Yat Turizmine Genç Bakış

LİYAKAT- Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği ile Yat Turizm Birliği Derneği’nin ortaklaşa ve Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu işbirliği ile düzenlenen eğitim semineri ve proje yarışması sonuçlandı. LİYAKAT-Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği Başkanı Berkay Eskinazi, 'Türkiye’de yat turizminin gelişim merkezinin İzmir olması gençlerimizle birlikte atacağımız adımlara bağlı' dedi.

Ege Bölgesinde Yat Turizminin gelişimini hedefleyen proje kapsamında “Türkiye’de Deniz Turizmi” konulu eğitim semineri gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği eğitim semineri sonunda, düzenlenen “İzmir’de Yat Turizminin Geliştirilmesi Proje Yarışması” nda kazanan ekip belli oldu.

LİYAKAT-Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği Başkanı Berkay Eskinazi, düzenlenen seminer ve proje yarışması ile gençlerin ilgisini deniz ve yat turizmine çekmek istediklerini belirterek, yat turizminin gençler için önemli bir alternatif olduğunu vurguladı. En karlı turizm türlerinden biri olan yat turizminde Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli değerlendiremediğine işaret eden Eskinazi, “Ülkemiz yat turizmi sektöründe rakiplerinin çok gerisinde. Turist sayısı itibariyle turizmin dünya liginde ilk 10’un içinde yer alan Türkiye, yat turizminde, potansiyelinin yüzde 10’unu bile değerlendiremiyor. Türkiye’nin 2011 yılı turizm geliri 23 milyar dolar. Bunun 4 milyar dolarını, kapasitesinin yüzde 10’unu kullandığı yat turizminden elde ediyor. Türkiye, yat turizmi kapasitesinin sadece yüzde 60’ını kullansa, toplam turizm geliri kadar yat turizminden gelir elde edilebilecek. Bu rakamlarda gösteriyor ki yat turizminin gelişimi ülke ekonomisi için büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Yat turizminin hizmet yoğun bir sektör olması nedeniyle genç girişimcilere ve kalifiye elemana ihtiyaç olduğunu ifade eden Eskinazi,  sözlerine şöyle devam etti:

“Fransa, İspanya ve İtalya ile rekabet edebilmemiz için sahip olduğumuz doğal güzellikleri modern tesisler ile deniz turizmine açarken, kaliteli hizmet sunmamız gerekiyor. Bu nedenle yat turizminde girişimci sayısını ve kalifiye eleman sayısını artırmalıyız. Yat turizmi, ülkemizin sahip olduğu potansiyel düşünüldüğünde önemli bir girişimcilik alanı, gençlerimiz için alternatif bir iş kapısı. Girişimci gençlerimizi bu kapıya yönlendirmek, onları yat turizmi konusunda eğitmek, yol gösterici olmak, teşvik etmek sektör temsilcilerinin başlıca görevi olmalı. Önümüzdeki yıllarda yat turizmini kent yaşamına katmış bir İzmir’i hayal ediyorum. Bu hayali yine gençlerimizle birlikte gerçekleştireceğimize inanıyorum. “İzmir’de Yat Turizminin Geliştirilmesi” projesi bu amaç için atılmış önemli bir adımdır.”

Yat Turizm Birliği Derneği Başkanı Begüm Doğulu, projenin sektör için önemine değinerek, yat turizminin sektörün parlayan yıldızı olduğunu belirtti. “Yat turizminin bilinmeyen yönlerini kariyer arayışı içindeki gençlerimize tanıtarak yatçılığı tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçladık” diyen Doğulu, proje hakkında şu bilgileri verdi:

“Yapılan değerlendirme sonucunda birinci seçilen grubun katılımcıları, 2012 yılı yaz sezonu boyunca yat sektörünün önde gelen firmalarında staj imkanı kazanmışlardır. Stajların tamamlanmasının ardından, öğrenciler içinden en başarılı staj değerlendirmesine sahip bir öğrencimiz tüm masrafları derneklerimiz tarafından karşılanarak, yat turizmi alanında uygulamalı staj eğitimi görmek üzere İtalya’ya gönderilecek.”

Proje yarışmada birinci olan Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu Konaklama İşletmeciliği 1. sınıf öğrencileri Zeynep Babacan ve Gizem Kalyoncu’ya plaket ve sertifikalarını LİYAKAT Derneği Başkanı Berkay Eskinazi, Yat Turizm Birliği Derneği Başkanı Begüm Doğulu, AKP İstanbul Milletvekili Belma Satır ve D-Marin Marinalar Grubu Marinalar Koordinatörü Ali Erkan Bezirgan verdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER