banner51

Yavuz:'Bakış Açısını Değiştirdik!'

Petkim’in kendi yöneticilerini yetiştirmek, çalışanlarının kariyer planlarına katkı sağlamak amacıyla kurulan ve Türkiye’nin ilk akretide olan İşletme Enstitüsü’nde hayata geçirdiği MBA(Master of Bısiness Administration) Programı, ikinci mezunlarını verdi.

SOCAR Türkiye CEO’su ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Pekdemir, İstanbul Üniversitesi İşletme ve İktisadi Bilimler Fakültesi Müdürü Yakup Selvi'nin de katıldığı törende açılış konuşmasını yapan SOCAR Türkiye Eğitim Müdürü Ali Rıza Esmen, “Liderlik çağını açan bir vizyonun ürünü olan MBA programı üniversite sanayi işbirliğinin en önemli işleri arasındandır diyerek, MBA Programının kuruluş sürecini anlattı. Esmen, “ Petkim olarak 29 çalışanımızla ilk dönem mezunlarımızın ardından yeni bir çalışma grubunu belirledik.  Bu programın temel amacı çalışanların her türlü ihtiyacını karşılayan liderlik, analitik düşünceyi karşılamaktadır. Sadece üretim değil pazarlarda da bunun ne kadar önemli olduğunu arttırmak amacıyla son yüzyılın en önemli yatırımlarını yapan SOCAR MBA eğitim programı olarak farklı çalışmalarla da karşınıza çıkacağız” dedi.
 
MBA Programı ilk 2 dönem birincisi Aytekin Kurultay, bu programdan mezun olmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirterek,” Şirketlerin uzun dönemde bazı amaçları vardır. Her türlü ekonomik amacın temelinde insan emeği yatar. Bu programda amacımız, kendimizi geliştirerek her zaman daha fazlasını öğrenmek ve şirketimiz için altyapıyı oluşturacak yeni bir yapı oluşturmaktır. Bu program ile kazandığımız birikimleri en iyi şekilde işimize aktaracağız. Bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
 
İstanbul Üniversitesi işletme ve İktisadi Bilimler Enstitüsü Mezunlar Derneği İzmir Şube Başkanı Başkanı Fikret Aytekin, Petkim’in çalışan mezunlara sağladığı avantajlardan bahsederek, “Bizler zamanında bu eğitimi alabilmek için İstanbul’a gittik. Petkim’in size sağladığı bu imkan çok güzel. Petkim için de çok iyi bir imkan'' dedi.
 
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Pekdemir, “Birlikte olmaktan çok mutluluk duyuyoruz. Hiçbir başarı tek başına elde edilmiyor. Bizde enstitü olarak başarılarımızı hep birlikte çalışarak, öğrencilerimizle elde ediyoruz. 4 yıl önce bir rüyaydı buralarda tarih yazmak, öğrencilerimize diplomalarını vermek ve bununla gurur duyuyoruz. Birinci dönemde 29 ikinci dönemde 24 arkadaşımızı mezun ederek toplamda 20 bin kişilik bir mezun grubu sağladık. Mezunlarımız bulundukları yerde katkılarda bulunuyor böylece milletimiz ve insanlığımızda yararlanıyor. Başarıları birlikte elde ediyoruz. Zaman zaman mezunlarımızla görüştükçe onlardan bizlerle ilgili memnuniyetlerini duymak bizleri gururlandırıyor” diyerek, Petkim yönetimine kendilerine verdikleri fırsatlardan dolayı teşekkür etti.
 
SOCAR Türkiye CEO’su ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, “Şirketimiz öyle güzel işler yaptı ki kanatlanıp uçmamak mümkün değil. Kıymetli hocalarımız gerçekten büyük bir özveriyle bu işleri yapıyorlar. Zaman ayırmak, bu işlerle uğraşmak gerçekten çok özverili bir iş. Zannediyorum Türkiye’de de örnek bir çalışma ve sanayi ile akademik bir üniversitenin birlikteliğiyle çalışırken öğrenme ile gayet güzel bir eğitim programı uyguluyoruz. Önümüzdeki dönemde bunu devam ettirmek istiyoruz. Biz özgün şeyler yapmak zorundayız. Çünkü kimsenin başaramadığı işleri yapıyoruz. Dolayısıyla omuzlarımızdaki sorumluluk çok büyük” dedi.
 
Yavuz, “Petkim çalışma grubumuz özgün bir niteliğe sahip. İnşallah bu çalışmalarımızı uluslararası alanda devam ettireceğiz. Buna özverili bütçeler ayıran bir kurumuz. 50 milyon dolara yakın bütçe oluşturan bir meslek liseler grupları oluşturduk. Eğitim yuvaları inşaa ettik özellik meslek liselerine çok büyük bir katkı sağladık.  Aliağa’da yaptığımız meslek liselerine 10 Milyon dolar harcadık. Kaliteli ve nitelikli iş gücü ve ekipler bizim gelecekteki en önemli varlığımız. Çünkü bizim doğal gazımız madenimiz yok” dedi.
 
Nitelik değil nicelik önemli!
 
Meslek liselerine gereken önemin verilmediği ve meslek liselerinden çıkan mezunların niteliksiz olarak görüldüklerini ifade eden Yavuz, “Bu anlamda bize lazım olan iş gücü ve çalışan profili. Biz bunu sağlamaz isek bütün herkesi yönetici yapmak isteyen bir eğitim sistemiyle bir şey olmaz. Özelikle meslek liselerinin 90’lı yıllarda karşılaştığı hazin olaylar ve ailelerin meslek liselerine giden çocuklar için bakış açısından çok büyük bir yara aldık. Şimdi tekrar meslek liselerinin yapısını güçlendirerek en önemli bileziğe sahip olduğunu toplum olarak anlamamız lazım. 2008'den bu yana 2 bine yakın istihdam sağladık. Bunun yüzde 85 i meslek lisesi mezunu. Bunun anlamı meslek liselerinin mezunlarının diğerlerine göre 5 kat daha iş bulma olanağı var. Toplumsal bir travma var. İnsanın hangi mevkide olduğunun hiçbir önemi yoktur. Önemli olan yaptığınız işi nasıl yapabildiğinizdir. Önemli olan topluma yaptıkları katkıyı nasıl ortaya koyduğudur. Buradaki bu meslekler arasındaki tek üstünlük eğer bir temizlik görevlisi yaptığı işi o kurumdaki yöneticiden daha iyiyse o daha üstün bir yerdedir.İnsanların değerini insanların ünvanlarıyla karşılaştırmak ve onun üzerinden bakmak toplumsal bir travmadır. Ve içinden çıkamadıkları bir çukurdur. Dolayısıyla birbirimize yaptığımız iş olarak her zaman değerle ölçecek bir zihniyetle bakmak zorundayız. Burada gençler üretimi eline alıp görebilecekleri bir organizma ile görev yapıyorlar. Şu anda Türkiye’deki en büyük en riskli yatırımlar burada, Petkim’in sınırları içerisinde gerçekleşiyor. Ben bundan büyük bir heyecan duyuyorum. Daha yapacak çok işimiz var ve bunu hep birlikte yapıyoruz. Buradaki eser hep birlikte yarattığımız bir başarı öyküsüdür” dedi.
 
Yatırıma devam!
 
Önümüzdeki dönem yapacağı yatırımların da müjdesini veren Kenan Yavuz, “Bu sene Eylül ayında limanımızı hizmete açacağız. 2030 yalına kadar kapasiteyi karşılayacak şekilde bir liman açacağız. Önümüzdeki yıl için odaklandığımız enerji santrallerimiz Petkim ve rafineri açısından önemli bir yere sahip olacaktır. Kendi rafinerisini üretmeyen bir petrokimya hiçbir yerde olamaz. Bizim yaptığımız projeler ve menfaatler ülkemizin menfaatleri ile yüzde yüz örtüşen menfaatlerdir. Çevreye ve insana biz sonuna kadar değer veririz. Özellikle bu yılı iş güvenliği ve iş sağlığı yılı ilan ettik. Yeni elen arkadaşlarımız içinde 500 kişinin kalabileceği bir ortam sağlandı. Bunun dışında da Tanap’ta da 10-15 bin kişi çalışacak. 30 bin kişilik bir istihdam olanağı sağlayacağız. İnşallah sıfır kaza hedefiyle bu projeleri sağlamak istiyoruz. Evrensel ve global ölçüde iş güvenliği standartlarını uyguluyoruz. Bizim asla ve asla kabullenemeyeceğimiz ve olmasını istemeyeceğimiz şey çalışma arkadaşlarımızın iş sağlığı ve güvenliğinin olmamasıdır” dedi.
 
Törenin ardından SOCAR Türkiye CEO’su ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Pekdemir’e katkılarından dolayı plaket takdim etti.
Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2015, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER