banner51

Ve İstikamet Selçuk

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 26 kilometrelik İZBAN Selçuk hattındaki iki adet istasyonun yapım ihalesini gerçekleştirdi. Büyükşehir ayrıca, hat üzerinde 2 karayolu üst geçidi ve 7 adet menfez tipi karayolu alt geçidi yapacak. Hat döşeme çalışmaları, sinyalizasyon, kataner sistemi ve koruma duvarlarının yapımını ise TCDD gerçekleştirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD ortaklığında gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi olan İzmir Banliyö Sistemi İZBAN hattının Torbalı’dan sonra Selçuk’a kadar uzatılması için düğmeye basıldı. 80 kilometrelik İZBAN hattını 30 kilometre daha uzatan Torbalı bölümünün istasyon ile karayolu alt-üst geçit inşaatlarını tamamlayarak açılışa hazır hale getiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de 26 kilometrelik Selçuk projesinde bulunan iki adet istasyonun yapım ihalesini gerçekleştirdi. Şu anda değerlendirme aşamasında olan ihalelerin sonuçlandırılıp yer tesliminin yapılmasının ardından inşaat çalışmalarına hemen başlanacak. Bu hattın da eklenmesiyle, İZBAN’ın toplam hat uzunluğu 136 kilometreye yükselmiş olacak.
 
PROJEDE NELER VAR?
 
Raylı sistem ağını geliştirmek için çalışmalarını aralıksız sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Banliyö Sistemi İZBAN’ı Selçuk’a kadar uzatmak için uygulama projelerini de hazırladı. Bu kapsamda Torbalı-Tepeköy ile Selçuk arasındaki 26 kilometrelik hat üzerinde bulunan Sağlık ve Selçuk İstasyonları için yapım ihaleleri gerçekleştirildi. Hattın gerekli noktalarına  2 karayolu üst geçidi ve 7 adet menfez tipi karayolu alt geçidi yapılacak.
 
TCDD İLE ORTAK YAPILACAK
 
Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD ile yaptığı protokole göre, istasyon yapımları ve karayolu alt-üst geçitleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Hat döşeme çalışmaları, sinyalizasyon, kataner sistemi ve koruma duvarlarının yapımını ise TCDD gerçekleştirecek.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER