banner24

'VOB, İstanbul Borsası'nın Parçası Olacak'

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) İstanbul'a taşınması konusunda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan sonra Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray'dan da önemli bir açıklama geldi. Akgiray, VOB'un İstanbul Borsası'nın parçası olacağını açıkladı.

'VOB, İstanbul Borsası'nın Parçası Olacak'

OECD Bakanlar Konseyi Toplantısı için gittiği Paris'te bir televizyon kanalına açıklama yapan Vedat Akgiray, VOB'un İzmir'den taşınması konusunda da önemli mesajlar verdi. İstanbul Borsası ile ilgili çalışmaları İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı'nın takip ettiğini belirten Akgiray, Sermaye Piyasası Kanunu'nun Meclis'ten geçmesi ile yasal platformda daha hızlı yürüyebileceklerini söyledi. Akgiray, "Bu sene içinde İstanbul Borsası'nda önemli değişiklikler bekliyorum. Şirketleşme ile bundan sonra daha hızlı yürüyebilecek yapıya kavuşabileceğini düşünüyorum. Rekabet uluslararası, yurtiçi rekabet yok. Güçlü bir Türkiye borsasını bir yere koymamız lazım. Kanunun geçmesi o bakımdan önemli. VOB'un taşınması diye bir şey önemli bir konu olmaktan çıktı yanılmıyorsam. Bu siyasi iradenin vereceği karar. Nihayet de İstanbul'da bir tane büyük borsamızın olacağı, bir sürü farklı ürünlerin o borsa içinde işlem göreceği artık herkesin teknik, bilimsel olarak kabul ettiği bir ihtiyaç gibi anlaşılıyor. O yönde gideceğiz. Dolayısıyla VOB artık İstanbul Borsası olacak bundan sonra, bu yapıya kavuştuktan sonra" dedi.

Sermaye Piyasası Kanunu'nun önümüzdeki haftaya en geç Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edilecek hale geleceğini kaydeden Akgiray, "İnşallah meclisimiz tatile girmeden karara bağlanır. Hedef haziran sonu. Eski kanuna göre çok şey değişti. Çok güncel, çok modern bir kanun oldu" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER