banner51

Yeni Nesil Kahveciler

Bundan 100 yıl önce kahve kültürümüz klasik Türk kahvesiyle sınırlıyken, bugün uzun menülere yayılıyor. Kahve çekirdeklerinin macerasındaysa sahne sırası artık 3. nesil kahvecilerde…

Yeni Nesil Kahveciler

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Yeni nesil otomobiller, yeni nesil telefonlar ve yeni nesil teknoloji derken, hayatımıza şimdi de yeni nesil kahve dükkânları eklendi. Kıraathane kültürünün üstüne eklenen kahve temalı zincir kafelerden sonra kahvenin hikayesi artık 3. nesil sürecine girdi. Demlenme sürecinden, demleme ekipmanlarına kadar pek çok farklılık gösteren bu akımın Türkiye’deki en güçlü temsilcileri İstanbul’da bulunsa da, İzmir’in de yeni döneme hızla uyum sağladığını söyleyebiliriz. Şimdilik İzmir’deki sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen bu mekanların öncüsüyse Demet Başaran’ın İtalyan Sokağı’nda açtığı Awake…  
 
Awake’nin ve kahvenin geçirdiği evrimin hikayesiniyse mutfağın patronu barista Volkan Özdağ’dan dinledik.
 
Nedir bu 3. nesil kahve?
 
3.nesil kahve kavramı özünde baktığımızda kahveye daha çok özen göstermektir. 3. nesil kahvede, kahve çekirdeğinin yetiştiği tarlayı biliyorsunuz, ne yöntemlerle işlendiğini, kurutulduğunu, bardağınıza gelene kadar geçirdiği tüm işlemleri görebiliyorsunuz. Bu yöntemle kahve çekirdeğine tamamen hakim olup insanlara daha iyi hizmet sunabiliyorsunuz. 
 
 
İnsanlar bu kadar ayrıntıyı ne derece bilmek istiyorlar?
 
3. nesil kahve kavramı Türkiye’de son birkaç yılda kendini göstermiş olsa da, 2002 yılından beri bazı gelişmiş ülkelerde bu uygulamanın olduğunu görüyoruz. Bizim insanımızda şu var ki, dünyada bir şey meşhur olduğu zaman hemen burada da olması yönünde talep ortaya çıkıyor. Bugün İstanbul’da 3. nesil kahveci sayısı 50’yi geçti. Galiba burada anahtar kelime merak… İnsanlar içtikleri kahvenin hikayesini dinlemekten keyif alıyorlar.
 
3. nesil kahvenin tek özelliği hikayesini biliyor olmamız mı?
 
Elbette daha dikkat çekici noktaları var. Demleme ekipmanları çok ilgi çekici örneğin. Her ekipmanın hem teknik olarak hem de görsel olarak birbirinden farklı özellikleri var. İnsanlar bu farklılığı yaşamak istiyor.
 
 
12 saatte demlenen kahve
 
Mesela?
 
Örneğin bir kahvemizin demleme süresi 12 saat. Cold Brew adı verilen ve soğuk demleme yöntemiyle birlikte buzla servis edilen bu kahve çok fazla ilgi çekiyor. Aromasıyla dikkat çeken çok sert bir filtre kahve bu... 12 saat içinde her 3 saniye içinde 1 damla suyun damlamasıyla elde ediliyor. 12 saatlik sürenin sonunda bu kahveyi minik şişelere koyarak muhafaza ediyoruz. Hatta bize “12 saat önce mi sipariş vermemiz gerekiyor?” diye soruyorlar. 
 
Laboratuar ekipmanları gibi görünen bu malzemeler biraz işin illüzyonu mu?
 
Aslında öyle denemez. Görsel kısmı işin şovu fakat her birinin demleme süreleri farklı ve ortaya çıkardıkları tatlar bambaşka. Biz burada farklı bir şekilde kahve demleyip bunu merak ettirmekten ziyade, insanların farklı tatlar almasını önemsiyoruz. 
 
Her barista ya da herkes 3. nesil kahve yapabilir mi?
 
Bir kere herkes barista olamaz. Bakın ekspresso makinesinin mantığı çok basittir. Kahve kepçesine kahveyi koyup, makineye takarsınız ve akmaya başlar. Tabii bu işin kolay kısmı… Bir de meslek sırları var.
 
 
3. nesil, kahvenin nirvanası mıdır?
 
Şimdilik öyle olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bugün 3-4 yıl önce adını bilmediğimiz kahveler var. Yarın da muhtemelen bugün bilmediğimiz kahveler olacaktır. 
 
Awake’nin isim hikayesi 
 
Awake’nin müşterilerine sunduğu farklı lezzetler ve kalitesinin yanında isim hikayesi de bir hayli ilginç. İngilizce olan bu kelimeyi Türkçe’ye çevirdiğimizde uyanmak, gözünü açmak ve belki bir parça da zorlayınca ayılmak gibi kavramları görüyoruz. Mekanı açan Demet Başaran bir gün İzmir’den Çeşme’ye giderken kahve ve ayılmak kavramlarını bir arada değerlendirerek ortaya Awake’yi çıkarıyor.
 
 
Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2015, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER