Yamanlar Çöp İçin Son Çare mi?

İzmir'in çöp yükünü çekecek olan alanın Yamanlar olduğunun ortaya çıkmasının ardından, bölge ile ilgili tartışmaların fitili ateşlenmiş oldu. Peki ilk izlenim olarak uygun görüldü denilen alan, çöp arıtma tesisi için ne kadar uygun?

 

İzmir'in giderek büyüyen ve çözülemeyen çöp sorunu için kolları sıvayan ve 'bir yer buldum ama paylaşmanın alemi yok' diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nunbulduğu alanın Karşıyaka Yamanlar olduğu ortaya çıktı.
 
Adının geçmeye başladığı ilk günden itibaren, her kafadan farklı bir sesin çıktığı ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın yanı sıra çok sayıda kişinin tepkisine neden olan bölgenin seçimi ne derece doğru?
 
MADEM ÇÖP OLACAK NEDEN TESİS YAPILDI?
 
1 milyon 920 bin metrekalik bir alanı kapsayan bölgede, katı atık berataraf tesisinin yapılacağı yerin hemen yanı, farklı zenginlikleri beraberinde taşıyan bir yer. Karşıyaka Belediyesi bölgenin hemen karşısında yer alan tesislerin büyütülmesi ve geliştirilmesi için çalışıyor. İçinde faklı türlerde hayvanları barındıran ve doğal dokusuyla dikkat çeken tesislerin, gençlerin gelişimi ve aktiviteleri için önemli bir merkez olması planlanıyor. Ancak bir tarafı doğal yaşam ve gençlik merkezi olan alanın, diğer tarafının çöp fabrikası olması kafaları biraz karıştırıyor. Acaba bu şişin içinde başka  bir iş mi var sorusunu düşündürüyor. Karşıyaka Belediyesi'nin Meclis Toplantısı'nı da yaptığı salonu içine alan gençlik kampının çöp alanı olarak seçilen yere uzaklığı sadece 3 kilometre şken, onanlı imar planı alanına uzaklığı ise sadece 2 kilometre.
 
Yapılan yatırımlar ile yapılacak yatırımlar bu hesapla birbirini pek tutmuyor gibi. Başka bir deyişle, aynı dağın bir tarafı huzur köşesi, diğer tarafı çöp köşesi olacak. Duyanların çoğu bu iki farklı nokta aerasında bir bağ kurmakta zorlanıyor. 
 
SAĞLIK DEYİNCE AKLA YAMANLAR GELİYOR
 
Üstelik Yamanlar uzun müddet sağlık ile yan yana anılmış bir bölge. Temiz havası ve doğal yapısıyla, bir dönem tüberküloz tedavisi için sanatoryumların dahi kurulduğu, kaliteli çevre şartlarına sahip bizim çöp alanımız. EXPO 2020 adaylığında dahi sağlık temasını ön plana çıkaran İzmir'İn , uzun yıllar bsağlıkla anılmış ve bundan sonrası için de benzer bir misyonu taşıyan bir bölgeyi çöpe ayırması, hayli ilginç. Ayrıca şu anda kullanılmayan sanatoryum alanı için, Karşıyaka Belediyesi'nin bölgeyi daha elverişli kullanmaya yönelik planları var. Başkan Durak, bu alanı iyileştirerek, vatandaşlara kazandırmayı hedefliyor. Yani bir yanı çöp arıtma tesisi olcak alanın diğer tarafı, Karşıyaka Belediyesi tarafından tam anlamıyla bir cennet köşesi yapılmaya çalışılıyor.
 
BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİNE SAHİP
 
Üstelik bölge, İzmir'in kuzey aksındaki orman dokusu en fazla alan olma özelliğine sahip. Yamanlar keyfine doyum olmaz seyir alanlarının yanı sıra, çok sayıda farklı bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. Buraya yapılacak bir çöp tesisi, bütün bu zenginliği ellerimizle yok etmemiz demek.
 
Yamanlar, su kaynakları ile de dikkat çekiyor . Vatandaşların yol kenarındaki çeşmelerden dahi faydalandığı su kaynakları, Karşıyaka ve çevresinde oturan 1 milyondan fazla kişinin musluğundan akan suyu da besliyor. Yani ufacıcık bir sızma durumu, vebalini kimsenin ödeyemeyeceği bir faciaya sebep olabilir.
 
Bunun yanı sıra çok sayıda tarla vasıflı özel mülkiyet alanını da içine alan bölge tescilli mera vasfını taşıyor. Büyükşehirin köylülere ot geliriödeme seöeneği ise, sorunu geçici olarak çözmekten başka bir işe yaramayacak gibi görünüyor. Hayvanlarını otlatacak alan bulamayan köylüler, geçimlerini bir süre bu para ile sağlasa dahi, bir sektör halini alan hayvancılığın sonunun geleceği düşünülüyor.
 
Arıcılığın yaygın olarak yapıldığı arazide, tüm dünyanın yaşatmak için üzerine titrediği arıların sonunun gelmesi ise, köylülerin korkulu rüyası halini almış. 
 
Bunun yanı sıra zeytincilik de yöre halkının bir başka önemli geçim kaynağını oluşturuyor. Kazanılması en zor şey toprak ve yeşil. Büyükşehir'İn çöp sorununu çözmesini herkes istiyor ancak, bunun için Yamanlar'ın seçilmesinin nbe derece doğru olduğunu şimdi sisin takdirinize bırakıyoruz. Sağlık ve huzur denilince akla gelen Yamanlari İzmir için en son çare mi?
 
BAŞKAN DURAK ÇÖP İÇİN YER GÖSTERDİ
 
Bu kadar zengin bir çeşitliliğe ve doğal güzelliğe sahip olan alanı, değerlendirmeye ve daha ulaşılır bir hale getirmeye çalışan Karşıyaka Belediyesi, bu sebeple Büyükşehir'in bir başka alana yönelmesi gerektiğini ve bunun için iş birliğine hazır olduğunu dile getiriyor. Başkan Durak, örneğin Bornova'da yeri uzun yıllar dolmayacak taş ocaklarının, yeşil bir alanı kıyasla çok daha iyi bir alternatif olacağını ifade ederek, çöp alanı için de yer gösterdi.
 
Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2012, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER