banner51

Yeni Konukları Flamingolar

İzmir’in Aliağa İlçesi’ndeki Kuş Cenneti, Güzelhisar Deltası ve Çaltılıdere Hacı Ahmet Mevkileri’ndeki sulak alanlara yüzlerce flamingo göç etti. Aliağa’da kartpostalları aratmayan görüntüler oluşturan flamingoların yanı sıra farklı türlerden kuşlarda kışlık konaklama için yöredeki sulak alanları mesken tuttu.

Yeni Konukları Flamingolar
 
Türkiye’nin sayılı sulak alanlarından bir olan Aliağa Kuş Cenneti Güzelhisar Deltası ve Çaltılıdere Hacı Ahmet Mevkilerindeki toplam 27 hektarlık sulak alanın şimdilerde yeni konukları flamingolar oldu. Besin değeri yüksek yiyecek bulabildikleri sulak alanda göç eden flamingolar, doğa fotoğrafçıları ve kuş gözlemcilerinin Aliağa’ya akın etmesine yol açtı. Türkiye’de yaşayan 425 kuş türünden 103’ünün barındığı Aliağa Kuş Cenneti’ne Afrika, Asya ve Güney Avrupa’dan gelen flamingolar, sanayi kenti Aliağa’nın farklı bir yüzünü ortaya koyuyor.
 
’TERSANE DOĞAL DOKUYU BOZABİLİR’
 
Son sayımda 3 bin 382 kuşun yaşadığı tespit edilen havzada, Çaltıdere’ye yapılması düşünülen yat imalat tesisinin, doğanın bu doğal dokusuna zarar verebileceği öne sürüldü. Çaltıdere Mahallesi Muhtarı Selahattin Yıldız, "Mahallemiz deniz sahilinde, Çanakkale yolunun iki yanına kurulmuş 900 nüfuslu bir mahalle. Denizimiz sığ sulak alan olduğu için her yıl kuşların akınına uğruyor. Burası özellikle flamingo ve diğer deniz kuşlarının uğrak alanı. Kuşlar soğuk kış günlerinde burada barınıyorlar. Mahallemize yapılması düşünülen endüstriyel yat üretim projesi var. Buradaki denizin doldurulması isteniyor, fakat biz mahalle olarak bunu istemiyoruz. Denizimizin burada bu şekilde korunmasını istiyoruz. Çünkü denizimiz bu hali ile dünyada sayılı alanlardan biri. Burası hem balık yumurtlama yeri olarak hem de kuş barınağı olarak çok değerli bir alan" dedi.
 
ALİAĞA YÖRESİNİN KUŞ ÇEŞİTLİLİĞİ
 
Aliağa yöresinde tespit edilen kuş türleri ve sayıları şöyle: Ak pelikan 3, akça cılıbıt 7, angıt 86, bahri 1, boz ördek 30, büyük akbalıkçıl 6, çamurcun 708, çamurçulluğu 1, elmabaş patka 65, fiyu 297, flamingo 339, gri balıkçıl 12, gümüş martı 974, gümüş yağmurcun 2, ince gagalı martı 9, kara boyunlu batağan 2, kara karınlı kumkuşu 86, karabaş martı 65, karabatak 59, kaşıkgaga 25, kervançulluğu 5, kılkuyruk 5, kızılbacak 9, kuğu 5, küçük akbalıkçıl 6, küçük batağan 5, küçük karabatak 6, küçük kumkuşu 2, pasbaş patka 1, sakarca 51, sakarmeke 241, suna 122, sutavuğu 1, tarakdiş 3, yeşilbaş 143.
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER