banner51

'Üzümü Satmayın Fiyat Yükselecek'

Tariş Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Türker çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinin son yılların en düşüğü olmasına rağmen fiyatların düşürülmeye çalışıldığını söyledi, üreticileri satmamaları için uyardı.

'Üzümü Satmayın Fiyat Yükselecek'
Sezon başında kilogramı 6 liranın üzerine çıkan çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarının, rekoltenin çok düşük olduğu bu yılda, her hangi bir neden yokken 5 liraya düştüğünü söyleyen Türker, fiyatlarının düşürülmesine karşı bilinçli hareket ederek üreticinin direnmesi halinde bu oyunu bozabileceğini belirtti. Üreticinin önemli bir bölümünün iki yıl önce fiyatların önce yükselip sonra hızla düşmesi nedeniyle bu yıl da aynı durumun yaşanacağından korktuğunu hatırlatan Türker, bu yıl çekirdeksiz kuru üzümde dünya fiyat ve koşullarının farklı olduğunu söyledi.
 
Üreticilerin bu sene üretimlerinin büyük bölümünü çok kısa süre içerisinde elden çıkararak piyasaya sürdüğünü söyleyen Türker, "Mevcut rekolte durumuna göre üreticilerin ellerinde kalan az miktardaki çekirdeksiz kuru üzümün çok değerli olduğunu ve üreticilerin de bunun farkına varmaları gerekir. Dünya çekirdeksiz kuru üzüm rekolte miktarı önceki yıllara göre düşük olduğu dikkate alındığında üreticinin panik yapmaması ve buna direnmesi halinde fiyatların yükselmesi beklenmelidir" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER