banner51

Vali Toprak'tan 23 Nisan Mesajı

İzmir Valisi Mustafa Toprak, 23 Nisan mesajında, birlik ve bütünlük çağrısı yaptı.

Vali Toprak'tan 23 Nisan Mesajı

İzmir Valisi Mustafa Toprak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı kaleme aldı.

Vali Toprak şu ifadeleri kullandı;

"Bugün varlığımızın, istiklalimizin ve bekamızın sembolü, demokrasimizin kalbi, Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 96. yıldönümünüdür. Aziz Milletimizin egemenliğini ilan ettiği bu günün yıldönümünü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak büyük bir gurur ve coşkusuyla kutluyoruz.

Bilindiği gibi, Büyük Millet Meclisi’nin açılışı; Aziz Milletimizin kendisine dayatılan esaret, küçülme ve dağılma senaryolarını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yüksek bir irade ile reddederek dünyada hiç bir milletin başaramayacağı büyük gayret, fedakârlık, azim ve inançla yürüttüğü destansı istiklal mücadelesinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden sürecin önemli merhalelerinden birisidir.
Türk Milletinin ebediyen bağımsız yaşama hakkına sahip olduğunun ve bu bağımsızlığını da ancak milletin azmi ve kararlılığı ile sağlayacağının somut bir ifadesidir.
 
Büyük Millet Meclisi’nin açılışı aynı zamanda; muazzam bir devleti kısa sürede kaybetmiş, umutsuzluk ve yılgınlık içinde hareketsiz kalmış bir milletin, milli iradenin hâkimiyeti ile nasıl bir sonuca ulaşılabileceğinin de eşi bulunmaz bir örneğidir.
 
Bu eşsiz örnek, milli birlik ve kardeşlik ruhuyla birbirimize kenetlendiğimizde neleri başarabileceğimizi göstermekte; birlik, beraberlik ve dirliğimizin her zaman korunması ve sonsuza dek yaşatılması ortak sorumluluğunu yüklemektedir.
 
Bu sorumluluğun da gereği olarak tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve istikbalimizi emanet edeceğimiz genç kuşakların bu bilinçle yetişmesi için Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açılışı gibi önemli günlerin yıldönümlerini birer vesile olarak değerlendirmemiz büyük önem arz etmektedir.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu düşünceden de hareketle 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş; bu tarihten 5 yıl sonra bu bayramı çocuklara armağan etmiş; böylece 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.
 
Bu millî bayramımız 1979 yılından itibaren bütün dünya çocukları ile paylaşılmaktadır. Dünyada çocuklara armağan edilmiş ilk ve tek bayram olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde, dünya çocukları vesilesiyle bütün dünyaya barış ve kardeşlik gibi yüce değerler yayılmakta ve farklı dünya kültürleri ortak düzlemde buluşmaktadırlar.
 
Atatürk’ün her konuda güvendiği ve Türk Milletinin yegâne temsilcisi olan Büyük Millet Meclisi’nin açılışı anısına dünyanın en büyük bayramını armağan ettiği Asil Türk Çocukları da, ecdadına layık olmak için din, vatan, millet ve istiklal kavramlarıyla yoğrulmuş Aziz Milletimizin saygınlığına ve büyüklüğüne yaraşır biçimde hareket etmektedirler.
 
Bu durum medeniyet yarışının tüm hızıyla devam ettiği günümüz dünyasında bizi şanslı kılan, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan en büyük varlığımız olarak kabul edilmektedir.
 
Tarihi şan ve şereflerle dolu Yüce Türk Milleti bu sayede; bağımsızlık anlayışından ve kendi kültürel değerlerinden taviz vermeden, tüm yönleriyle modern dünyanın etkin bir üyesi olma ve modern dünyanın insanlığa sunduğu imkânlardan azami derecede yararlanma yolunda büyük bir hızla ilerlemektedir.
 
Bununla birlikte gurur dolu tarihimizin önemli evrelerinden birinin yıldönümünü çocuk bayramı olarak kutlarken çocuklarımızın sağlıklı, sıhhatli, erdemli, bilimi ve teknolojiyi kullanan, bilimin ve aklın yol göstericiliğinde sorunlara çözüm üretebilen, araştıran, sorgulayan, milli, ahlaki, insani ve kültürel değerlerimizi benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; görev ve sorumluluklarını bilen bireyler olarak yetiştirilmelerinin önemine de dikkatleri çekmek istiyorum.
 
Özellikle ahlaki ve insani değerlerimiz başta olmak üzere belirtilen bu hususların; medeni dünyanın daha saygın ve daha etkin bir üyesi olmak, milletimizin çağın refahından ve zenginliğinden sonuna kadar faydalanmasını sağlamak gibi konular başta olmak üzere arzu ettiğimiz hedeflere ve evrensel standartlara ulaşmamız için bize ideal bir zemin sunduğuna yürekten inanıyorum.
 
Çocuklarımıza yönelik her türlü olumlu yatırımı, hizmeti ve gelişmeyi bu kapsamda değerlendiriyor ve bundan büyük bir mutluluk duyuyorum.
 
Buna katkı sunan, emekleriyle, bilgi ve düşünceleriyle, sevgileriyle, fedakârlıklarıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni büyüterek bugünlere getiren ülkemizin güzide insanlarına saygılarımı, sevgilerimi ve şükranlarımı sunuyorum.
 
Diğer taraftan, bugün bölgemiz ve gönül coğrafyamız başta olmak üzere dünyanın birçok yerindeki savaşlar, işgaller, çatışmalar, şiddet ve terör eylemleri nedeniyle yaşanan acı ve ibret dolu olaylardan en fazla savunmasız durumda olan çocukların etkilendiklerini biliyor ve görüyoruz.
 
Yaşanan bu acı olayların oluşmasında hiçbir etkisi olmayan ve sadece makûs talihlerinin girdabında boğuşan masum çocukların yaşadıkları şüphesiz ki hepimizin yüreğini dağlamaktadır.
 
Çocukların karşı karşıya bulundukları bu olumsuzlukların giderildiği, herhangi bir endişeye mahal bırakmayacak biçimde hayatlarını idame edebilecekleri bir dünya temenni ediyorum.
 
Ülkemizin bağımsızlığını, kalkınmasını ve modernleşmesini, sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan ve görev uğruna hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla anıyorum.
 
Vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birliği, istiklali ve istikbali uğruna en değerli varlıkları olan eşlerini, çocuklarını, kardeşlerini, babalarını ve annelerini şehit veren ve Aziz Şehitlerimizin bize kutsal emanet olarak bıraktıkları saygıdeğer ailelerine ve yakınlarına sonsuz minnetle şükranlarımı sunuyorum.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, başta çocuklarımız olmak üzere Aziz Milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum."
 
Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2016, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER