Yarışmanın Teması 'Varoluş' Olacak

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen "EİB Moda Tasarım Yarışması"nın ana teması “varoluş" olarak belirlendi. Genç tasarımcıların başvuruları, 25 Aralık 2015 tarihine kadar devam edecek.

Yarışmanın Teması 'Varoluş' Olacak
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) XI. Moda Tasarım Yarışması’na katılacak genç yetenekler, "varoluş" temasıyla oluşturacakları 2016-2017 sonbahar kış kadın ve erkek hazır giyim koleksiyonlarını Ege İhracatçı Birlikleri’ne 25 Aralık 2015 tarihine kadar teslim edebilecek. Ön jürinin yapacağı ilk değerlendirme sonrasında mülakata kalan 20 tasarımcı belirlenecek. İlk 10’a kalan tasarımcılar mülakatların ardından belli olacak. Bundan sonraki süreçte tasarımlar hayata geçirilecek, ilk 10 tasarımcının eserleri gelecek nisan ayında final gecesi defilesinde Türkiye’nin ünlü mankenlerince sergilenecek. Yarışmanın birincisi 15 bin TL, ikincisi 10 bin TL, üçüncüsü ise 5 bin TL para ödülünün yanı sıra, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin sunduğu projenin Ekonomi Bakanlığı’nca onaylanması halinde yurtdışına eğitim olanağı kazanabilecek.
 
EİB Moda Tasarım Yarışması’nın moda tasarım yarışmaları arasında tanınırlığı en yüksek yarışma haline geldiğini belirten EİB Moda Tasarım Yarışması Komite Başkanı Burak Sertbaş, "Sektöre vizyoner tasarımcılar kazandırmak, ülkemizdeki moda endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak, genç tasarımcılara kendilerini kumaşlarla ifade etme özgürlüğü tanımak amaçlarıyla çıktığımız yarışmamızda 11’nci yıla giriyoruz. 10 yılın sonunda, moda tasarım yarışmaları arasında en çok bilinen ve takviminin açıklanması sabırsızlıkla beklenen bir yarışma haline geldiğini görmek bizleri çok mutlu ediyor" dedi.
 
EİB Moda Tasarım Yarışması’nın temasının her yıl, dünya moda trendlerinden yola çıkarak belirlendiğini ifade eden Burak Sertbaş, “2016/2017 moda akımlarından yola çıkılan bu yılki yarışmanın temasını; varoluş olarak tespit ettik. Varoluş, tarihten bile eski, en zor bulmacadır. Tasarımın varoluş biçimi, nasıl doğru renkleri, doğru çizgilerle bir araya getirip hayata geçirmekte saklıysa beklediğimiz tasarımlar da bir o kadar varoluşa uygun olmalı. Sokrates’in en ünlü sözlerinden ’Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu’ bize varoluşun temelini açıklıyor aslında. Ünlü filozof Jean Paul Sartre da varoluşun özden önce geldiğini belirtir. Genç tasarımcıların, insanlığın varoluşundan bu yana geçen binlerce yılın üzerini örttüğü varoluş anlarını yeni yorumlarla, modaya yeni bir soluk getirecek değerlerle günümüze taşımalarını bekliyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER