Tütün Çocukları İzmir'e Geldi

1960’lı yıllarda çocukluğunu İzmir’de geçiren ve kendilerini “Tütün Çocukları" olarak tanımlayan bir grup Amerikalı, İzmir’e geldi.

Tütün Çocukları İzmir'e Geldi
American Tobacco başta olmak üzere, diğer firmalar ve NATO’da görev yapan babalarının işleri nedeniyle aileleriyle birlikte 2 ile 10 yıl arasında değişen sürelerde İzmir’de yaşayan ve sayıları 30’un üzerinde olan ’Tütün Çocukları’nın 6’sı, kente gelip, ilk iş olarak çocukluklarını yaşadıkları Alsancak’ı ve evlerini aradı. Alışveriş yaptıkları esnafa, belleklerinde kalan Türkçe kırıntılarıyla selam verdi, onlarla Türkçe konuşmaya çalıştı. İzmir’in mimarisinin çok değiştiğini gördükleri dile getiren Amerikalılar, hayatta olan Türk arkadaşlarını da aradı. Aileleri arasında sıcak dostlukların kurulduğu çocukluk arkadaşları Leyla Büktaş ve Ömer Büktaş’a ulaştı. Tütün çocukları, Urla’daki Bafi K-9 Köpek Çiftliği sahipleri Büktaş çiftiyle bir araya geldi. Çiftin Urla İçmeler Mahallesi’nde bulunan köpek çiftliğine giden Tütün Çocukları, burayı gezerek bilgi aldı, arkadaşlarının eğitim sertifikalarını inceledi, kullanılan teknolojiye hayran kaldıkları çiftlikte verilen eğitimi izledi, köpekleri sevdi ve elleriyle besledi.
 
Yanlarında getirdiklerinin yanı sıra Büktaş çiftinin arşivinde bulunan fotoğrafları inceleyen ve duygusallığı yoğun yaşayan çocukluk arkadaşları, geçmiş günlerini yadederken, ellerinde olmayan ve dijital ortama aktarılan fotoğraflardan, kendilerinde olmayanları takas etti. Efes ve Meryemana başta çok sayıda tarihi ve turistik bölgeleri de gezen Tütün Çocukları, çay eşliğinde gevrek ve kaşar peyniriyle kahvaltı da yaptı. Başkan Kennedy öldürüldüğünde herkesin kendilerine baş sağlığı dilediğini belirten Amerikalılar "Başka ülkelerde yaşamamıza karşın İzmir’i çok sevdik. Buradaki arkadaşlıklarımız ABD’deki sınıf arkadaşlıklarından çok farklıydı. Samimiydi, dostluk doluydu herşey. Sadece buradaki çocukluk arkadaşlarımızla iletişimlerimiz sürüyor. İzmir’e geliş gidişlerimiz artarak sürecek. Hatta bir sonraki gelişte o dönem İzmir’de yaşayan daha kalabalık bir arkadaş grubuyla geleceğiz" dediler.
 
 
Sosyal Medyada “Tütün Çocukları - Tobacco Children" grubu kurarak çocukluğunu İzmir’de geçirmiş olan o dönemin çocukları, şimdinin büyüklerini buluşturma kararı aldı.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2015, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER