Uygulamalı Eğitimi Başarıyla Tamamladılar

Bayraklı Belediyesi Deprem Etüt Merkezi ve İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün (AFAD) ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerinde, AFAD ekipleri belediye personeline uygulamalı olarak arama ve kurtarma eğitimi verdi. Bayraklı Belediyesi Osmangazi Hizmet Binası toplantı salonunda gerçekleşen eğitime konuşmacı olarak katılan arama kurtarma uzmanı Ali İhsan Körpeş, belediye personeline acil durumlarda neler yapmaları gerektiğini uygulamalı olarak anlattı.

Uygulamalı Eğitimi Başarıyla Tamamladılar

2 gün süren eğitimin son gününde başta deprem gibi meydana gelebilecek bir  doğal afet öncesinde, afet anında ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili “Temel Afet BilinciAFAD’ın Doğanlar’da bulunan merkezinde pratik olarak aktarıldı. Çalışanlar deprem sonrası yıkılan 2 oda 1 salon evde kurtarma çalışmalarının nasıl yapıldığını inceleyerek, öğrendi. AFAD çalışanları gönüllülere afet sonrası arama kurtarma çalışmalarında kullanılan belli başlı makine ve aletlerin nasıl kullanıldığını, neler yapılması gerektiğini anlattı.

EĞİTİM HAYAT KURTARIR

Acil durumlarda bu tür eğitimlerin hayat kurtardığına dikkat çeken AFAD eğitmeni, “Özellikle trafik kazaları ve enkazlarda bilinçsiz arama ve kurtarma operasyonları kazazedenin ölümüne ya da sakat kalmasına sebebiyet verebilir. O yüzden arama ve kurtarma eğitimleri, hayat kurtarıcı eğitimlerdir. Amaç, toplumun her kesiminin özellikle depreme karşı bilinçlendirilmesini sağlamak, deprem olduğu anda sadece kendilerini değil etrafındaki insanlara da yardımcı olabileceklerini göstermektir. Biz gerçekten çok memnunuz. Gönüllülerin fedakarca yaklaşımları var. O yüzden hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2017, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER