banner9

'Yerelde Başarılı Olmak Zorundayız'

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ben TV'de Burak Cilasun'un sunduğu Rota Siyaset programına katıldı. İlçede hızla süren kalkınma hamlesinden, yeşil enerji çalışmalarına kadar merak edilenleri anlatan Soyer, 'Daha yolun çok başındayız' dedi.

'Yerelde Başarılı Olmak Zorundayız'

Ben TV'de ekrana gelen Rota Siyaset programına katılan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilçedeki gelişmeleri anlattı.

Seferihisar'daki güneş enerjisi çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Soyer, "Bu işi yaparken en çok bürokraside zorlandık. Bürokrasi makinesinde çarklar 'ne yaparım da yaptırmam' diye dönüyor. Dıştan bakınca vatandaşın yeşil enerji döngüsüne katılımı teşvik ediliyor gibi gözüküyor ama içindeki prosedürleri aşmak gerçekten çok zor." dedi. Soyer ayrıca farklı ülkelerde İzmir'e oranla çok çok az güneş alan yerlerin, İzmir'den kat be kat güneş enerjisinden faydalandığını dile getirerek, "Güneşi kullanmamak ya cehalettir, ya ihanettir." ifadelerini kullandı.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Programda Seferihisar'daki kalkınma hamlesinde gelinen noktayı da anlatan Soyer, "Sığacık artık bir marka oldu ama orası için yapacağımız daha çok şey var. Vatandaşlarımızın da rahat gidip gelmeleri için yol düzenlemesi yapacağız. Ulamış'ta öyle bir gelişme ivmesi yakaladık ki hanımlarımız artık orada dükkanlar açar hale geldiler. Turgut Köyü'nde lavanta üretimi o kadar başarılı oldu ki, nüfus artışı yaşanan tek köy olma unvanını kazandı." dedi.

"Yerelde başarılı olmak zorundayız"

Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) faaliyetleri hakkında bilgiler de veren Soyer, "Biz iktidarın yerelden geçtiğini biliyoruz. Ancak yerelde başarılı olursanız genelde iktidar mümkün olur. Yerelde başarılı projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz ki iktidarın yolu açılsın. Muhalefet partisi olarak kendimizi kanıtlayacağımız tek saha yerel yönetimlerdir. Başarılı olmak zorundayız. Gazeteye ilan vermekle, demeç vermekle iktidar olunmaz. İnsanları yerelde yaptığınız projelerle ikna edebilirsiniz. 

"CHP'li belediyeler olarak ortak çalışma yapmalıyız"

CHP'yi anlatabilmek adına CHP'li belediyelerin ortak çalışmalar yapması gerektiğini de anlatan Soyer, "SODEM olarak belediyelerimize 14 kategoride ödüller veriyoruz. O kadar başarılı projeleri var ki CHP'li belediyelerin... Eğitim, istihdam, kadın ve spor konusunda çok şey var. Tek eksiğimiz ise ortak dil yaratamamak. Yaratamayınca herkes kendi il-ilçe sınırları içine hapsoluyor. Aynı ortak dili kullansak Türkiye'ye mesaj vermiş olacağız. Örneğin birçok belediyemizin sosyal gelir durumu çok düşük olan vatandaşlarımızla dayanışmak amacıyla dağıttığı kartlar var. Kimine para yükleniyor, kimine puan yükleniyor.  Vatandaşlarımıza hepimiz sahip çıkıyoruz ama her birimizde kartın ismi farklı. Bu kez uygulama, o kente hapsoluyor. Eğer ortak bir isim kullansak, bütün Türkiye bilecek ki CHP'li belediyelerde bir kart var ve vatandaşlara destek oluyor."

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER