VOB'un Önünü Açın!

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “VOB İzmir’de kalmalı. İstanbul Finans Merkezi’ne buradan da destek veririz. VOB’un önünü açın” dedi.

VOB'un Önünü Açın!

Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen Ticaret ve Finans Merkezi İzmir'in Borsacılık Serüveni adlı toplantıda konuşan VOB Başkanı Işınsu Kestelli, VOB’un bir İzmir markası olduğunu hatırlatarak, “VOB gibi değerlerin İzmir'de güçlendirilerek devam ettirilmesi bölgesel gelişmişlik farkının büyük sorun olduğu ülkemiz için önemli bir güç ve motivasyon kaynağıdır. VOB’un merkezi İzmir’de kalmalıdır. Coğrafi kısıtların önemini yitirdiği bir noktada İstanbul’un finans merkezine buradan da destek oluruz. Bu projeye omuz vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” ifadesini kullandı.

Kestelli, İzmir'in girişimci bir ruha sahip olduğunu ve borsacılık geleneğine sahip bulunduğunu ifade etti. VOB'un 4 Şubat 2005'ten itibaren hizmet verdiğini ve 150 kat büyüdüğünü kaydeden Işınsu Kestelli, şöyle konuştu: ''İşlem hacmi 440 milyar liraya ulaştı, VOB birkaç yıl içinde dünyanın 30 büyük türev borsasından biri O kadar başarılı oldu ki pek çok talibi çıktı. Bu taliplerden biri de hükümetimiz... Ekonomi yönetimi, İstanbul'u bir finans merkezi haline getirmek istiyor. Bu plan dâhilinde VOB'un İstanbul'a taşınması arzusu da bir süredir alttan alta dillendiriliyor. VOB'un İstanbul'a taşınması konusunun gündeme gelmesi bile VOB'un ne kadar önemli işler başardığının, sermaye piyasamızda ne kadar önemli bir yer edindiğinin göstergesidir. VOB'un ihtiyaç duyduğu tek şey önünün açılması... Umuyor ve diliyorum ki hükümetimiz de sağduyu gösterecek ve bu güçlü talebi göz ardı etmeyecektir'' dedi.

İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu ise İzmir'de büyük emek ve zaman harcanarak VOB'un kurulduğunu söyleyerek, VOB’un İzmir’de kalmasının doğru olduğunu, İstanbul’daki finans merkezine taşınılmasına gerek olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 17:40
YORUM EKLE

banner47