banner51

Yerli Irklar Karşıyaka'da Yarıştı

Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği “Yerli Irklar Çalıştayı” kapsamında yarışma düzenlendi. Yerli Irkları Koruma, Araştırma ve Tanıtım Derneği işbirliğiyle Tay Park’ta yapılan yarışmaya katılan Kangal, Akbaş ve Malaklı cinsi köpekler göz doldurdu.

Yerli Irklar Karşıyaka'da Yarıştı
Torunlarıyla birlikte yarışmayı izleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Dünyada gelişmiş ülkeler kendi yerel ırklarına sahip çıkıyor, önemli çalışmalar yapıyor. Ülkemizdeki yerli ırkların önemi henüz tam olarak anlaşılamadı. Karşıyaka Belediyesi olarak bu konunun uzmanlarına kapılarımızı açtık. İlk günkü sunumlarda önemli araştırmaların sonuçları açıklandı. İkinci günkü yarışmalar ise yerli ırk köpek besleyenlerin buluşma yeri oldu. Burada yerli ırk köpek yetiştirenler ve meraklıları hem birbirleriyle   hem de uzmanları ile görüşmeler yapma imkanı buldu. Veteriner İşleri Müdürlüğümüze ve katkı koyan herkese teşekkür ediyorum“ dedi. 
 
Yerli Irklar Koruma, Araştırma ve Tanıtma Dernek Başkanı Doğan Kartay Çalıştayların yıllardır Sivas’ta yapıldığını belirterek, “Kangal dışında ilk kez Karşıyaka Belediyesi ile işbirliği yaptık. Bu güne kadar ki en iyi organizasyon oldu. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Doğan Kartay daha sonra iki adet yavru kangal köpeğini Başkan Durak’a hediye etti. Dernek ayrıca hayvan barınakları için 600 kilogram mama bağışında bulundu. Başkan Durak’ta Yamanlar Gençlik Merkezi’nde mini hayvanat bahçesi oluşturduklarını hatırlatarak, “Köpeklerimizi de burada bakacağız“ diye de ekledi. 
 
Gösterişleri, duruşları ve heybetleri ile göz dolduran köpekler sırasıyla jüri karşısına çıkarıldı. Yapılan yarışmalarda kangal 06-12 aylıklarda Murat Hazal Uygunol’un Naz (Dişi), 12-24 aylıklarda Lütfü Sayarer’in Bozo (Erkek), 24 ay üstünde Önder Ok’un Asya (Dişi ) isimli köpekleri birinci oldu. Akbaş ırkı köpek yarışmasında ise 06-12 aylıklarda Bilal Müşfik Arık’ın Malifo (dişi), 12-24 aylıklarda Rıdvan Karşıyakalı (Dişi), 24 aylık üstünde de Emre İleri’nin Efe (erkek) isimli köpekleri birinci oldu. Malaklılar cinsinde ise Serkan Yurdanur ‘un Maximus isimli köpeği birinci seçildi.  
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER