'Türkiye'de Vakalar Artıyor'

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, Ebola ve MERS virüsüyle ilgili alınan önlemleri Sağlık Bakanı’na sordu. Özellikle önlem almakta neden gecikildiği ile ilgili sorularında Güven, ‘Bakanlığınızca hazırlanan Ebola Vaka Yönetim Rehberinin salgının ortaya çıkmasından 8 ay sonra sahaya iletilmesinin gerekçesi nedir?’ şeklindeki çarpıcı sorusunu Bakan Mehmet Müezzinoğlu’na yöneltti.

'Türkiye'de Vakalar Artıyor'
“TÜRKİYE DE VAKALAR ARTIYOR”
 
Ebola Virüs'ünün (EVH) yaklaşık bir yıldır giderek  yayıldığını hatırlatan Güven, “Dünya Sağlık Örgütünün 20 Ekim 2014 tarihli güncellemesine göre dünyada toplam 4 bin 555 kişi bu virüsten ölmüştür. Ülkemizde de üç yabancı uyruklu kişinin Ebola şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı öğrenilmiştir. MERS-CoV virüsünden ise bugüne kadar dünyada 320 kişinin öldüğü belirtilmiştir. Ülkemizde İstanbul ve Hatay’da iki kişi MERS virüsü nedeniyle ölmüş, Ekim ayında 7 kişinin MERS şüphesi nedeniyle hastaneye kaldırıldıkları öğrenilmiştir” dedi.
 
‘BÜYÜK BİR BOŞLUK VAR’
 
Durumun ülkemiz için bu kadar vahim iken Ebola ve MERS virüsünden yurttaşlarımızın korunmasına yönelik önlemlerin hangi tarihte başladığını soran Güven şöyle konuştu: “Bu virüsler hakkında yurttaşlarımız eğitiliyor mu?  Ebola ve MERS virüsünden etkilenmiş bölgelerden gelen hava, kara ve deniz taşıtlarına yönelik önlemler hangi tarihlerde başlatıldı? Bu bölgelerden gelenler nasıl kontrol ediliyor? THY ile bu konuda işbirliği yeterli midir? Diğer havayolu şirketleri ile işbirliği bulunmamakta mıdır? gibi sorular önem taşıyor. Çünkü Sağlık Bakanlığınca hazırlanan Ebola Vaka Yönetim Rehberinin salgının ortaya çıkmasından 8 ay sonra sahaya iletilmesi büyük bir boşluğun göstergesidir” dedi. 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER