Yabani Zeytinler Aşılanıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) İzmir ve Manisa’da orman köylüsüne gelir sağlamak için bu yıl 1.650 dekar alanda delice zeytinleri aşılayacak.

Yabani Zeytinler Aşılanıyor
Orman köylülerinin kalkınmasına yönelik hazırlanan Delice Eylem Planı çerçevesinde İzmir ve Manisa ormanlarında 10 bin dekar alanda Delice aşılanarak orman köylüsünün kullanımına verilecek. 2016 yılında yapılacak çalışmalar kapsamında ise İzmir’de 7, Manisa’da 2 köyde toplam 1.650 dekar alanda deliceler zeytine aşılanacak. Aşılama öncesi delicelerin bulunduğu alanların budama ve temizlikleri tamamlanarak aşılamaya hazır hale getirildi. Budama ve temizlik çalışmaları tamamlanan Dikili Katıralan Mahallesi’nde 50 hektarlık alandaki 2 bin delice aşılama işlemlerinin ardından ise kura ile o bölgedeki vatandaşlara dağıtılacak.
 
Eylem planının 2023 Türkiye vizyonuna uygun olarak hazırlandığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Eylem planı ile bir taraftan orman içi açlıklar ve bozuk orman alanları üretime kazandırılarak ülke ekonomisine katkı sağlanacak, diğer taraftan da orman köylümüzün gelir kaynakları artırılacak. Bu zeytinliklerden elde edilecek ürünlerden faydalanma hakları ise eşit ve adil bir şekilde çekilecek kura ile mahalli halktan müracaat edeceklere verilecek" dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER