Ustadan Yadigar Şambali Tatlısı

Sokak lezzetleri her zaman çok sevilir. Özellikle İzmir’de camekanlı motorlarda satılan Şambaba veya Şam tatlısı olarak da bilinen şambali birçok kişinin çocukluğundan beri severek tükettiği sokak tatlılarındandır.

Ustadan Yadigar Şambali Tatlısı

AYSEL KAYARDI / BEN HABER

İsminden de anlaşılacağı gibi Suriye'ye özgü olan bu tatlının ülkemizde nasıl yer bulduğunu İzmir'de şambali konusunda nam salmış olan Şişman Tatlıcı Veli Usta'nın çırağı Eyüp Tetik'ten öğrendik. Tetik eskiden Hacca gidenlerin develerle gittiği için geçtikleri ülkelerde çok daha fazla zaman geçirdiklerinden dolayı oranın yemek kültürüne dair çok fazla şey öğrenip ülkemize getirdiklerini söyledi. Veli Usta Suriye'de öğrendiği şam tatlısını İzmir'e dönünce kendince biraz değiştirmiş. Orada ceviz koyulurken o fıstık koymuş yani biraz daha İzmir'e uygun olarak hafifletmiş. Ustasını Türkiye'nin en iyi ustası olarak nitelendiren Tetik 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in bile tatlıyı ustasından aldığını belirtiyor. Demirel'in şambaliyi çok sevdiğinin altını çizen Tetik, ustasının ona tepsi tepsi şambali yolladığını söylüyor.

KIVAMINI TUTTURMAK ÇOK ZOR

Tetik, şambali tatlısının kıvamını tutturmanın zor olduğunu şu sözlerle anlattı: “Bu tatlıyı öğrenmem 10 sene sürdü. Yapımı kolay ancak tutturması çok zor bir tatlıdır. Kıvamı önemlidir. Sakız gibi olması lazım.” Ayrıca tatlıyı evde bakır tepsilerde eski usul yapan Tetik, fabrikasyon ürünlerin hem lezzet açısından hem de sağlık açısından kötü olduğunu şu sözlerle belirtti: “Her şey fabrikasyon olmaya başladı. Doğal bir şey yok. Büyük firmaların benden toplu şekilde şambali istediği oluyor. Ancak ben tatlıyı evde yapıyorum. Günde 2-3 en fazla 4 tepsi yapabiliyorum. Eski usulle yapmaya çalışıyorum. 65 yıl önce nasıl yapılıyorsa aynı şekilde yapmaya çalışıyorum. Tek farkı eski irmiklerin kalitesini bulamamak. Şekerinde kalitesi çok önemli. Mümkün olduğunca katkısız ürünleri tercih ediyorum. Başka türlü tadını tutturamıyorum zaten. Ayrıca bakırda yapılmalı ve iyi malzeme kullanılmalıdır. Çok yapıldığında fabrikasyona dönüyor iş. Çok yapıldığında mecburen glikoz atılmak zorunda kalınıyor. Bu şerbete avuç avuç tuz atıyorsunuz. İçinde çok şeker var ama asla rahatsız etmez. Etrafta eskiden güzel yapan ve sosyal medyada fenomen olan kişiler çok var. Şimdi daha çok satmak için üretim şekillerini değiştirdiler. Bu nedenle yiyen bir daha gitmiyor. 

“ARTIK ÇİKOLATA YİYEMİYORUM”

Gerçek şambali tatlısını yapmak zordur, tatlının malzemelerini 45 dakika yoğurmak gerekiyor. 40 tepsi satan bir adam bunu elde yoğuramaz. Ben evde 40 tepsi yapmak istiyorsam 40 tane ayrı adam çalıştırmam gerekiyor. Fabrikasyon makineyle yoğrulan tatlı parça parça olur. Tutması için, daha sıkı olsun diye amonyak sodası atıyorlar. Bu tatlılar yenildiği zaman yarım saat sonra ekşilik yapar. 2 senedir 100'lerce tepsi tatlı sattım, 1 kişi bile beğenmediğini söylemedi. Ben bu işi öğrendiğimden beri çikolata yiyemiyorum. Glikozu araştırdım, direkt kana karışan bir madde. Şeker öyle değil, şeker önce karaciğerde süzülüyor. Glikoz kullanmalarının sebebi ürünün raf ömrünü arttırmaktır. Benim yaptığım şambaliyi günlük tüketmek gerekir, yarın yiyemezsiniz çünkü doğal olduğu için şekerlenir. Gece saat 03.00'da fırından çıkardıktan sonra, tatlıyı 3-4 saat dinlendiriyorum. Sabah saat 11.00'da satmaya başlıyorum ve 14.30'da tatlılar tükeniyor. Şambaliyi kahvaltı niyetine yiyen kişiler bile oluyor''

Not: Eğer siz de doğal, lezzetli ve ustasından yadigar Eyüp Tetik'in şambalisini tatmak istiyorsanız, yolunuz Halit Ziya Bulvarı 1332 sokağa düşerse uğrayıp bu lezzeti tatmadan geçmeyin deriz.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2018, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER