banner9

Yaşar Kemal Buluşmaları Sona Erdi

İzmir'de, Karabağlar Belediyesi tarafından, edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal’in 93’üncü doğum günü nedeniyle bu yıl birincisi düzenlenen "Yaşar Kemal Buluşmaları" söyleşi, sergi, görsel sunum, tiyatro ve resim atölyesi çalışmaları ile sona erdi.

Yaşar Kemal Buluşmaları Sona Erdi
 
İlk gün "Yaşar Kemal Portreleri" karikatür sergisi ile başlayan etkinliğin ikinci gününde sabah Reşat Nuri Güntekin çocuk kitaplığında yazar Çiğdem Odabaşı tarafından çocuklara eğitici ve öğretici atölye ve sokak performansı, tiyatro gösterisi ile Anadolu’nun renkleri konulu resim çalışması gerçekleştirildi. İlçede bulunan ilköğretim okulu öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve yazarlar ile Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban da katıldı.
 
Etkinliğin öğleden sonraki programı ise Karabağlar Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Buradaki etkinliğe Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, Kemal’in yakın dostu yazarlar, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda öğrenci katıldı.
 
Yazar Bekir Yurdakul tarafından sunulan etkinlikte konuşan Başkan Selvitopu, Yaşar Kemal’i yerel yönetim olarak unutmamak, onun düşüncelerini Karabağlar’da buluşturmak için bu etkinliği düzenlediklerini ifade etti. Bu etkinliği her yıl geleneksel olarak tekrarlayacaklarını da belirten Başkan Selvitopu, "Amacımız Türkiye’nin yetiştirdiği sanat adamlarını geleceğe taşımak. Bunun alt yapısını oluşturmak için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.
 
Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç ise öğrencilerin burada olmasını önemsediğini belirterek, onların da Yaşar Kemal’leri tanıması gerektiğinin altını çizdi. Tunç ayrıca, bu etkinliğin bundan sonra da tekrarlanacak olmasından mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.
 
Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban’ın, Ali Kırca’nın hazırlayıp sunduğu geçmiş tarihte yayınlanan "Siyaset Meydanı"nda Yaşar Kemal ile yapılan söyleşinin bir bölümünü izlettiği etkinliğin ardından Yaşar Kemal’in yakın dostları Feridun Andaç ve Adnan Binyazar konuşmacı olarak sahneye çıktı. İki yazar ,Yaşar Kemal’in insanı, toplumu kucaklayışını, onun edebiyat dünyasına yansımalarını, kitaplarından ve eserlerinden örnekler vererek anlattı. Ardından da Fotoğraf Sanatçısı Lütfi Özgünaydın’ın Çukurova ve Yaşar Kemal’i çektiği fotoğraflardan oluşan görsel sunumu konukların beğenisini topladı.
 
Etkinlik Ferda İzbudak Akıncı’nın yönetciliğinde Osman Şahin, Arif Keskiner, Feridun Andaç ve Adnan Binyazar’ın konuşmacı olarak katıldığı "Anılarla Yaşar Kemal" söyleşisi ile sona erdi. Yazarlar, yakından tanıdıkları Yaşar Kemal’le olan ilişkilerini dostuklarını ve birlikte yaşadıkları anıları bilinmeyen yönleriyle izleyicilere aktardı.
 
Etkinlik sonunda yazarlara teşekkür belgeleri ile Ege Orman Vakfı tarafından ağaç dikim sertifikaları Başkan Muhittin Selvitopu ve Kaymakam Mehmet Sadık Tunç tarafından verildi. Bu arada İzmirli yazar Muzaffer İzgü de etkinliğe katılarak sanatçı dostlarını yalnız bırakmadı. Finalde organizasyonu yapanlar, davetliler ve yazarlar, öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2016, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER