Yabancı Öğrenciler İzmir'e Kaldılar

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi(TÖMER) öğrencileri için İzmir gezisi düzenlendi. Hindistan’dan Yunanistan’a, Kenya’dan Kazakistan’a kadar birçok ülkeden gelerek İKÇÜ TÖMER’de Türkçe öğrenen gençler, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Türk-İslam Arkeolojisi Bölümleri hocalarının rehberliğinde İzmir’in tarihî mekânlarını gezdi.

Yabancı Öğrenciler İzmir'e Kaldılar
İzmir gezisine Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri Yrd.Doç.Dr. Ünal Şenel, Yrd.Doç.Dr. Selçuk Türkyılmaz, Tarih Bölümü’nden Yrd.Doç.Dr. İrfan Kökdaş, Felsefe Bölümü’nden Yrd.Doç.Dr. Muhammet Özdemir, Türk-İslam Arkeolojisi Bölümü’nden Yrd.Doç.Dr. Sema Küskü, okutmanlar Ebru Ada, Esra Çorbacı, Esra Akyol ile TÖMER personeli Aytaç Altıner katıldı.
 
İzmir’in sembolü Saat Kulesi’nin bulunduğu Konak Meydanından başlayan gezi, Kemeraltı Camii, Kızlarağası Hanı, Hisar Camii, Salepçioğlu Camii, Agora Müzesi, Emir Sultan Türbesi ve Kemeraltı çarşısının gezilmesiyle noktalandı.
 
HAYRANLIKLA GEZDİLER
 
Misafir öğrenciler, İzmir’in Antik dönemden itibaren sahip olduğu tarihi miraslar hakkında bilgi sahibi oldu. Çoğunluğu Afrika ülkelerinden gelen öğrenciler, özellikle Kızlarağası Hanı’nın otantik atmosferinden, Salepçioğlu Camii’nin orijinal mimarisinden, Emir Sultan Dergâhı hazinesinde bulunan çok çeşitli mezar taşlarından ve Kemeraltı Çarşısının renkli ve hareketli yapısından oldukça etkilendi.
 
ESNAFLA TÜRKÇE PRATİĞİ
 
Kemeraltı esnafıyla konuşarak Türkçelerini geliştiren İKÇÜ TÖMER öğrencileri, uygulamalı Türkçe öğretiminin kendileri için çok yararlı olduğunu söyledi. Gezi sonunda, İzmir’le ilgili olarak duygu ve düşüncelerini dile getiren öğrenciler, İzmir’in göründüğünden çok daha köklü, zengin ve heyecan verici bir şehir olduğunu vurguladılar. İzmir’in doğal güzellikleri yanında tarihî yönden de zengin bir şehir olduğunu keşfettiklerini belirten öğrenciler, şehrin hareketli ve canlı hayatını çok sevdiklerini söylediler.
 
TÜRK KÜLTÜRÜNÜ TANIYORLAR
 
İKÇÜ TÖMER hocaları da öğrencilerin Türkçe’yi öğrenirken Türkiye’yi ve Türk kültürünü de yakından tanımaları için İzmir ve çevresine sık sık geziler düzenleyeceklerini dile getirdiler.
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER