Yağışlar Ne Kadar Sürecek?

Yağışlı hava, kısa süreliğine de olsa, İzmir'i etkisi altına aldı. İlk olarak Üçkuyular'da yollarda taşan su yüzünden trafik tıkandı. Sonrasındaysa fırtına nedeniyle Buca'nın ormanlık alanına yıldırım düştü ve 10 hektarlık orman alanı yandı. Ama olumsuzlukların yanı sıra İzmirliler, çöl sıcaklarının yaşandığı şu Ağustos günlerinde rahat bir nefes aldı. Peki yağmurlu hava etkisini ne kadar sürdürecek? Meteoroloji Ege Bölge Müdürü Murat Şahin'e sorduk...

Ben TV Gün Ortası Haber Bülteni'nde canlı yayına telefonla bağlanarak Deniz Can Akar'ın sorularını yanıtlayan Meteoroloji Ege Bölge Müdürü Murat Şahin İzmir için beklenen hava tahminini yaptı. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini söyleyen Murat Şahin özellikle İzmir'de ve Ege Bölgesi'nin büyük bölümlerinde etkili olduğunu söyledi.

Şahin, "Atmosferin üst seviyesindeki soğuk hava dalgası nedeniyle gök gürültülü sağnak yağış özellikle akşam saatlerinde İzmir, Aydın, Manisa ve Balıkesir gibi illerimizde etkili olacak. Fırtına ve dolu yağışı bekleniyor. Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor ancak haftasonunda hava sıcaklığının 31-32 derecelerinde seyretmesi bekleniyor. Ege Bölgesi'nin iç kesimlerinde ise 37-38 derece sıcaklık bekleniyor" dedi.

Cumartesi sabahtan öğlen saatlerine dek güneş tahmininde bulunan Şahin, Pazar günü için de yağışlı havanın etkisini kaybedeceğini söyledi. Bunun yanı sıra yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı yapan Şahin, Marmara ve Kuzey Ege'de dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2015, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER