Urla'da RES'lere Durdurma!

İzmir'in Urla İlçesi'ne bağlı Oavacık Köyü'nde 1806 çam ağacının kesilerek yapılmak istenen Rüzgar Enerji Santrali'nin (RES) uygulama planları için İzmir 2'nci İdare Mahkemesi 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi. Aynı proje için 'ÇED gerekli değildir' kararına yönelik itiraz ise Danıştay'da bekliyor.Proje için geçen pazar günü bazı ağaçlar kesilirken, köylülerin tepki ve direnişi üzerine kesime ara verilmişti.

Urla'da RES'lere Durdurma!
İzmir'in Urla İlçesi'ne bağlı Ovacık Köyü'nde, Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projesi için ormanlık alanda ağaç kesimine gidilince protestolara başlayan köylüler için mahkemeden sevindirici karar çıktı. İzmir 2'nci İdare Mahkemesi, projenin imar planları için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Köylülerin avukatı Hande Atay, kesilen 20 ağaç için üzüdüklerini ama en azından kalanları kurtarmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Soma Yırca'da 6 bin 666 zeytin ağacı kesildikten saatler sonra gelince hiçbir işe yaramayan mahkeme kararının bu kez 1789 ağacı kurtarması, çevrecileri sevindirdi.
 
İzmir'in Urla İlçesi'ne bağlı Ovacık Köyü'nün ormanlık alanının da içerisine alan bölgede, RES projesi için çalışma başlatıldı. Geçen pazar günü de orman ekiplerinin ağaç kesimine başlaması üzerine, hem köylüler hem de çevreciler ayaklandı, ağaç kesilen bölgede nöbete başladı. Bu sırada daha önceden köylüler adına İdare mahkemesine ve Danıştay'a yürütmenin durdurulması için ayrı ayrı davalar açıldı. 
 
İMAR PLANI İÇİN YÜRÜTME DURDURULDU
 
İtiraz başvruları sonuçlanıncaya kadar ağaç kesiminin durdurulmasını isteyen Ovacık köylülerini sevindiren haber akşam saatlerinde, mahkemeden çıktı. İzmir 2'nci İdare Mahkemesi, proje inşaatının başlaması için en önemli şartlardan birisi olan imar planına yapılan itirazı görüşüp, bunun için yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Mahkemenin bu kararı da, ağaç kesiminin yapılması durumunda, gelecekte telafisi olmayan sonuçlar doğuracağı için aldığı öğrenildi. Bu karar sonrasında, mahkemeden kesin karar çıkıncaya kadar da RES projesinin durduğu öğrenildi. 
 
KÖYLÜLERİN MÜCADELESİ ETKİLİ OLDU
 
Kararı yorumlayan köylülerin avukatı Hande Atay, Urla Rüzgar Enerji Santrali Projesinin 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planları için yürütmenin durdurulduğu söyledi. Kesilen ağaçlar için üzüldüklerini ama en azından kalanları kurtarmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Atay, şöyle konuştu:
 
"Mahkeme kararında, ormanlık alanda ağaç kesiminin başlamış olmasını esas almıştır. Ovacık Köyü'nde yaşayan yurttaşlar olarak açmış olduğumuz davada, İzmir 2. İdare Mahkemesi 'Dava konusu işlemler esas alınarak ormanlık alanda kesime başlanılmış olması ve devamı halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle' idarenin savunması alınana kadar projenin imar planları hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Zeytinliklerimiz, ormanlarımız, köylerimiz, hayatlarımız ve geleceklerimizle yanyana kurulması planlanan 'yeşil maskeli' bu davetsiz misafire karşı hukuki mücadelemiz devam edecektir." 
 
Avukat Hande Atay, proje için İzmir Valiliği'nden verilen 'ÇED gereksiz' kararına karşı yaptıkları yürütmenin durdurulması talebinin ise, Danıştay'da halen görüşülmeye devam ettiğini, onun için de benzer bir sonuç beklediklerini söyledi. Ovacık muhtarı Veysel Erköse ise, mücadelelerinden sonuç aldıkları için mutluluk duyduklarını, haklılıklarının ortaya çıktığını söyledi. Muhtar Erköse, "Asıl projenin tamamen iptal kararı çıktığında mutlu olacağız" dedi.
 
SOMA'DA AĞAÇLAR KESİLDİKTEN SONRA KARAR GELMİŞTİ
 
Soma'nın Yırca Köyü'nde termik santral yapılacak alandaki zeytin ağaçlarını kesilmekten kurtarmak isteyen köylülerin haftalar süren çaba ve nöbeti hüsranla sonuçlanmıştı. Geceyarısı alana dozerlerle giren şirket görevlileri 6 bin 666 zeytin ağacını yerle bir ederken gündüz ise Danıştay 6. Dairesi'nden çıkan yürütmeyi durdurma kararı hiçbir işe yararamış, çevreciler ve hukukçuların tepkisini çekmişti. Şirketin bu kararı önceden duyup, zeytin katliamı yaptığı önesürülmüştü. Urla'da ise yine mahkeme başvularına mahkemeler ve Danıştay'da beklerken şirket ağaç kesimine geçen pazar günü başladı. Ancak 20 ağaç kesebilen görevliler köylülerin tepkisi ve yağmur nedeniyle bölgeden çekilmişti. Kesimin heran yeniden başlaması beklenirken İzmir 2. İdare Mahkemesi'nden gelen yürütmeyi durdurma kararı çoğu yüz yaşına yakın, 1786 kızılçam ağacını şimdilik kurtardı.
 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER