Urla, Gayrimenkulün Yükselen Yıldızı

İzmir’in, en sakin ilçelerinden Urla’da, Brad Pitt ve Angelina Jolie çifti ile Cristiano Ronaldo’nun villa aldığı söylentisi, yörede oturanlarda farklı heyecana, beklentilere neden oldu. İlçenin tanıtımı için iyi olacağını düşünenler dünyaca ünlü starlarla hemşeri olacakları günün heyecanını yaşamaya başladı, bunu fırsata çevirenler de gecikmedi. Satıştaki gayrimenkullerin fiyatları artarken, konunun magazin boyutunda kalması halinde ortaya çıkacak hayal kırıklığına da dikkat çekildi.

Urla, Gayrimenkulün Yükselen Yıldızı
İzmir’de özellikle de İstanbul ve Ankara’da, şehir yaşantısından uzaklaşmak isteyenlerin, doğal güzelliklerinden ve havasından dolayı tercih ettikleri Urla, kentin en popüler ilçelerinden birisi durumuna geldi. Ancak, yaklaşık bir ay önce, ünlü oyuncular Brad Pitt ve Angelina Jolie çiftinin ilçede, İtalyan bir emlak şirketi aracılığıyla 2.6 milyon dolara yazlık villa satın aldığı iddiasının yer aldığı haberleriyle, Urla’nın adı, artık uluslararası boyuta taşındı. Birçok kişi, ünlü çiftin aldığı ileri sürülen, Saklıkoy olarak adlandırılan bölgedeki 4 katlı, 7 yatak odası, 2 oturma odası, özel havuz ve spor salonunun olduğu, 2 bin 500 metrekarelik, süper lüks malikaneyi merak etmeye başladı. Adı sıklıkla duyulmaya başlanan Urla, ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’nun da aynı yerden ev aldığı söylentileriyle bir kez daha gündemin üst sıralarına taşındı.
 
İLÇEDE FARKLI HEYECANLAR
 
Yaklaşık 1 aydan bu yana ortaya atılan Brad Pitt ve Angelina Jolie çifti ile Cristiano Ronaldo’nun villa aldığı söylentisi, ilçede oturanlarda farklı heyecana, beklentilere neden oldu. İlçenin tanıtımı için iyi olacağını düşünen yöre sakinleri dünyaca ünlü starlarla hemşeri olacakları günün heyecanını yaşamaya başladı. Ancak bu söylentileri fırsata çevirmek isteyenler de gecikmedi. Özellikle ilçede, gayrimenkulü, arazisi olanlar, ya bunları satılığa çıkardı ya da satmayı düşündükleri gayrimenkullerine zam yaptı.
 
"DEVİR İŞLEMİ OLMADIĞINI ÖĞRENDİK"
 
Villaların bulunduğu bölge olarak bilinen Saklıkoy hakkında bilgi veren ilçedeki emlakcılardan Barış Uzunerol, şöyle dedi:
 
"Çeşmealtı bölgesinde, denize sıfır, koy içerisinde villalar bulunuyor. Burayı karadan görmek imkansız. Sadece denizden görebilirsiniz. Biz daha önce villaların sahiplerini hiç görmedik, bilgimiz olmadı. Biz de haberlerden gelişmeleri izledik. Bunun sonrasında, kendimizce araştırma yaptık ama böyle bir tapu devir işleminin olmadığını öğrendik" dedi. Ancak bu söylentilerin gerçek olmasını istediklerinin de altını çizen Barış Uzunerol, “Açıkçası bunun gerçek olmasından yana oluruz. Hem Urla’nın tanıtımı hem de dünya yıldızlarının gelmesiyle bölgenin popüleritesi artar. Biz emlakçılar için de iyi olur. Bu konunun dedikodu mı, gerçek mi olduğu bana kalırsa yüzde 50, yüzde 50. Söylentiler, dedikodu, balon da olabilir, gerçek de olabilir. Bölge gerçekten çok özel bir alan. Avrupa standartlarında. İnşallah gerçektir. Dünyanın her tarafından yatırımcıyı çekmek için bu tür söylentiler çıkar. Urla’ya katkısı bölge fiyatlarını artırır. İlçede, esnaf da heyecanlı, ’İnşallah böyle bir olay vardır’ beklentisi içerisindeler. Fiyatlar şimdiden arttı. Bazı gayrimenkul sahipleri, fiyat artışı istedi. Bizler de yeni düzenlemelere gittik. Örneğin elimizdeki 400 bin TL’lik bir arazinin fiyatı, 750 bin TL’ye çıktı."
 
FİYATLAR ARTSA DA, KOMŞU OLMAK İSTEYEN ALICI ÇOK
 
İlçedeki emlakçılardan Birsen Kahyaoğlu da, bu koydaki villalarda genellikle, yurt dışından gelen yabancı kişilerin kaldığını hatırlatarak, "Türk müşteri genellikle alınmıyor ya da bizler bilmiyoruz. Dedikodular, fiyatların artmasını sağladı. Urla için güzel bir reklam oldu, fiyatların artmasını sağladı. Urla’da fiyatlar zaten hiçbir zaman düşmüyordu, çünkü bölge olarak güzel, değerli bir yer. Fiyatların artması müşterileri de engellemiyor. Çünkü ünlülere komşu olmak isteyenler, parayı verip gayrimenkulü alıyorlar" dedi.
 
İlçe sakinlerinden Recep Şaşmaz, gelişmeleri izlediklerini, gerçeklik payı olduğuna inandığını, bunun gerçekleşmesi durumunda ilçeleri için de olumlu olacağını söyledi. Villaların bulunduğu bölge yakınlarında kafeterya işleten Yaşar Öçalmaz da, "Brad Pitt ve Angelina Jolie çifti kesin almış. Ama Cristiano Ronaldo’nun alıp almadığı kesin değil. Ben siteyi biliyorum, genellikle yabancıların gelip kaldığı bir yer. İlçenin reklamı için iyi oldu. Emlak için kötü olur, çünkü fiyatları ikiyi katlar. Benim evim olsa memnun olurum ama yok. Fiyatlar anormal uçuyor Urla’da. Zaten hızlı bir fiyat artışı vardı. Burası artık, Çeşme’den de, Alaçatı’dan da daha pahalı oldu" dedi.
 
İlçeye günübirlik gezmeye gelen Hülya Adenaw ise, "Bence iyi olur. Turistik yerler daha çoğalır. Paramız artar. Turist gelir. İyi olacağına inanıyorum. Negatif tarafları da olabilir. Çok fazla turist istemeyenler, çevre kirliliğinden hoşlanmayalar olabilir. Herkesin görüş açışı farklıdır. Ama ben iyi olacağına iniyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2015, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER