banner9

'Yerelde de İktidar Olacağız'

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Yıldırım Ulupınar, yerel siyasete ilişkin, ''Aziz Bey arkadaşım ama yaptıklarını ve yapamadıklarını kibar ama ağır bir dille söyleyeceğim.'' dedi.

'Yerelde de İktidar Olacağız'

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Siyaset sahnesine hızlı bir şekilde giren İYİ Parti'de İzmir İl Başkanı Yıldırım Ulupınar, yaşanan süreçte gelinen noktayı Ben HABER okuyucuları için anlattı. Partilerinin tüm karalamalara karşı yoğun bir teşkilatlanma faaliyeti içinde olduğunu ve geniş kitlelerce umut olarak görüldüğünü söyleyen Ulupınar, “Yalnızca genelde değil, yerelde de iktidar olacağız.” dedi.

İYİ Parti'nin kurulduğu gün yaşanan coşkunun olmadığı söyleniyor. Bu bir karalama mı?

İYİ Parti'yi bir yerlere oturtmaya çalışıyorlar. Önce Genç Parti'nin yerine oturtmaya çalıştılar tutmadı. Şimdi de barajın hemen üstüne oturtmaya çalışıyorlar. Birileri ister beğensin, ister beğenmesin 32 senedir siyaset yapan bir insan olarak söylüyorum ki İYİ Parti ilk başladığı günün bugün çok üstünde ilerliyor. Bize karşı karalamalar için para koyan gruplar var. İYİ Parti'nin durulduğunu ve ciddi şeyler söylemediğini iddia ediyorlar. Halbuki öyle ciddi şeyler söylüyoruz ki... Ana akım medya bunları halkla paylaşsa bugün çok daha farklı şeyler olurdu. Karanlık bir kuyunun içinde mücadele ediyoruz ama buna rağmen ilk seçimde iddia ediyorum ki çok çok ciddi bir oyla geleceğiz. 

Sokakta İYİ Parti'ye yönelik neler duyuyorsunuz?

Şu anda öyle bir ruh var ki Türkiye'de iş halk hareketine döndü ve bunun önünü kesmek mümkün değil. Geçtiğimiz gün doktora gittiğimde yanımdaki arkadaşım "Başkanım" deyince doktorun dikkatini çekti. Biraz sohbet ettik. İYİ Parti İzmir İl Başkanı olduğumu söyleyince kendisi de CHP'li olduğunu ama içinde bulunduğu 150 kişilik bir grupla birlikte firesiz olarak İYİ Parti'ye oy vereceklerini söyledi. Nedenini sorduğumda partimizle ilgili algı oyunlarından rahatsız olduklarını söyledi.  Millet bizim hakkımızda çıkartılan asılsız söylemlere rağbet etmeyecek. Kaldı ki bu millet bize umut oldu, biz onlara değil. Milletin ışığıyla çıktık yola. Biz yüzdeleri değil, iktidarı hedefleyen bir siyasi partiyiz.

AK Partililer CHP'den, CHP'liler AK Parti'den oy alacağınızı söylüyor. Peki siz kimden oy alacağınızı düşünüyorsunuz?

Bakın her ikisinin de ortak noktası bizim ciddi oy alacağımızı söylemeleri. Oy alamayacağımızı söyleyemiyorlar ve yaşayacakları kaybı birbirlerine atmaya çalışıyorlar. Ben Türkiye'de şu anda yaşananlardan rahatsız olmasam il başkanlığı yapmam. Bu ülkenin iki yarısı birbirine küfür ediyor. Bu ayrışmadan AK Parti büyük fayda sağlıyor. Ben bu ülkenin cumhurbaşkanını, başbakanını alkışlamak isterdim. Ancak cumhuriyet açısından, hukuk açısından çok ciddi sıkıntılar görüyorum. Son KHK ile yapılmaya çalışılana bakın. Adam yarın birinin kafasını kesecek ve bundan sorumlu olmayacak. Bakın Halk Özel Harekat diye bir şey kurmuşlar ve silah bekliyorlar. Yahu kardeşim bu memleketin askeri var, polisi var. Biz 15 Temmuz'daki darbe girişimini falan savunmuyoruz yanlış anlamasın kimse ama şehit bir tanedir. Şehit PKK'ya karşı savaşanla darbe girişimi gecesi şehidi diye ayrıştırılamaz. 

İYİ Parti İzmir'de yerel siyasete ne kadar müdahil olacak?

Biz yüzde 10, 15 için değil yerelde ve genelde iktidar olmak için yola çıktık. Genel seçime ne kadar asılırsak, yerele de o kadar asılacağız. İzmir'de üye sayısı olarak çok iyi rakamlarlar elde edeceğiz. Siyasette bugün kullanılan hakaretlerle bezeli dilin insanları yorduğunu görüyoruz. Eksikleri diplomatik ve vurucu dille söylemek mümkün. Aziz Bey benim arkadaşımdır ama arkadaşlık ayrı şeydir. Ben de Aziz Bey'in İzmir için yaptıklarını ve yapamadıklarını mümkün olduğu kadar kibar bir dille ama ağır bir şekilde söyleyeceğim. Şu anda evimizin tadilatını bitiremedik. Daha başkanlık divanını yapmadık, sokağa çıkmadık, birkaç ilçemizin atamasını yapmadık. Bunlar bittiğinde yerelde ve genelde herkesin hatasını söylemeye başlayacağız. Daha milletle kucaklaşmadan günde birkaç yüz tane insan geliyor. Bugün konuşulan yüzdeler tamamen Meral Akşener'in şahsıyla ilgili yüzdeler. Yarın 81 vilayette sokağa çıkılınca ne demek istediğimi herkes daha iyi anlayacak? 

Akşener ne zaman İzmir'e gelecek?

Ocak ayının sonunda açılışımızı yapacağız. Açılışımızda Genel Başkanımız Akşener de yer alacak. İl binamızın önünde mitingvari bir şekilde halka seslenecek. Ayrıca Sayın Akşener'in katılımıyla dev bir yemek organizasyonumuz da olacak. 

İzmir'de nasıl bir gençlik yapılanması olacak?

İzmir'de gençlerin önünü açacağız. Üniversiteliler başta olmak üzere çok ciddi talep var. Hazırlığımız sürüyor, biraz sabretsinler. İl binamızın tadilatı bittikten sonra her şey çok daha tertipli ve güzel olacak.

Partinize dair aba altından sopa gösterircesine tehditler var. Ne düşünüyorsunuz?

Bu sıkıntıları ve tehditleri yaşıyoruz. İnsanlar İYİ Parti'ye katılmak istiyor ama devlet ile işi olduğu için üye olmaktan çekiniyor. Bugün simitçi bile dinlenme endişesi taşıyor. Ellerinde ne varsa çıkarsınlar. Kendimizden hiçbir kuşkumuz yok. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER