Yılbaşında İzmir'e Kar Yağacak mı?

Yılbaşı günü yurt genelinde hava durumu nasıl olacak? İzmir'e kar yağacak mı?

Yılbaşında İzmir'e Kar Yağacak mı?
''Yılbаşındа hava nаsıl olacak?'' sоrusu sоrulmaya başlandı. 31 Aralık 2015'e az bir süre kаlа yılbaşını özel plan yaparak ya dа tatil fırsatı olarak dеğеrlеndirеcеk vаtаndаşlаr hаvа durumu gelişimlerini yakından takip ediyоrlar. Pеki, yılbaşında hаvа nаsıl olacak? Meteoroloji genel müdürlüğünün yapmış olduğu açıklamada, 30 Aralık 2015 Çarşamba günündеn itibаren başta İstanbul оlmak üzere yurdun büyük bir bölümünde kаr yağışı görülecek.
 
İstanbul'da hava sıcaklıklarının 10 ila 15 derece azalacağına dikkat çeken uzmanlar, zaman zaman 10 dereceye çıkan sıcaklığın perşembe günü öğle saatlerinde sıfır dereceye düşeceğini, yeni yıla girerken -2, -3, sabaha karşı ise -4 ila -5 olacağını belirttiler. Yetkililer, söz konusu sıcaklıkların İstanbul'un kırsal ve yüksek kesimlerinde gece sıcaklıklarının -7, -8 dereceye ineceğini tahmin ettiler.
 
KAR KALINLIĞI 30 CM'Yİ GEÇEBİLİR
 
Uzmanlar, yarın öğle saatlerinde İstanbul'da karla karışık yağmur başlayacağını ardından bu yağışın kara dönüşeceğini belirterek, kar yağışının 31 Aralık Perşembe ve 1 Ocak Cuma akşamına kadar süreceğini söylediler. Şehir merkezinde kar kalınlığının 10 cm'ye ulaşırken, Beylikdüzü, Çatalca, Terkos, Elmalı gibi yerlerde ise 30 cm'yi aşacağı tahmininde bulundular.
 
İZMİR DONACAK!
 
İzmir'de ise Çarşamba gününden itibaren Karadeniz üzerinden gelen aşırı soğuk ve yağışlı hava kütlesinin hafta sonuna kadar etkili olması bekleniyor.
 
Aşırı soğuk hava nedeniyle hava sıcaklığında hissedilir derecede (10-12°C) azalma görülecek.
 
Perşembe (31 Aralık 2015) günü kuzey ilçeleri (Bergama ve Kınık); Cuma (1 Ocak 2016) günü kuzey ve doğu ilçeleri (Bergama, Kınık, Ödemiş, Kiraz ve Beydağ)  hafif kar yağışlı geçecek.
 
Rüzgârın kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli; kıyılarda fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.
 
Hava sıcaklığında Çarşamba gününden itibaren beklenen azalma sonucu; özellikle gece ve sabah saatlerinde orta kuvvette ve iç kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don olayı görülecek.
 
Meteorolojik Uyarı: İzmir il ve ilçelerinde kuvvetli buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda görülecek aksamalar ile kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtınanın (50-70 km/saat) olumsuz etkisine (çatı uçması, ağaç ve tabela devrilmesi vb.) karşı vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir. 
 
İşte 5 günlük hava tahmini:
 
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER