'Ulaşılabilir Bir Rektör Olacağım'

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı ve Tıp Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu, Ege Üniversitesi’nde geçen 42 yıllık akademik hayatının bilgi birikimi ve tecrübesi ile Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne talip.

'Ulaşılabilir Bir Rektör Olacağım'

Adaletli, yenilikçi, hoşgörü ve uzlaşma kültürünü destekleyen, girişimci bir rektör adayı olduğunu dile getiren Kumanlıoğlu, geçtiğimiz günlerde cezaevi girişlerini anımsatmasıyla ciddi tepkilere yol açan Ege Üniversitesi girişlerindeki turnikeleri rektör olduğu takdirde kaldırarak kampüs güvenliğini insan onurunu zedelemeden, en akılcı yollarla sağlayacağını ifade etti.

“İyi ki Ege Üniversiteliyiz”
Temel amacının Ege Üniversitesi’ndeki çalışma ve yaşam koşullarının daha da iyileştirilmesini sağlamak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kumanlıoğlu, “Ege Üniversitesi’nde görevli öğretim üyesinden, öğrencisine, hemşiresinden, uzmanına kadar herkes gönül rahatlığıyla ‘İyi ki Ege Üniversiteliyim’ demeli. Bu kurumsal aidiyet duygusunu yaratmak en büyük hedefim ve var gücümle bunun için çalışacağım. Herkesin severek, isteyerek, ayakları geri gitmeden geldiği, mensubu olmaktan gurur duyduğu bir üniversiteyi elbirliği ve gönül birliği ile kuracağız. Sorunlara zamanında müdahale edip büyümeden çözebilmek için, daha kurumsal bir üniversite ve daha mutlu çalışanlar için, dinleyip anlayabilmek için, kısacası Ege Üniversitesi'ni birlikte yönetmek için "Ulaşılabilir bir Rektör’ olacağım” dedi.

“İzmir’in markasıyız”
Ege Üniversitesi için geliştirdikleri projelerin öğretim üyelerinin görüş ve önerilerini de dikkate alarakuzman bir kadro ile hazırlandığını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Kumanlıoğlu, “İki ayrı yapıda proje hazırladık. İyi bir organizatör ve takım kaptanı olmak için yola çıktık. Bu aşamada İzmir’in markası olan Ege Üniversitesi’ni daha iyi hale getirmek için projelerimiz iyileştirme ve inovatif yani yenilikçi projeler şeklinde ikiye ayırdık. Projelerimi sadece fikir olarak ortaya atmak yerine tüm detaylarıyla çalışmayı tercih ettik. Hazırlanan proje dosyalarının uygulanabilirliğini yetkili kurumlarla görüştük. Adaylık sürecinde üniversite çevresinin de dışına çıkıp şehrimizin üst düzey kamu yöneticileriyle bir araya geldim, yeri geldi otostop yapan Ege Üniversitesi öğrencileri ile birlikte yolculuk yaptım ve onlarla sohbet etme fırsatları yakaladım, yeri geldi taşeron işçilerimizle birlikte yemek yedim.” diye konuştu.

Güven ve huzur öncelikli
Güven ve huzuru ön planda tutan bir anlayış ile yola çıktıklarını açıklayan Prof. Dr. Kumanlıoğlu, okul girişindeki önlemler oldukça kötü. Burada ana kapıdaki turnikeler insan onurunu zedeleyen bir görünümde. Elbette güvenli bir giriş oluşturulacak. İyi bir proje yarışması ile güvenli bir okula girdiğinizi hissedeceksiniz. Ama buraya girerken güvenlik görevlisinden azar işitmeyeceksiniz. Saygılı olmayı öğretmek önemli. Bu nokta da değişiklikler yapacağız. Okulun huzuru ve güveni bizim için çok önemli. Ege Üniversitesi Kampüsü ve Tıp Fakültesi Hastanesi ana girişleri her gün binlerce insanın giriş yaptığı, birçok insanın Ege Üniversitesi ile ilk kez karşılaştıkları noktalar. Bu girişleri uluslararası alanda söz sahibi mimarların rehberliğinde daha özgün, işlevsel ve Ege Üniversitesi ruhunu en iyi şekilde yansıtacak bir biçimde yeniden tasarlayacağız. Ege Üniversitesi denilince akla gelen temel görsellerden biri olacak giriş kapılarımız.” dedi.

Bilimsel araştırmalara daha çok bütçe
Bilimsel Araştırma Projeleri(BAP) bütçelerini arttırarak araştırmaların maliyetini karşılayabilecek bir düzeye çıkarmayı planladıklarını söyleyen Prof. Dr. Kumanlıoğlu, “Akademik birimlerin altyapı gereksinimlerini merkez bütçe ile karşılanması sağlanarak BAP bütçelerinin sadece bilimsel araştırmalara destek amacıyla kullanılmasının önü açılacak. Ayrıca öğretim üyelerinin bütçelerinin rektörlük tarafından karşılanmasını amaçlıyoruz. Bilimsel toplantılara katılımlarını teşvik etmek amacıyla verilen finansal destekler arttırılacak” diye konuştu.

Özlük Hakları korunacak
Özlük haklarının göz ardı edilemeyecek bir konu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kumanlıoğlu, üniversite içerisindeki tüm personelin özlük haklarını güvence altına alacaklarının altını çizdi. Mezunlar derneğinin de daha aktif hale geleceğini açıklayan Kumanlıoğlu, mezun ve okuyan öğrencilerimizin aidiyet duygularını tekrar kazandıracaklarını belirtti. Daha kaliteli öğrencilerin üniversiteye çekilmesi için aday öğrencilerle dirsek teması içinde olunması gerektiğini ifade eden Kumanlıoğlu, “Üniversite içerisindeki yönlendirme tabelaları yenilenerek maddi bütçe ayrıldığı takdirde dijital tabela sistemini de üniversitemize kazandıracağız. Ege Üniversitesi kampüsünün çeşitli noktalarına belli bir görsel bütünlükte ve özgün bir görünümde banklar, masalar, çöp kutuları, aydınlatma direkleri gibi açık hava mobilyaları ve eşyaları yerleştirmek istiyoruz. Seçilecek tüm mobilyalar Ege Üniversitesi’ne özel olarak tasarlatılacak ve dış şartlarda uzun bir süre kullanmaya olanak sağlayan dayanıklılıkta ve işlevsellikte olacak. Yani bir anlamda bütüncül bakış açısıyla yaratıcı tasarımlar üniversite mensuplarının kullanımında olacak. Ayrıca kampüs içindeki yeşil alanları korumak ve arttırmak istiyoruz. Bu alanlar uzman desteği ile Ege Üniversitesi’ne özgü bir görsellikte ve yaratıcılıkta yeniden tasarlanarak daha bakımlı ve düzenli hale getirilecek” dedi.

Yıllık 20 Milyon TL enerji tasarrufu
Ege Üniversitesi’nin yıllık 20 Milyon TL’yi aşan elektrik kullanım giderinin alternatif enerji kaynakları ile en aza indirileceğini dile getiren Kumanlıoğlu, “Kampüs içine ve çevresine kurulacak tesislerle güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanılacak. Daha ekolojik ve daha düşük maliyetle enerji temini edilecek” dedi.

Ulaşımda bisiklet ve hafif raylı sistem
Üniversite çehresinin oldukça büyük olduğunu hatırlatan Kumanlıoğlu, ileriki zamanlarda üniversite içerisinde hafif raylı sistem projesi planladıklarını söyleyerek “Öğrencilerin ve personelin kampüs içinde özgürce ve güvenli bir şekilde hareket etmelerine olanak sağlayacak düzenlemeler yapacağız. Kampüs girişlerindeki yaya kontrolleri üniversiteye yakışır ve insan onuruna saygılı bir hale getirilecek. Metro çıkışları ve ana giriş kapılarından çevre dostu araçlarla ring seferleri yapılıp kampüs içindeki birimler arası ulaşım kolaylaştırılacak. Orta vadede tramvay hatları oluşturacağız. Bir master plan dahilinde yıllara yayılan bir şekilde çeşitli güzergâhları takip eden tramvay hatlarını üniversiteye kazandıracağız. Kampüsümüzün çeşitli noktalarına bisiklet istasyonları da kurmak istiyoruz. Bu istasyonlardan üniversite öğrencileri ve çalışanları bisiklet ödünç alabilecek ve kampüs içinde dilediği bir başka noktaya ödünç aldığı bisikleti teslim edebilecek” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Eğitimde çağdaş yaklaşım
“Öğrencilerimizin uygulamaya yönelik eğitim aldıkları atölyeler, stüdyolar daha iyi çalışmalı. Merkez kütüphanemiz hem öğrencilerimiz hem de öğretim üyelerimiz için daha iyi hizmet vermeli” diyen Kumanlıoğlu öğrencisinden korkup ona yaklaşmayan konuşmayan yöneticilerin tersine öğrencilerle iç içe yaşamaktan mutlu olduğunu, rektör olarak da bunu sürdüreceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2016, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER