banner9

Yeni Kent Alanı Yeni Plan Bekliyor

İzmir’de Yeni Kent Merkezi olarak ilan edilen Bayraklı ile Mavişehir imar planlarının iptal edilmesine inşaat sektörü temsilcileri tepki gösterdi.

Yeni Kent Alanı Yeni Plan Bekliyor
 
Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubeleri’nin açtığı davalar sonucu kentin Manhattan’ı olarak bilinen Yeni Kent Merkezi ile Mavişehir’deki imar planlarının iptal edilmesi, mevcut yatırımcıların yanı sıra; İzmir dışından gelecek yatırımcıları da tedirgin ettiği bildirdildi. Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Yönetim Kurulu Başkanı Necip Nasır, "Maalesef İzmir’de hep böyle anlaşılmaz gerekçelerle planlar iptal ediliyor. Türkiye’nin hiçbir yerinde bunun bir örneğini göremezsiniz. İzmir’in master planı olmaması nedeniyle, kentin kendi yatırımcısı bile bu şehirden kaçıyor. Yani alt ölçekli planlarla üst ölçekli planlar uyumlu değil. Onun için yamalı bohça gibi planlar yapılıyor. Bunun da sonucunda bir gerekçe bulunup itiraz ediliyor. İzmir’in merkezinde dahi 5 binlik plan yok. Planlar iptal edilince istihdam da duracak, esnaf da iş yapamaz hale gelecek" dedi.
 
Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı, da kendilerinin Yeni Kent Merkezi Bayraklı’da dört projeleri bulunduğunu hatırlattı, "Bu projelerimizin toplam değeri ise 500 milyon doları buluyor. Bu bölgede tüm yeni projelerin askıya alınması demek, 100 bin kişinin işsiz kalması demektir. Bu gelişme, İzmir dışından çok büyük inşaat gruplarının da kente gelmesinin önünde ciddi bir engel olacaktır" dedi.
 
Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer de plan hazırlanırken, başından itibaren sektörün bütün taraflarının görüş ve önerileri alınarak hareket edilmesi gerektiğini hatırlattı, "Planların iptal edilmesi İzmir açısından zaman kaybı anlamına geliyor. Ben yine de o bölgedeki imar planlarının kentin geleceği düşünülerek hızla hazırlanacağını ve kısmi düzeltmelerle çok fazla bir süre geçmeden yürürlüğe gireceğine inanıyorum" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2015, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER