banner51

Yaz Bitmeden Alaçatı

Alaçatı dünyaca ünlü bir marka olma yolunda hızla ilerlerken, onu bir tık zirveye taşıyan pek çok özelliğinden biri de Cumartesi günleri kurulan Alaçatı Pazarı.

Yaz Bitmeden Alaçatı
GÖRKEM ŞENGÜLER / BEN HABER
 
Plajlarda kuma serilmek varken işe gömülmüş bir yaz geçiriyor olsam da, hafta sonları Alaçatı'da olmak bir nebze beni rahatlatıyor diyebilirim. İzmir’de yaşıyor olmanın en güzel tarafı bu sanırım. En güzel denizler hemen bir adım ötede.
 
Serinleten ama kalabalıktan nefes aldırmayan Alaçatı
 
Ama şunu söylemeliyim ki hafta sonları Alaçatı artık inanılmaz kalabalık oluyor. O kadar mekan, o kadar insan ve her şeyi taşımaya çalışan o küçücük taş sokak… Sanırım yaz aylarının Alaçatısını en iyi özetleyen cümle bu. 
 
 
Alaçatı merkezdeki mekanlar bir yana, birkaç sezondur hizmet veren, içerisinde restoranları ve eğlence mekanları olan Port Alaçatı Marina bu sezon tam anlamıyla tavan yapmış durumda. Eskiden beri bildiğimiz Deli Deli,  gece yarısından sonra popüler ve kalabalık bir gece kulübüne dönüşüyor. 
 
Karşısında ve yanında bu sezon açılan iki trent mekan olan Öküz ve Tren bölgenin kalabalığı arttırmış. Müzik sesleri birbirine karışmış durumda. Park yeri çok zor ama Alaçatı’nın en güzel tarafı birçok yerde otoparkın ücretsiz oluşu. Belediyenin koyduğu tabelalarla bunu duyurması da çok başarılı. Çünkü Çeşme’nin her noktasında otopark konusu tam anlamıyla bir sektör olmuş durumda.
 
 
Alaçatı Pazarı’nın vazgeçilmez keyfi
 
Alaçatı dünyaca ünlü bir marka olma yolunda hızla ilerlerken, onu bir tık zirveye taşıyan pek çok özelliğinden biri de Cumartesi günleri kurulan Alaçatı Pazarı. Müşteri profili oldukça iyi; İstanbul’un jet set sosyetesinden ya da ekranların sevilen yüzlerinden birçok kişiyi görmeniz mümkün. 
 
Özel tasarım takılar, deri çantalar, ünlü markaların ihraç fazlası ürünlerini Alaçatı Pazarı’nda bulabilirsiniz. Komşu kıyıdaki Yunan dostlarımız cumartesi günleri günübirlik Alaçatı’ya gelip pazarın tadını çıkarıyorlar. Haksız da değiller; Avrupa’da böyle zengin ve ucuz  pazarlar bulmak neredeyse imkansız. 
 
 
Tabi ki pazar sadece kıyafet ve takıdan oluşmuyor; Alaçatı’nın taptaze otları, mis gibi kokan organik sebze ve meyveleri, masmavi gözleriyle göçmen amcaların sattığı çeşme kavunu vazgeçilmezler arasında. Ama pazarın tüm kokusunu değiştiren gözlemeyi de pas geçmemek gerek. 
 
Alaçatı Pazarı sadece yaz aylarında değil tüm yıl aynı güzellikte. Nisan aylarında gelenekselleşmeye başlayan ve bu sene dördüncüsü gerçekleşen ot festivali de mutlaka görülmesi gereken bir Alaçatı klasiği. Festivalde toplanan otlardan yemek yarışması da yapılıyor ve Alaçatı meydanda tadımla herkese ikram ediliyor. 
 
http://www.otfestivali.com/ adresinden de keyifle inceleyebilirsiniz.
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER