Vardiya Bizde Atatürk İçin Meydanda

Ergenekon ve Balyoz davalarında ordu mensuplarına yapılanları protesto için her hafta Konak Meydanı’nda toplanıp açıklama yapan Vardiya Bizde platformu bu davaların beraatle sonuçlanmasının ardından, Atatürk için biraraya geldi.

Vardiya Bizde Atatürk İçin Meydanda
Vardiya Bizde Platformu üyeleri Konak Meydanı’nda toplanıp Atatürk haftasında Atatürk ve Cumhuriyet’e yönelik çirkin saldırıları, yaşanan terör olayları ve Manisa Valisi’nin açıklamalarını kınadı. Ellerinde "Atatürk’e yapılan hakaret kabul edilemez", "Atatürk sayesinde özgürüz", "Ulusal orduyu yok etmenin adı Balyoz oldu" yazılı dövizler taşıyan platform üyeleri adına kendisi de Balyoz davasında hapis yatan emekli Tuğamiral Turgay Erdal, konuştu. Erdal, açılan ’Kumpas davalar’ nedeniyle çok değerli silah arkadaşlarını yitirdiklerini, devletin bütün kurumları ile basın, siyaset ve iş dünyası içersindeki çete elamanlarının mutlak yargılanması gerektiğini belirtti, "TBMM’de Kumpas Araştırma Komisyonu kurularak, aktif ve pasif sorumlular tespit edilmeli. Haklarında suç duyurusunda bulunulmalı ve hazırlanan rapor kamuoyuna açıklanmalıdır. Türkiye bu çetelerden temizlenmeden yoluna devam edemez. Haklarında soruşturma açılan hatta tutuklanan insanların çoğunu tanımıyoruz. Böyle bir suç işlediklerini de şimdiden söyleyemeyiz. Biz onların adil ve uluslararası hukuk normlarına uygun olarak yargılanmalarını talep ediyoruz" dedi.
 
Emekli Tuğamiral Turgay Erdal, Atatürk’ün ölüm haftasında kendisine yönelik saldırılar yaşandığını da belirterek, "Biz teröre ve Atatürk’e yapılan saldırıları protesto ediyoruz. Kabul edilemez buluyoruz. Bugün de çığlıklarımız Atatürk’ün yarattığı olanakları kullanarak çağdaş bir yaşama kavuşan ama bu gün ona ihanet eden insanlarımız içindir" dedi.
 
Karşıyaka Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Tuna Aslan da Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine yapılan çirkin saldırıların sınır tanımadığını, bu saldırıların azgınlık ve terbiyesizlik noktasının ötesine geçtiğini belirterek, "Bu saldırganlıklarını özellikle 10 Kasım günü yinelemeleri bir yerlerden işaret ve ceserat aldıklarının göstergesidir. Bu konuda ön sırayı kimseye kaptırmayan Yeni Akid adlı sözde basın ve medya kuruluşunun siyasal iktidarla olan ilişkisinin yandaşlıktan çok öte olduğu bilinmektedir. Bu benzeri çirkinlikleri yapanların amaçları Atatürk’e gönülden bağlı halkımızı çileden çıkararak kışkırtmak ve kargaşa yaratmak ise amaçlarına ulaşamayacaklardır" dedi.
 
Aslan konuşmasının bir bölümünü de Manisa Valisi’ne ayırdı, "Cumhuriyet’in Valisi ’hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların kelepçelenmesi’ gibi bir ifade kullanamaz. Yönetimi altında olan yurttaşları birbirinden ayırıp bir kısmını diğerlerinden daha değerli ya da değersiz sayamaz. Sayın Valilimizi anayasaya bağlı kalmaya davet ediyoruz. Bizim belleğimiz güçlüdür. Cumhuriyet’e karşı işlenen suçları unutmayız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2015, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER