Urlalı Rumların Urla Ziyareti

Mübadele öncesi Urla’da yaşayan atalarının topraklarını ziyaret eden bir grup Yunanlı, Urla’yı ziyaret etti. Yağcılar Köyü, İskele, Çeşmealtı, Sıra Mahalle gibi Urla’nın birçok bölgesinde yaşamış dedelerinin, anneannelerinin oturdukları sokakları görmek, çocukken dinledikleri hikayelere konu olan yerleri gezmek için Urla’ya gelen yüze yakın Rum, duygulu saatler geçirdi.

Urlalı Rumların Urla Ziyareti
Mübadil Rumların kurmuş olduğu ve torunlarının devam ettirdiği derneğin Urla gezisi renkli geçti. Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu’nu da ziyaret eden Yunanlılar, Başkan’ın Urlalı Rumlarla ilgili hikayelerini dinleyerek keyifli saatler geçirdiler. 
 
Hepimiz aynı toprakların insanlarıyız
 
Dedesinin Urla’daki bir Rum okulunda okuduğunu söyleyen Karaosmanoğlu, anneannesinden Rumlarla yaşadıkları dostluk hikayelerini dinleyerek büyüdüğünü dile getirdi. İnsanın genelde en yakını olan ailesi, dostları, komşularıyla tartıştığını ifade eden Selçuk Karaosmanoğlu, “Yunanistan bizim komşumuz olduğu için tüm iyi ve kötü ilişkileri onlarla yaşıyoruz” dedi. Başkan konuşmasını, “Yakın zamana kadar Yunanlılarla üzücü olaylar yaşamış olabiliriz ama artık onlar çok geride kaldı. Hepimiz aynı toprakların insanlarıyız. Kültürümüz birbirine çok yakın. Bu derneği kurduğunuz için teşekkür ederim” sözleriyle sonlandırdı.
 
Hasan Gençcan’ın tercümanlığını yaptığı görüşmede Yunanlılar, Başkan Selçuk Karaosmanoğlu’na MÖ 468 yıllarında yaşamış Urlalı düşünür Anaksagoras’ın büstünü hediye ettiler. Urla’nın çok güzel ve gelişmiş bir sahil kenti olduğunu, Urla’yı çok beğendiklerini dile getiren Rumlar, önümüzdeki Mayıs ayında Urla’yı yeniden ziyaret ederek, etkinlikler düzenlemek istediklerini dile getirdiler.
 
 
Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER