'Ülkemize Hizmet İçin İyi Bir Fırsat'

Türkegül Kocaoğlu’nun önderliğini yaptığı geleneksel “Başkan eşleri” buluşması 11. yılına girdi. İlk toplantıya Urla ve Kiraz’ın bayan belediye başkanları da katıldı.

'Ülkemize Hizmet İçin İyi Bir Fırsat'
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, 10 yıldır sürdürdüğü başkan eşleri buluşmasına yeni dönemde de devam ediyor. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve gelen başkanların eşleri ile yapılan ilk toplantı, Dr. Kocaoğlu’nun ev sahipliğinde, kentin önemli tarihi mekanlarından olan Asansör’de gerçekleştirildi.  İlk buluşmaya başkan eşlerinin yanı sıra Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ve Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Şengül ile Büyükşehir Başkan Vekili  Dr. Sırrı Aydoğan’ın eşi Aliye Aydoğan da katıldı. Toplantının ilk bölümünde birbirlerini tanıyan  başkan eşleri,  daha sonra sıcak bir sohbete koyuldu.
 
“Ülkemize hizmet için iyi bir fırsat”
 
Yaklaşık 11 yıl önce kimliğine ‘İzmir Büyükşehir Belediye Başkan eşi’ olmak gibi onurlu bir kimlik eklendiğini dile getiren Türkegül Kocaoğlu, “Ben emekli bir çocuk doktoruydum. ‘Demek ki görevim daha bitmedi, sevgili ülkeme hizmet için işte sana bir fırsat’ dedim. Bunu tek başıma değil aynı sorumluluğu taşıyan diğer başkan eşleri ile birlikte yapmaya karar verdim” şeklinde konuştu. 
 
İki dönem boyunca belli aralıklarla yapılan buluşmalar sayesinde kısa sürede iyi birer dost ve arkadaş olduklarının altını çizen Dr. Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bizler elini taşın altına koymuş eşlerimizin sadece arkasında değil yanı başında olan kadınlarız. Boş durmadık. Göz önünde olmaktan çekinmedik. Toplumun tüm kesimleriyle elimizden geldiği kadar birlikte olmaya çalıştık. Temel hedefimiz kadınlarımıza toplumun vazgeçilmez bir parçası olduklarını anlatmak ve hissettirmek olmalıydı. Onlarla el ele yürüyüşler yaptık, seminerler düzenledik. Zaman zaman onlar bize, zaman zaman biz onlara misafir olduk. Kadınlarımızın emeklerinin farkında  olmaları, evden çıkmalarını sağlamaya çalıştık. Bildiklerimizi aktardık, bilemediklerimizi de bilenler aracılığıyla aktardık. Ve bunları yaptığımız toplantılarda birlikte olduk. Böylelikle kadın danışma merkezlerimiz, kadın festivallerimiz, meslek edindirme kurslarımız oldu. Bugün üçüncü 5 yıllık dönemin ilk toplantısını gerçekleştirdik. Aramızda bayan belediye başkanlarımız da var. Onların varlığı bizlere güç kattı.  Bundan böyle kadın dayanışmasının en güzel örneklerini gösteremeye devam edeceğiz diye düşünüyorum. Kadın dostu kent olan İzmir’e de bu yakışır.  Hele içinden geçtiğimiz şu zor günlerde giderek artmakta olan şiddet ile mücadele etmek bizim görevimiz. Çünkü çok iyi biliyoruz ki, zor günlerin en ağır faturası önce kadınlara ve çocuklara çıkar.”
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER