Yerli Yersiz Kabareye Ayakta Alkış

Hollanda’da yayınlanan 8 kitabı 500 bin satış rakamlarına ulaşan ve en etkili 50 Türk listesinde yer alan Hollanda Kraliyet Tiyatrosu sanatçısı Nilgün Yerli, "Yerli Yersiz" kabaresi ile çıktığı Türkiye turnesi kapsamında bu kez İzmirli tiyatroseverlerle buluştu.

Yerli Yersiz Kabareye Ayakta Alkış
Tiyatroda kabare geleneğinin unutulmaz bir örneğinin sergileyen Nilgün Yerli, İzmirli tiyatroseverlere kahkaha dolu dakikalar yaşattı. Yerli Yersiz kabaresinde; kendine özgü mizah anlayışı ile kadın erkek ilişkilerine bambaşka bir gözden bakan, oyunun müziklerini yapan Hollandalı müzisyenler eşliğinde; Neşet Ertaş, Barış Manço gibi ustaların eserlerinin yanı sıra “Toprak" adını verdiği kendi bestesini de oyun içinde seslendirilen Nilgün Yerli izleyenlerden tam not aldı. Salonu dolduran izleyicilere özel bir sürpriz yapan Yerli, elinde kolonya şişesi ve şekerle geldi. Arka sıralardan başlayarak izleyenlere kolonya ve şeker tutarak indi, salonun bir bölümüne yaptığı ikramın ardından sahnede yerini aldı. İzleyenlerden, dağıtılan üzerinde "Birbirimizi farkımızla sevelim" yazılı tişörtleri giymelerini rica etti. Adem ile Havva’dan bu güne erkek ve kadın ilişkisini farklı bir bakış açısıyla işlediği "Yerli Yersiz" oyunundaki performansının yanı sıra şarkılarıyla da büyük beğeni kazanan Nilgün Yerli, aralarından İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın da bulunduğu izleyiciler tarafından, oyunun sonunda uzun süre ayakta alkışlandı.
 
NİLGÜN YERLİ KİMDİR?
 
“Dünya benim vatanım, insanlık benim ailem, sevgi benim dinim" sözleriyle kendisini gerçek bir dünyalı olarak tanımlayan Nilgün Yerli aslen Kırşehir’li. 10 yaşındayken öğretmen babasının görevi nedeniyle ailesinin Hollanda’ya yerleşmesiyle farklı kültürlere ilk adımı attı. 15’indeyken annesini bir trafik kazasında kaybeden, babasının da beyin kanaması geçirdikten sonra Türkiye’ye dönmesiyle yalnız kalan Nilgün Yerli, rahibelerle yetişip eğitimini tamamladı. Bir taraftan çalışıp, bir taraftan üniversitede ekonomi okurken, bir Türk arkadaşıyla “Turkish Delight" (Türk Lokumu) adlı bir tiyatro grubu kurarak sahne kariyerine başladı. Öncelikle grubuyla ön yargıları yıkmak üzerine oyunlar sahneleyen Yerli, 1993’ten sonra yolculuğuna yalnız devam etti. Senaryolarını yazıp oynadığı 8 tiyatro oyununu Avrupa’nın birçok yerinde sergiledi. 2005 yılında Hollanda Kraliyet Tiyatrosu’nda 2 bin kişiye kapalı gişe oynayarak sanatını kanıtlayan oyuncu “Hollanda Kraliyet Tiyatrosu Oyuncusu" unvanına hak kazandı. Tiyatroculuğunun yanısıra, 5’i çeşitli gazetelerde yazdığı köşe yazılarından derlenen 8 kitabı, ülkede 500 binin üzerinde basıldı. Annesinin hayatından esinlenerek yazdığı ve hem okuyucular hem de eleştirmenler tarafından beğeniyle karşılanan ’Karides Ayıklayan Kadın’ hikayesinin sinema filmi olmasını planlıyor. Çok yönlü sanatçı ayrıca, 2011 yılında, tiyatro oyunlarında söylediği Türkçe ve Felemenkçe parçalardan oluşan albümü “Simp el Leven" (Sade Hayat) ve ardından 2013 yılında “Luister!" (Dinle!) adında 2 albüm çıkardı. Kırşehir, Samsun, Antalya, İzmir, Harlem, Heerenveen, Amsterdam, New York, Londra gibi büyük şehirlerde uzun yıllar yaşayan Nilgün Yerli, sanatında özellikle kültürlerarası iletişim ve iletişimsizliği mizahi dille ele alıyor.
Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER