banner10

VARAN-2: Sayın Çakmur; Büyükşehir'in Vakfına El Koymak Kişisel Rant Değil mi?

Hamdi Türkmen yazdı: Basmane Çukuru’nda; yüzde 30’luk paya rağmen Kocaoğlu’nu ''şehircilik cinayeti işlemek'' ve ''rant elde etmek'' ile suçlayan Yüksel Çakmur’un 23 yıldır Büyükşehir’in malı olan vakfı babasının malı gibi kullandığı ortaya çıktı.

VARAN-2: Sayın Çakmur; Büyükşehir'in Vakfına El Koymak Kişisel Rant Değil mi?

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Rant… Rant… Rant…

Büyük  kentlerimizde çok kullanılan “moda” bir söylem haline geldi.

Atı alan Üsküdar’ı geçmiş; şimdi diyoruz ki, “Atı yakalayın, Üsküdar’a geri getirin…”

Laf işte…

İzmir eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşları, Basmane’deki çukurla ilgili planı 2013 yılında açtıkları dava ile yine iptal ettirdiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 30 hissedar olduğu “çukur” ile ilgili planlar, Konak ve Büyükşehir tarafından yeniden ele alınıp hazırlanacak, tekrar askıya çıkacak.

Ya da Kocaoğlu bir üst mahkemeye itiraz edecek.
 
***
 
Bunların tümü olabilir.

Ama bu kentte büyükşehir belediye başkanlığı yapmış olan bir kişi bu işin içinde olmamalı,
Üstelik Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yaptığı hizmetler ve çalışmalarıyla tüm ülkeye örnek gösterilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu; “cinayet işliyorsun; bunun hesabını veremezsin. Rant peşindesin” gibi ağır ve itham edicisi iddialarla suçlamak Çakmur’a yakışmıyor.

Bu resmen “intikam” almak, Kocaoğlu’nu, İzmir koltuğunda gözü olan bazı ithal milletvekilleri adına itibarsızlaştırmaya çalışmaktır.

Yüksel Çakmur resmen siyasi taşeronluk yapıyor. Kocaoğlu’nun koltuğuna kendi değil (çünkü bu asla mümkün değil) başkalarını oturtmaktır.

Aslında Çakmur bunun sinyallerini geçtiğimiz CHP İzmir İl Kongresi’nde verdi.

Adaylarının, İzmir’in ithal vekillerinden Tuncay Özkan, o olmazsa ön seçimlerde bileğinin hakkıyla listeye giren Atilla Sertel olduğunu açıkça ilan etti.
 
***
 
Neyse biz gelelim Basmane Çukuru üzerinden büyükşehir belediyesine ait  bir vakfın, 23 yıldır nasıl ve kim tarafından kişisel olarak kullanıldığına.

Yüksel Çakmur, ANAP adayı Burhan Özfatura’ya karşı 1989’da seçimi kazanıp Başkan olmuştur. 

Ancak İzmir’i o kadar “iyi(!) yönetmiş olmalı ki; 1994’de; yani bir dönem sonra DYP adayı Özfatura’ya karşı seçimi kaybeder ve Özfatura ikinci kez İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilir.

Bu “git-gel”ler yaşanırken şimdi acı  bir gerçeği; dürüst, kamu malına sahip çıkan anlayışta olan, hele sosyal demokrat kimlikli, iki kez bakanlık yapmış bir zat’a hiç yakışmayan bir olayı paylaşmak istiyorum.

Özfatura-Çakmur görev teslimi yapılır. Herkes işine döner.

Çakmur bir süre sonra; yani seçimi kaybedip başkanlığı bıraktıktan sonra, Büyükşehir Belediyesi’nin olanaklarıyla kurulan vakfın başına geçer oturur.

Vakfın yeri, Alsancak’taki eski Özel Sağlık Hastanesi’nin iki-üç bina yanındadır.

Özfatura araştırır; bakarlar ki, yapılan tüzük değişikliği ile (Bugün İzmir Ticaret Odası Vakfı’nda da Başkan Ekrem Demirtaş aynı işi yapmaya çalışıyor)

Yüksel Çakmur “işi kitabına uydurmuş”; vakıf tüzüğünü ölünceye kadar başkan olarak kalacak ve yönetecek şekilde değiştirmiştir.

Nasıl?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin binasında, beş kuruş kira ödemeden, onun parasıyla alınan araçlar, mobilyalarla döşenmiş makam odalarında oturarak…

Soru şu:
Sayın Yüksel Çakmur, bu yaptığınız kişisel rant elde etmek değildir de; nedir?

Hadi diyelim Kocaoğlu hesap veremeyecek, peki siz, hem bu dünyada hem de öte tarafta nasıl vereceksiniz?

Üstelik böyle bir düzenleme “yasal ama ayıplı bir girişim” değil mi?

Size yakışan; derhal istifa ederek, 23 yıldır “babanızın malı“ gibi kullandığınız vakfı gerçek sahibi olan Büyükşehir Belediyesi’ne iade etmektir.
 
***
 
Bir de siyaseten Yüksel Çakmur’a bakalım.

Buca Belediye Başkanlığı, milletvekilliği, iki kez bakanlık, büyükşehir belediye başkanlığı yapan Yüksel Çakmur, bir ömrünü verdiği CHP’de hiç bir dönem bir il yönetimi, ilçe başkanlığı, il başkanlığı yapmadı.

Zahmetli ve uğraş-emek gerektiren örgütlere hiç bulaşmadı.

Ayrıca aday olmadığı hiç bir seçimde il binasına gelmedi, çalışmadı.

Ama “şov yapmaya” gelince hep ön saflarda yer aldı.

Son söz:
Bu kentte artık herkes eğri oturacak doğru konuşacak.

Kimse kimseye çamur atmaya kalkıp, ortalığı bulandırmaya kalkışmayacak.

İğne önce kendine batırılacak; çuvaldız da başkasına…

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER