banner51

'Varlık Fonu, Türkiye İçin Önemli Bir Stratejik Adımdır'

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) şubat ayı meclis toplantısında konuşan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Varlık Fonu’nun iyi değerlendirilmesi durumunda avantajlar sağlayacağını söyledi.

'Varlık Fonu, Türkiye İçin Önemli Bir Stratejik Adımdır'
Dünyadaki en başarılı örnek olarak Norveç fonunun gösterildiğini belirten Başkan Yorgancılar, "Fon doğru yönetildiği takdirde, şeffaf ve güvenilirliğin sağlanması, Türkiye için önemli bir stratejik adımdır ve önemli bir reformdur ve Türkiye’nin uluslararası kredibilitesine olumlu etki yapacaktır" dedi.
 
EBSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı öncesinde konuşan EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun davasında karar çıktığını söyleyerek, "Biliyorsunuz Sayın Kocaoğlu, 129 arkadaşıyla birlikte 397 yılla yargılanıyordu. Biraz önce karar çıktı ve davada tüm sanıklar beraat etti. Kendilerine geçmiş olsun diliyoruz" dedi.
 
Toplantıya konuk konuşmacı olarak Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Aratırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nuri Azbar da katıldı. Azbar, Eko-Verimlilik ve Endüstriyel Ekoloji hakkında bir sunum yaptı. Çevreye yatırım yapılırken de para kazanmanın mümkün olduğunu söyleyen Azbar, belgesellerde ölü bir hayvanın tekrar doğaya kazandırılması sürecinde büyük leş yiyicilerden, mikroorganizmalara kadar her canlının bir paydaş olduğunu, sanayicilerin de böyle davranıp, dönüşüme ağırlık vermesiyle atık borsasının kurulabileceğini ifade etti. Türkiye’yi enerji konusunda ’Varyemez Amca’ya benzeten Azbar, "Zenginliklerimizin ya farkında değiliz ya da daha sonra kullanırız diye bekletiyoruz. Aslında hayvansal atıkları bile enerjiye dönüştürsek oldukça önemli bir enerji tasarrufu sağlarız. Çünkü atıklar birer kaynaktır" dedi.
 
"VARLIK FONU ÖNEMLİ BİR STRATEJİK ADIMDIR"
 
EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ise konuşmasında Varlık Fonu’nun iyi değerlendirilmesiyle önemli avantajlar sağlanacağını söyledi. Türkiye’nin Norveç’i yakalayabileceğini ifade eden Yorgancılar, "Dünyadaki en başarılı örnek olarak gösterilen Norveç Fonu, gelecek kuşaklara yatırım yapmak için kurulmuştur. Norveç’de petrol bir gün bitecek olsa da, fon gelirleri ülke vatandaşlarını desteklemeye devam edecektir. Fon doğru yönetildiği takdirde, şeffaf ve güvenilirliğin sağlanması, Türkiye için önemli bir stratejik adımdır ve önemli bir reformdur ve Türkiye’nin uluslararası kredibilitesine olumlu etki yapacaktır" diye konuştu.
 
ÇEŞME’DE TEMİZLİK SÜRÜYOR
 
Geçtiğimiz aralık ayında Çeşme’de meydana gelen gemi kazası sonrası mevcut durumu değerlendiren Yorgancılar, Lady Tuna isimli gemiden denize yayılan akaryakıtın temizlenmesine devam edildiğini söyledi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yaşanan kazayla ilgili verdiğini belirten Yorgancılar, İzmir Valiliği koordinasyonunda bir Zarar Tespit Komisyonu kurulduğunun bildirildiğini söyledi. Komisyonun, kazadan etkilenen kişi ve kurumların tespit edilerek zararların giderilmesi için çalışacağını aktaran Yorgancılar, "Halen toplanan atıklar bertaraf tesislerine gönderilmekte, temizleme ve bertaraf işlemleri de Valilik tarafından yakından takip edilmekte. Eğer denizdeki canlı kaynaklar ile deniz yaşamına yönelik zararlar da varsa Komisyon bunların belirlenmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü’ne araştırma yaptırılmasını isteyebilecek" diye konuştu.
 
’ŞİDDETLE KINIYORUM’
 
Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne yapılan kundaklama eylemini kınadığımı da ifade eden Başkan Yorgancılar, "Referandumuna kadar önümüzde daha 1,5 aylık bir süre var. Türkiye bu süreyi şiddet eylemleri ile değil huzur içinde geçirebilmelidir. Hiç kimse bir başkasının düşüncesine katılmayabilir ama saygı göstermek zorundadır. Bunu artık öğrenmemiz gerekiyor. Biri tamamen provokatörlük de yapsa bunun cezasını kesmek vatandaşın değil, hukukun işidir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2017, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER