banner10

VARAN-1: Çakmur İntikam mı Alıyor?

Hamdi Türkmen yazdı: Basmane Çukuru; 19 yıldır İzmir’in eski Büyükşehir Belediye Başkanı yüzünden kentin yüz karası haline dönüştü.

VARAN-1: Çakmur İntikam mı Alıyor?

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

90’lı yıllardan beri Basmane Projesi’ne hep İzmir’i kurtaracak; kentin yoğunluğunu Konak-Gümrük-Alsancak’tan; tarihi Tren Gar’ı, Kültürpark’ı, tarihi camileri ve Dönertaş’a çıkan Kemeraltı’na rakip çarşısı ve otelleriyle tersine çevirecek diye bakmışımdır.

Olmadı, olmuyor, oldurmuyorlar…

İzmirli olarak da tam 19 yıldır bu hayalle yatıp kalkıyorum ama, birileri de, özellikle bu kentin büyükşehir belediye başkanlığını yapmış olan bir zat; aynı süreçte bu projeyi engellemek,  yaptırmamak için, Basmane ile yatıp, Basmane ile kalkıyor.

Yaş 72 be Yüksel Çakmur!..

Allah uzun ömürler ve sağlıklı yaşam nasip eylesin ama, bırak artık şu laf bazanlığını!..

Kusacak hale getirdin hepimizi.

***

Şimdi ne oldu; ne geçti eline?

Diyorsun ki;

“Koca alan satılıyor. Ne alındı? Biz o davaları kazandık da mecburiyetten, kamu çıkarına kılıf yapmak için yüzde 30 aldılar. Belediyeler burayı ranta heba ettikleri için, cinayete seyirci kaldıkları için vicdanlarıyla baş başa kalacaklar…”

Vah…Vah… Vah!..

Sayın Çakmur, madem bu kadar ranta karşı bir insansınız ya da karşıydınız; Konak Meydanı’na, Saat Kulesi’ne 200 metre mesafede, Kemeraltı girişinin ağzına denize kadar uzanacak olan bir alışveriş merkezini yaptırmak isteyen siz değil miydiniz?

Hatta bu konuda Bayraktar Holding’in o günkü patronlarıyla anlaşmadınız mı?

Peki; bu girişiminiz rant değil miydi?

Size göre bilmem ama o alışveriş merkezini oraya yapabilseydiniz ne yazık ki tarihe İzmir’i ranta teslim eden Büyükşehir Belediye Başkanı olarak geçerdiniz!..

*** 

1999 yılı be kardeşim…

Dava… dava… davalar sürüp gidiyor.

En son Konak ve Büyükşehir Belediyeleri Basmane Çukuru’nun imar planlarını 2013’te mahkemelerin de uyarılarını dikkate alarak revize etmiş.

Yıl 2017, aradan geçmiş 4 yıl, İzmir 5. İdare Mahkemesi, bu planları iptal ediyor.

Olacak iş mi?

Şu açıdan “olacak iş mi?” diyorum. Yargı bu kadar geç işler mi?

***

Folkart; babamın şirketi değil, Mesut Sancak da, babamın oğlu değil.

Ne iş ilişkim var ne de bu kuruma sattığım; demir-çimento ya da başka inşaat malzemesi.

Sadece yaşça büyük olduğum için ağabey-kardeş sevgimiz geçerli.

Sizi bilmem; ben Mesut Sancak’ı severim, sayarım. Çünkü İzmir’in vizyonunu değiştiren, yenileyen iş adamıdır.

Basmane Çukuru'nu o almış ya da bir başkası almış, bu nedenle İzmirli olarak bizi çok ilgilendirmiyor. Sonuçta burası yapılsın da başta İzmir'e olmak üzere hepimize yeter. 

Kaldı ki Saya Grup olarak Folkart burayı TMSF'den ihaleyle satın almış ve projesini çizdiren bir markadır. Üstelik hiç de Çakmur'un tanımladığı gibi "ucube" bir plan değil, İzmir'in çehresini değiştirip yeni simgesi olacak kadar değerli ve muhteşem bir projedir.

Gelelim Yüksel Çakmur’a…

Çakmur, Ege Postası'ndan Halide Demir Polatlı'ya bu olayla ilgili bir röportaj verdi. 

İlginç... 

Kendisi bildiğim kadarıyla hala CHP’li.

Partisinin Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere, Basmane ile ilgili belediye başkanları için söylediği laflar; yenilir-yutulur gibi değil:

“Burada belediye yüzde 30’a çıkardık diyor. Aldatmaca bu. Satıldığı zaman sizin hakkınız sıfır bir hak. Biz o davaları kazandık da mecburiyetten, kamu çıkarına kılıf yapmak için yüzde 30 aldılar. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu davaları kazanmasaydık ne yüzde 30 hak alabilirdi ne de bir hak iddiasında bulunabilirdi.

*** 

Kocaoğlu’na soruyorum; cinayet anında nerede imişler? 

Siz bu alanı garajdan alıyorsunuz Asil Nadir’e satıyorsunuz.

Kimin malını kime satıyorsunuz?

Belediye mülkiyet hakkını yüzde yüz almalıydı. Ateşten top, cinayet bırakın bu öyküleri. 

Bırakın cenazeyi, madem kucağınıza koyuldu niye atmadınız? Böyle savunma olmaz. Gelecek kuşaklara nasıl hesap vereceksiniz? Her şey para değil. İnsanın sonu musalla.

***

Çakmur olarak söylüyorum;  lafla sosyal demokrat olunmaz.

Üstelik kararı veren ben değilim. Şahıs konusu yok burada. Kararı yargı veriyor. Muhatap ben değilim. Yargı 8 kez buraya ticari merkez yapılamaz diyor. Buraya çukur diyenler büyük haksızlık ve adaletsizlik yapar. Asıl sorun kamu çıkarını koruyanlar mı haksız, yoksa kamu çıkarını bir tepsiye koyup çıkara ve ranta alet edenler mi? 

Bu arazi üzerinde sürekli olarak kanunun arkasına dolanıp, lafla sosyal demokrat ve demokrat olunmaz, ikide bir de planı değiştirdiler. Bu tamamen hukuka aykırı bir durum. Ranta kurban gitti bu alan."

YARIN VARAN 2

Büyükşehir’in vakfını nasıl ve kim ömür boyu “kendine özel işyeri” yaptı?
 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER