Yıldırım Son Noktayı Koydu: AVM'den Dönüş Yok!

İzmir'e gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Alsancak'ta yapılması planlanan kruvaziyer limanı ve AVM ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 'Alsancak biter' diyerek karşı çıktığı TMMOB'a bağlı odaların yoğunluk, trafik sıkışıklığı ve birçok nedenle karşı çıktığı yap işlet devret modeli ile ihale edilecek proje hakkında konuşan Yıldırım, geri dönüş olmadığını ifade etti.

Yıldırım Son Noktayı Koydu: AVM'den Dönüş Yok!

Kruvaziyer limanı ile ilgili hazırlık çalışmalarının sekiz ay sürdüğünü anlatan Yıldırım, şöyle konuştu: "Bu sekiz ay süre içerisinde bütün kurumlardan görüşler alındı. İzmir kamuoyu ile bu proje paylaşıldı. Bu 'İzmir'in önemli bir ihtiyacıdır' diye öncelikli olarak ele aldık. Yorucu çalışmadan sonra ihaleye çıktık. O süreçte herkes söylediğini söyledi. Gereken düzeltmeler ve önlemler de alındı. Bu noktadan sonra bizim yapacak bir şeyimiz yok. İhaleyi yapacağız ve sonucuna göre hareket edeceğiz"

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziemir'de yapmayı planladığı 300 dönüm alan üzerindeki yeni fuar alanı projesi hakkında Kamu İhale Kurumu'na yapılan itirazı değerlendiren Yıldırım, şöyle konuştu: "Türkiye bir hukuk devleti. Tabii ki ihaleler KİK'e hep götürülüyor. Neden götürülüyor? İhaleyi kaybedenler kaybettiklerini kabullenemiyor. KİK'e 'belki sonuç değişir' diyerek gidiyorlar. Bu sadece İzmir'de yaşanan bir şey değil. Türkiye'nin her tarafından yaşanan bir mesele. Neticede KİK bir karar veriyor. İdarenin verdiği kararın doğru ya da yanlış olduğunu söylüyor. Tekrar değerlendirme isteyebiliyor. Bazı müracaat edenler bununla da yetinmiyor. Karar istedikleri gibi çıkmazsa bu itirazı mahkemeye taşıyorlar. Ne oluyor? İşler uzuyor, zaman geçiyor. Bundan ülke ve millet kaybediyor. Hukuk devleti olmak güzel bir şey ama her yapılan işi de mahkemeye taşımak güzel bir şey değil. Bunun zararlarını en fazla çeken İzmir. Bunun zararlarını en iyi bilen de İzmir. Onun için ben bu konuda diyorum ki İzmir'in önünü açacak,geniş ufuklu düşünecek sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç var" dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2012, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER