banner9

Yaşam Bileklikleri Hayat Kurtaracak

İzmir’de, Sağlık Kalite Derneği (SAĞKAL) tarafından geliştirilen ’Yaşam Bileklikleri’nin kullanımını arttırmak için, meme kanseri bilinçlendirme ayı kapsamında, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kanserle Dans Derneği ve Güzelyalı Rotary Kulübü işbirliği ile farkındalık semineri düzenlendi.

Yaşam Bileklikleri Hayat Kurtaracak
 
Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, SAĞKAL Dernek Başkanı Op. Dr. Cüneyt Tuğrul tarafından verilen seminer Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı doktorlar ve sağlık çalışanları tarafından ilgiyle izlendi. Sağlık alanında her süreçte kalite normlarının oluşturulması, geliştirilmesi, özendirilmesi ve kurallarına uygun disiplinli bir şekilde uygulanması için araştırmalar, çalışmalar ve projeler geliştirdiklerini ifade eden Op. Dr. Cüneyt Tuğrul, SAĞKAL Yaşam Bileklikleri ile meme kanseri tedavisi sırasında ameliyat olan hastaların lenfleri alınan kollarına dikkat çekerek korumayı ve en önemlisi kaza, bayılma, doğal afetler gibi nedenlerle hasta bilinçsiz durumdayken acil müdahale gereken zamanlarda sağlık personelini uyararak lenf ödemini önleyip, hayat kurtarmayı hedeflediklerini kaydetti. Kanserin günümüzün en temel sorunlarından biri olduğuna ve her geçen gün bu hastalığın görüldüğü kişi ayısının arttığına dikkat çeken Op. Dr. Cüneyt Tuğrul “Hastalığın tedavi süreci kadar tedavi sonrası yapılması gerekenler de çok fazla önem aşıyor. Bu dönemde sadece hastanın değil etrafındaki herkesin de çok dikkatli ve bilinçli olması gerekiyor. Hepsi bir bütün. Buradan yola çıkarak SAĞKAL Derneği olarak hastalara ve yakınlarına ulaştık. Onları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek üzere farklı eğitim seminerleri ve toplantılar düzenlemeye başladık. Bu süreç içerisinde hastalar aralarında birleşerek ’Bir Yaşayan Bir Bilen Grubu’nu oluşturdu. Düzenli olarak gerçekleştirmeye çaba harcadığımız bilinçlendirme eğitim seminerlerinde, bu gruptan ’Tansiyonumu hangi kolumdan ölçtüreceğim? Hangi kolumdan kan aldırabilirim? Damar yolu açılması gerektiğinde, nelere dikkat etmeliyim’ gibi sorular gelmeye başladı. SAĞKAL Derneği olarak Bir Yaşayan Bir Bilen Grubu temsilcileri ile yaptığımız toplantılar sonucunda meme kanserli hastaların ameliyat sonrası lenfleri alınan kollarının korunmasına yönelik bir proje başlattık ve Yaşam Bilekliklerini geliştirdik" dedi.
 
Üzerinde “Meme Ameliyatlıyım, Bu kolumda Lenf Ödem Gelişebilir" ifadesi yazan bileklikler sayesinde farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirten Tuğrul, “Ancak bunun doğru olarak yerine gelmesi doktorlar ve sağlık personelinin bilekliğin anlamını ve amacını bilmesi ve bunun yaygılaştırması ile mümkün olacaktı. Bu nedenle bir seri ’Yaşam Bilekliği Farkındalık Seminerleri’ başlattık. Amacımız daha çok kişiye ulaşmak ve daha çok hasta ve sağlık personelinin biliçlenmesini sağlamak" diye konuştu.
 
Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut ise projeyi geliştirenlere teşekkür ederek, bunun Türkiye çapında yaygınlaştırılması gerektiğini dile getirdi. Hastane olarak destek vermeye hazır olduklarını ifade eden Akbulut, eğitim desteği için Op. Dr. Cüneyt Tuğrul ve proje gönüllülerine teşekkür belgesi takdim etti.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2015, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER