banner9

Yabancı Sermayeli Firmalar İzmir'de Buluştu

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından, ABD Ticaret Müsteşarlığı İzmir Ofisi, Alman Ticaret Odası (AHK İzmir), Bremen Invest, Hollanda İş Destek Ofisi (NBSO), İngiltere Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) ve İzmir İtalyan Ticaret Odası ile işbirliği içinde düzenlenen ’İzmir Yabancı Sermayeli Firmalar Buluşması’ yoğun katılımla yapıldı. Vali Mustafa Toprak, toplantıya katılanlardan İzmir’in elçisi olmalarını ve kenti yatırım getirilmesi için kendileriyle ortak hareket etmelerini istedi.

Yabancı Sermayeli Firmalar İzmir'de Buluştu
 
Swissotel’de düzenlenen ’İzmir Yabancı Sermayeli Firmalar Buluşması’ adlı etkinliğe, İzmir Valisi ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toprak, Business Networking Akademi’nin kurucusu Ertuğrul Belen, İzmir’in önde gelen yabancı sermayeli firmalarının üst düzey yöneticileri ve davetliler katıldı. Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Toprak, İzmir’deki yatırım ortamının tüm temel paydaşlarının bir araya geldiğini kaydetti. Brookings Enstitüsü’nün 2001 yılında yaptırdığı “Küresel Metropol Ekonomiler" çalışmasına değinen Vali Toprak, “Ekonomik anlamda en hızlı büyüyen şehirler arasında İzmir dünyada dördüncü sırada çıktı. Aynı çalışmanın 2014 yılı verileriyle hazırlanan son versiyonunda ise İzmir bütün dünya metropolleri arasında en hızlı büyüyen ikinci şehir olarak belirlendi. İzmir’in ekonomisi çok hızlı büyüyor. İzmir, Türkiye’deki toplam sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştiren, ihracatı 10 milyar doları aşan, Türkiye’nin ikinci büyük ticaret merkezi ve ulusal ekonominin itici güçlerinden bir tanesidir" dedi.
 
ÇOK SEKTÖRLÜ YAPI
 
İzmir ekonomisinin çok sektörlü bir yapıya sahip olduğunu belirten Toprak, kentte turizmden sanayiye tarımdan petrokimyaya bir çok sektörün ciddi temsilcilerinin bulunduğunu vurguladı. İzmir’in bilgi ve iletişim teknolojileri, yenilenebilir enerji, biyoteknoloji ve havacılık gibi teknoloji yoğun ve yenilikçi sektörlerde de yüksek potansiyel taşıdığını hatırlatan Vali Toprak, “İzmir’in sağlık alanındaki kapasitesi, bilgi ve birikimi, yeni faaliyete geçirilen teknoparklar ve buralara gelen yatırımcılar sayesinde İzmir’in bir sağlık ve biyoteknoloji merkezi olması yönünde ilerlemesini sağlıyor. İzmir’de yeni yatırımlara genel olarak çok önem veriyoruz. Yabancı sermayeli yatırımların da bizim için çok önemli bir yeri var. Bölgemize hem yeni yatırımların gelmesi hem de mevcut firmalarımızın devamlılığı ve başarısının arıtılmasını istiyoruz. Bu nedenle, özellikle yeni ve ileri teknolojilerin ilimize ve ülkemize getirilmesi, yeni iş ve istihdam olanaklarının yaratılması, mevcut firmaların yeni yatırımlar yapmaları ve İzmir’i küresel yatırım ve ticaret sistemine daha da entegre olmuş bir metropol haline getirmek bizim için en temel önceliklerden bir birisi" diye konuştu.
 
“İZMİR’İN ELÇİSİ OLUN"
 
Her yıl yaklaşık 150 yabancı sermayeli firmanın İzmir’de yatırım yaptığını, bu yılın Haziran ayı itibariyle toplam 2 bin 167 yabancı sermayeli firma İzmir’de faaliyet gösterdiğini hatırlatan Vali Mustafa Toprak, “Biz tüm bu firmalara çok değer veriyoruz ve İzmir’deki faaliyetlerini daha da büyütmelerini temenni ediyoruz. İzmir’e gelecek her yeni yatırım İzmir’in gelişimine katkı sağlayacak. Her yeni yatırımla birlikte, iş dünyamız, ekonomimiz ve dinamizmimiz daha da gelişecek. Bu anlamda sizlerin birer İzmir elçisi olmanızı da istirham ederim. Hem kendi firmalarınızın yeni yatırımlar yapmalarını sağlamak hem de İzmir’e sıfırdan yeni yatırımların çekilmesini sağlamak açısından sizlerin de katkılarınız çok önemli" dedi. Vali Toprak’ın konuşmasının ardından Business Networking Akademi’nin kurucusu ve “Networking; Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı" adlı kitabın yazarı Belen, “Türkiye’de Kurumsal Networking ve Networking Sanatı" konusunda bir seminer verdi. Daha sonra katılımcıları birbirleriyle tanıştırmak ve iletişimi güçlendirmek amacıyla “Speed Networking" etkinliği yapıldı.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER