiyorum sizden. Kimi en namuslu biliyorsanız, kimin hak etiğine inanıyorsanız, kimin bu kentin çıkarı için göğsünü siper edeceğine inanıyorsanız ona oy verin.”

İşimiz Foça, gücümüz İzmir

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ise yaptığı konuşmada 10 sürdürdüğü Belediye Başkanlığı süresince en büyük desteği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan gördüğünü belirterek kendisine teşekkür etti. Çiftçiye yönelik, gençlere yönelik çok önemli projeler gerçekleştirdiklerini belirten Demirağ, bu projeleri hayata geçirirken tek dayanak noktalarının “İşimiz Foça gücümüz İzmir” sloganı olduğunu söyledi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Haydar Olcay ve Alevi Kültür Dernekleri Bağarası Şubesi Başkanı Munzur Küçük, kültür evinin yapılına katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’a teşekkür etti. Haydar Olcay, “Bir değil, yüz bin Ali’yle de gelseniz İzmir’in Aziz kalacağını size hatırlatırız” diye konuştu

Konuşmaların ardından kültürevinin temeli törenle atıldı. Toplantı odası, ibadethane, kurs odası, yemekhane, yönetim odası, gasilhane ve otopark gibi bölümlerden oluşacak “Foça Bağarası Kültür Evi” 441 m2’lik bir alanı kaplayacak ve 2 katlı olarak inşa edilecek. Kültür Evi’nin, 3-4 aylık bir süre zarfında tamamlanması planlanıyor.

 

Kocaoğlu'nun Çiğli Ziyareti

http://www.kanalben.com/haber/102441/kocaoglundan-cigli-ziyareti.html

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER