banner51

'Urla'nın Akciğerleri Yok Ediliyor'

Urla’nın Ovacık Köyü’nde rüzgar enerjisi santrali (RES) kurulması için bin ağacın kesilmek üzere işaretlenmesi ve Danıştay’dan gelecek cevabın beklenmeden ağaçların kesilmeye başlanması üzerine Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ve Meclis Üyeleri, durumu yerinde tespit etmek ve mücadele eden köylü halkına destek olmak adına olay yerine giderek basın açıklamasında bulundu.

'Urla'nın Akciğerleri Yok Ediliyor'
Urla Belediyesi olarak Danıştay’a dava açtıklarını belirten Başkan Uyar süreci şöyle anlattı: “Eylül ayında ÇED gerekli değildir kararına dava açtık. Fakat ÇED gereklidir. Ancak yürütmenin durdurulması gelmedi, ret olundu. Ekim ayında Danıştay’a tekrar başvurduk. Danıştay’dan gelecek cevabı bekliyoruz.”  
 
 
RES’İN KARARI 2008 YILINDA ALINMIŞ
 
Başkan Sibel Uyar, “Aslında burada kurulması planlanan RES’in kararı 2008 yılında alınıyor ve bize itiraz süremizin geçtiği söylenerek reddediliyor. Fakat 2008 yılında böyle bir haber gelmemiş. Dolayısıyla öğrendikten sonra gerekli çalışmaları yaptık fakat şimdilik bir sonuç elde edemedik. Yasal tüm belgeler alınmış. Bununla ilgili ruhsatın iptali istemi ile firmaya da bir dava açtık. Kanuni olarak yapılması gerekenleri yaptık. Karar gelmeden kesilmesini engellemek istiyoruz. Danıştay kararı beklensin.” sözleriyle, ağaçların kesilmesine tepki gösterdi. 
 
“URLA’NIN AKCİĞERLERİ YOK EDİLİYOR”
 
“Asla RES’lere karşı değiliz” diyen Sibel Uyar “RES’lerin yerleşim yerlerinde olmasına karşıyız. Kurulacak RES Ovacık Köyü’ne 1162 m. uzaklıkta. Yerleşim yerine yakın olmasının yanında, ormanlık arazi. Bizim duyduğumuz kadarıyla 1800 civarında ağaç kesilmesi planlanıyor. Biz doğamız ve havamız ile ünlüyüz. Doğamızı kaybedeceğiz. Sahip olduğumuz doğal değerleri kaybedeceğiz. Urla doğal florası ve faunası ile çok özel bir yer. Urla’nın akciğerleri yok ediliyor. Doğanın katledilmesine karşıyız. Doğal düzene zarar veriyor. Doğada yaşayan canlıları da olumsuz etkiliyor. Urla’nın, Yarım Ada’nın en önemli değerlerinden biri olan hurma zeytini, doğal yapı bozduğundan dolayı belki de kaybedeceğiz” diye konuştu.
 
BİZ BU KONUYA HAZIRLIKLIYIZ
 
Doğayı katletmeden yapılabilecek alanın gösterilmesi konusunda yardımcı olabileceklerini söylen Başkan Uyar,  “İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin 2 yıldır yürüttüğü Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Projesi var. Bu projenin ile nereye enerji santrali yapılmalı, nereye balık çiftliği kurulmalı bütün bunların çalışması zaten bizde var. Biz bu konuya hazırlıklıyız” dedi. 
 
OVACIK KÖYÜ NÖBETTE
 
Santralin kurulacağı yerde kesilecek işaretlenmiş ağaçları gösteren Ovacık Köyü Muhtarı Veysel Erköse ise “Burada beklemeyi düşünüyoruz. Cuma günü haber aldık, o günden beri buradayız. Neden bu güzelim orman yok ediliyor. Ormanımıza sahip çıkıp, mücadele edeceğiz” diye konuştu. 
 
RESLER ORMAN OLMAYAN YERLERE TAŞINSIN
 
Ayrıca ağaçların kesilmemesi için destek veren Urla Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ali Yanar; “Karara kadar ağaçları kestirmeyeceğiz ama süreçten sonra da ağaçlara kıymasınlar. Yetkililere sesleniyoruz. Hazır ağaçları kesmesinler, RES’leri de orman olmayan yerlere taşısınlar” dedi.  
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER