banner51

'Yavuz Bingöl Bizi Çok Üzdü'

Yavuz Bingöl'ün Türkiye gündemine bomba gibi düşen sözleri tartışılmaya devam ederken ünlü sanatçıya bir tepki de İzmir'den geldi. Narlıdere'de Yavuz Bingöl'ün isminin olduğu sokak Narlıdere Belediye Meclisi tarafından değiştirilerek Berkin Elvan adını aldı.Ben TV Gün Ortası Haber Bülteni'ne bağlanan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

HABER MERKEZİ

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur; Yavuz Bingöl'ün aslında İzmir tarafından sevilen bir sanatçı olduğunu fakat Ahmet Hakan'ın programında Berkin Elvan ve ailesi hakkında söylediklerinin İzmir halkını üzdüğünü ve bu yüzden ani bir kararla Narlıdere'de sanatçının isminin olduğu Yavuz Bingöl Sokağı'nın Berkin Elvan olarak değiştirildiğini söyledi.

YAVUZ BİNGÖL İSMİ SİLİNDİ

Batur ünlü sanatçı hakkında sözlerini şöyle sürdürdü;

Yavuz Bingöl bizim sevdiğimiz bir arkadaşımız ve sanatçı dostumuzdu. Güzel Sanatlar Fakültesi'nin bulunduğu sokağa 2001 yılında Narlıdere Belediyesi Meclis tarafından Yavuz Bingöl adını vermiştik. O zamanlar sanatçı kimliği, İzmir ve Narlıdere halkının kendisini benimsemesi de bu verdiğimiz kararı olumlu yönde etkilemişti. 
 
Fakat son zamanlarda gösterdiği tutum ve davranışlarla bizleri, İzmir halkını özellikle Narlıdereli hemşehrilerini çok üzdü. En son katıldığı programda Berkin Elvan ve ailesi hakkında sarf ettiği sözler kendisine hiç yakışmadı.
 
Biz de yaşanan bu tatsız durumdan dolayı Narlıdere Belediye Meclisi olarak olağanüstü bir toplantı düzenleyerek Yavuz Bingöl isminin olduğu sokağa Berkin Elvan ismini vererek değiştirdik. 
 
 
NARLIDERE BELEDİYESİ İSMİNİ SİLDİ
 
Başkan Abdül Batur imzasıyla yayınlanan bildiride sokağın adının Berkin Elvan olarak değiştirilmesine karar verildiği ve ilk meclis toplantısında karara bağlanacağı duyuruldu.
 
İŞTE O AÇIKLAMA 
 
Bugün Narlıdere Belediye Başkanı'nın çağrısı üzerine Meclis Grubu Başkanımız ve İlçe Başkanımız Cafer Esen'in başkanlığında Narlıdere Belediye Meclis Grubumuz toplanarak aşağıdaki bildiriyi hazırlamış bulunmaktayız.
 
Bilindiği üzere, sanatçı Yavuz Bingöl'ün adını 2001 yılı Mayıs ayı Meclis toplantısında Narlıdere'de sanatın öne çıktığı Güzel Sanatlar Fakültesi yanındaki sokağa verilmişti. Bingöl'ün İzmir'de yetişen ilerici, demokrat, ülkenin aydınlık geleceğine katkı sağlayan bir sanatçı kimliği olması Belediye Meclisi kararında etken olmuştu.
 
Sanatçılarımızın siyaset kurumlarıyla ilişkisi, düşüncelerini açıklaması, bunların farklılık içermesi doğaldır.
 
Ancak son günlerdeki tutum ve davranışlarıyla, açıklamalarıyla ve en son Gezi Parkı Direnişinde yitirdiğimiz ve asla masumiyeti tartışılmayacak çocuğumuz Berkin Elvan ve ailesi ile ilgili açıklamaları kabul edilebilir değildir.
 
Bu isim ve onur Yavuz Bingöl'ün bugün yaşanan yalaka kimliğine değil, o günkü sanatçı ve aydın duruşuna verilmişti.
 
Bu tutum ve davranış ve açıklamalar sadece bizleri de değil yakından tanıdığımız ve değer verdiğimiz sanatçı annesi Şahsenem Bacı başta olmak üzere Bingöl ailesinin diğer fertlerini ve Yavuz Bingöl'ü geçmiş kimliği ile sevenleri de derinden yaralamıştır.
 
Bu arada yaptığı değerlendirmeler ve özellikle son röportajındaki üslup ve açıklamalar bizlerde derin kaygı ve üzüntü yaratmıştır.
Belediye Meclis Grubumuz ile birlikte duyarlı Narlıdere halkı ve Sivil Toplum örgütlerimizin ortak kararı ile Yavuz Bingöl isminin bu sokaktan kaldırılarak, adının Berkin Elvan Sokak olarak değiştirilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.
 
Bu istem sadece Narlıdere halkının değil, Gezi Direnişinde mücadele edenlerin kararıdır.
 
Narlıdere halkı adına Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan'dan özür diliyor, bu grup kararımızın ilk meclis toplantısında karara bağlanacağını kamuoyunun bilgisine sunuyorum.
 
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur
 
 
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER