'Yeni Zam Yağmuru Yolda'

CHP’li Aytun Çıray: “Hani vatandaşı enflasyona ezdirmeyecektiniz?” diye sordu. Çıray,“Hükümet yeni bir zam yağmuru yağdıracak…”dedi.

'Yeni Zam Yağmuru Yolda'
Elektrik ve doğalgaza yapılan yüzde 9’luk zamma CHP’den tepki geldi. CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Dr. Aytun Çıray, “Doların artmasını ve yağmurun az yağmasını gerekçe göstererek halkı zam yağmuruna tutan hükümet, bütçe görüşmeleri öncesinde de yeni zam hazırlıklarına girişmiştir” dedi.
 
Yazılı bir açıklama yapan CHP’li Çıray, hükümetin elektrik ve doğalgaza zam yapmasını eleştirdi. Çıray şöyle devam etti:
 
HANİ VATANDAŞI ENFLASYONA EZDİRMEYECEKTİNİZ
 
 “Bu zamlar, kış mevsimi öncesinde sabit ve dar gelirli vatandaşlarımıza ağır bir darbe vurmuştur. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, emeklilerimizin yüzde 27.5’u gecekondularda oturmaktadır. Aldıkları aylığın önemli bölümünü kira ve ulaşıma, kalanını ise kıt kanaat yaşadıkları mütevazı hayatlarına ayırmaktadırlar. İşçi ve memur kesimi de bu zamlardan olumsuz etkilenecektir. Eğitim-öğretim yılının başladığı da göz önüne alınırsa, öğrenci velilerinin çocukları için ayırdığı masraflara bir de yüzde 9-10’luk enerji zamları eklenmiştir. Hükümete sesleniyorum; hani vatandaşı enflasyona ezdirmeyecektiniz. Güya enflasyon oranları yüzde 10’un altında… Peki siz nasıl oluyor da tek kalemde enflasyon oranında zam yapabiliyorsunuz?.”
 
YENİ ZAMLAR YOLDA
 
Hükümetin bütçeyi tutturmak için yılsonuna doğru iğneden ipliğe yeniden zam yapacağını öne süren CHP İzmir Milletvekili Çıray, “218 ilaca katkı payı için zam yaptılar. Kısa bir süre önce devlet hastanelerinin muayene ve tetkik ücretlerine zam yaptılar. Ondan sonra da çıkıp ‘garip-gureba’ edebiyatı yapıyorlar” görüşünü savundu. Çıray, şu görüşleri ifade etti:
 
“Yılsonu geliyor. Bütçe Meclis’te görüşülecek. Yine bütçeyi tutturmak için yeni zamlar yapılacak. ‘Sağlıkta İkinci Devrimi Başlatacağız’ diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu devrime zamla başladığını gördük. İğneden ipliğe yine zam yapacaklar. Akaryakıt, ulaşım, içki, sigara ve vergilere de yine büyük oranda zam yapılacak. Bu zamları da maalesef ÖTV artışı gibi yöntemlerle yapmayı alışkanlık haline getirdiler.”
 
KAMUDAKİ İSRAFI ÖNLEYİN ZAMMA GEREK KALMAZ
 
Aytun Çıray, kamuda büyük bir israf yapıldığını savunarak, “Hükümet olarak bu israfa sebep olacağınıza, bu israfı önlerseniz halkı zam yağmuruna tutmaya gerek kalmaz” görüşünü savundu. Çıray, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
 
“Halka tasarruf yapın diyorsunuz, Recep Tayyip Erdoğan’a 200 milyon dolarlık lüks uçak alıyorsunuz. Millete tasarruf öğütlüyorsunuz, kamudaki küçük şube müdürlerine kadar birçok yandaş bürokratınıza makam araçları tahsis ediyorsunuz. Tasarruf diyorsunuz, TMSF’nin el koyduğu ve zarar eden medya organlarını kendi siyasi çıkarlarınız için finanse ediyorsunuz. Kimin parasından? Tabi ki halkın parasından… Memura, işçiye, emekliye enflasyon zammı yapmayı yeterli buluyorsunuz ama siyasi amaçlarınız için rüşvet verir gibi yargıya zam yapıyorsunuz. Tabi ki yargı mensuplarının daha iyi şartlarda yaşamaları ve vicdanları ile cüzdanları arasına sıkışmamaları lazım. Ancak, adil olun ki yapılan zamlar da alınan vergiler de herkese bütçesine uygun ve eşit olarak dağılabilsin.”
 
GERÇEK ENFLASYONU AÇIKLAYIN
 
CHP’li Çıray, aylık olarak açıklanan enflasyon oranlarını da sağlıklı bulmadığını ifade etti. Enflasyon sepetinde yer alan ürünlerin Türkiye’nin harcama ve tüketim kalemlerini ne kadar karşıladığının tartışmalı olduğunu savunan Aytun Çıray, şöyle devam etti:
 
“Amaç, kâğıt üzerindeki enflasyonu gerçekmiş gibi göstermek… Soruyorum; Türkiye son yılların en pahalı yaz mevsimini geçirdi. Bu yıl meyve ve sebze fiyatları iki üç katına çıktı. Sağlıktaki muayene ve ilaç ücretleri fahiş biçimde arttı. Ulaşım fiyatları ve kiralar enflasyondan fazla artış gösterdi. Yoksulluk ve açlık sınırı geçen yıla göre enflasyondan daha fazla artarken siz nasıl oluyor da kâğıt üzerinde tuttuğunuz bu enflasyonu bize gerçek diye yutturmaya çalışıyorsunuz. Sokağın enflasyonu zam sağanağı ile iyice artmıştır. Bu zamlara artık bir son verin…”
 
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER