'Yaşam Nöbeti' Eylemi Yasağına Tepki

İzmir’de, Diyarbakır ve Mardin’in ilçelerinde yaşanan sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için yapılması planlanan ’yaşam nöbeti’ eylemlerine, valilikten yasak gelmesine, düzenleme komitesi üyeleri tepki gösterdi.

'Yaşam Nöbeti' Eylemi Yasağına Tepki
 
Diyarbakır ve Mardin’in ilçelerinde yaşanan sokağa çıkma yasaklarını, çatışmaları protesto etmek için yapılması planlanan ’yaşam nöbeti’ eylemlerine, valilikten yasak geldi. Buca’da yapılacak olan ilk etkinliğe de polis izin vermedi. Bunun üzerine DİSK bölge temsilciliği, toplantı salonunda bir araya gelen çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendika temsilcileri adına basın açıklaması düzenledi. Katılanlar adına basın açıklamasını yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, kararın geri çekilmesini, istedi.
 
Uygulamanın, İç Güvenlik Paketi’nin bir sonucu olduğunu söyleyen Memiş Sarı, "İzmir Valisi Mustafa Toprak’a buradan sesleniyoruz, temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan, anayasaya aykırı olan bu kararın altına attığınız imzanızı geri çekin. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bedeli her ne olursa olsun dikta rejiminin yasaklarına karşı duracağımızı, antidemokratik uygulamalara, baskılara ve saldırılara karşı sözümüzü söylemeye, ülkenin neresinde olursa olsun direnenlerin sesi olmaya çabalamaya devam edeceğimizi belirtiyor, tüm yurttaşlarımızı, sarayın ve AKP iktidarının gücünü baskı ve yasaklamalardan alan politikalarına, fiili sıkıyönetim uygulamalarına karşı direnmeye davet ediyoruz" dedi. Doğu illerinde yaşanan sokağa çıkma yasakların bir benzerinin de İzmir’de gerçekleştirildiğinin altını da çizen Sarı, "Silvan, Cizre ve Nusaybin’de yaşananlar, ülkenin batısında da yaşanması çok uzak değil" dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER