Yeni Foça Sahili Perişan!

İzmir’in turistik bölgelerinden Yeni Foça’nın en büyük çevre sorununun çözümü için devam eden 88 kilometrelik kanalizasyon şebekesi döşenmesi kapsamında Ali Stair Caddesi yapılan çalışmalar sahil bandını perişan etti.

Yeni Foça Sahili Perişan!
Ali Stair Caddesi'nin kanal döşenmesi işleminin bittiği 350 metresinde üzeri toprakla kapatıldı. Ancak, yağmurun da etkisiyle yol çamur deryasına döndü. İzmirlilerin haftasonları balık keyfi yaptığı sahildeki restoranlar bu durumdan olumsuz etkilendi. Yağmurda çamur, güneşte toz yüzünden iş yapamadıklarını söyleyen esnaf çalışmaların nisan sonunda başlayacağını öğrenince isyan etti. Restoran sahipleri, "Hiç olmazsa geçici bir çözüm bulunsun. Bir müdahale edelim diyoruz, izin vermiyorlar. Burası gecekondu değil İzmir'in turizmde vitrini. Kendimiz için değil beldemiz için anlayış bekliyoruz" dedi. 
 
İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri ise kıyı bandındaki özel çalışma yapıldığını, yol gövdesinde 10 metre derinlikte plakalar çakıldığını, zeminde oluşan boşluklar nedeniyle ekiplerin sürekli zemini sıkıştırıcı takviyeler yaptıklarını açıkladı. Bu nedenel kanal döşenin bölgenin üzerinin hemen kapatılması ve parke döşenmesinin mümkün olmadığını belirten yetkililer, kanal döşenen 350 metrelik bölümün bir ay içinde eski haline getirileceğini belirtti. Aynı işlemin yolun devamında da yapılacağı açıklandı. Yeni Foça'da 20 milyon 830 bin TL'ye malolacak bu 88 kilometrelik kanal yatırımının 2017 yılında tamamlanacak. Yeni Foça Cumhuriyet mahalesi Korucak Mevkiinde de 50 bin kişi kapasiteli arıtma tesisi yapılacak.
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2015, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER