banner51

Türkiye'de Hayat Durdu!

Tüm Türkiye'de peş peşe elektrik kesintileri yaşanıyor. İnternet erişiminde sıkıntı var. Vatandaşlar Twitter ve Facebook'a mesaj yağdırıyor. İzmir'de şehir genelinde yaşanan elektrik kesintisi kısa süre içinde hayatı felç etti! Gelen bilgilere göre sıkıntının kaynağında TEİAŞ’ın (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) sisteminde yaşanan bir sorun bulunuyor. Ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, İlk izlenimler arızanın Ege bölgesi kaynaklı olabileceğini söylüyor.

İzmir'de elektrik kesintisi hayatı bir anda durma noktasına getirdi. İş yerlerinde, evlerinde ve okullarında olan vatandaşlar kesinti nedeniyle sıkıntıya düştü.

Şehir genelinde yaşanan elektrik kesintisiyle birlikte bir anda vatandaşlar elektrik arıza hattını arasalar da aşırı yüklenme nedeniyle hatlar kilitlendi. 

İzmir'de yaşanan kesinti nedeniyle hayatın durduğu bir diğer önemli nokta ise İZBAN oldu. İZBAN seferleri durdurulup vatandaşlar trenden indirilirken, istasyonlardan yapılan anonslarda vatandaşlardan alternatif ulaşım olarak otobüsleri kullanmaları istendi. 

Alsancak İZBAN'da trenden inen vatandaşlar duruma isyan etti.

Kesinti tüm Türkiye'de

Öte yandan elektrik kesintisinin yaşandığı tek şehrin İzmir olmadığı öğrenildi. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde de elektrik kesintisinin yaşandığı bilgisi geldi.

Türkiye'nin farklı illerinde elektrikler kesildi. İnternet erişiminde de sıkıntı yaşandı. Sıkıntı halen sürüyor. İstanbul'da elektrik kesintisi nedeniyle Marmaray, metro, tramvay ve hafif metro çalışmadı. Mega kentte yüz binlerce İstanbullu, araçlardan inip yürüdü.
 
İstanbul'da vatandaşlar metroda mahsur kaldıkları yönünde mesaj atıyor. Metro ve AVM’lerde büyük panik yaşanıyor. İstanbul'un yoğunluk nedeniyle Bedaş'ın sitesine de ulaşılamadı. Bursa, Rize, Manisa, Kayresi, Balıkesir, Konya, Aydın, Adana, Bitlis, Çanakkale, Hatay, Denizli, Eskişehir, İzmit, Bilecik, Samsun'dan da kesintiler olduğu yönünde bilgiler geliyor.Kesintiye neyin yol açtığı henüz bilinmiyor.
 
 
Enerji Bakanlığı'ndan elektrik kesintisi açıklaması
 
Enerji Bakanlığı yetkilileri, Hürriyet'te yaptığı açıklamada Türkiye genelindeki elektrik kesintileri için '15 yıldır böyle bir şey yaşanmadı' açıklamasını yaptı.
 
Türkiye genelinde meydana gelen elektrik kesintisi pekçok alanda hayatı olumsuz etkiliyor. 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, 15 yıldan beri ilk kez böyle ülke genelinde elektrik kesintisi olduğunu söylediler. Yetkililer, “Otoyol olarak tabir edilen büyük hatlarda sıkıntı var. Kesintinin nedeni araştırılıyor. İlk izlenimler arızanın Ege bölgesi kaynaklı olabileceğini ortaya koyuyor. Arızanın giderilmesi için bütün olanaklar seferber edildi” dediler.
 
TEİAŞ'TAN AÇIKLAMA
 
TEİAŞ yetkilileri, elektrik nakil hatlarında saat 10.36'da yaşanan sorun nedeniyle birçok bölgede elektrik kesintisi meydana geldiğini bildirdi. Teknik inceleme başlatıldığını belirten yetkililer, sisteme en kısa sürede elektrik verilmesi için çalışıldığını kaydetti.
 
 
İADE BİLETLERİ METROBÜSTE GEÇERLİ DEĞİL
 
Tüm metro ve tramvay seferleri durdu. Elektriğin saat 10.40'da kesilmesi sonrası duraklardaki yolculara biletleri iade edildi. Ancak iade biletlerinin metrobüslerde geçerli olmaması yolcuların tepkisini çekti
Metro ve tramvay duraklarında yolcuların bir kısmının bekleyişi sürerken bazı duraklarda yoğunluk oluştuğu gözlendi.
Enerji yeniden sağlanır sağlanmaz seferlerin başlayacağı bildirildi.
 
Kesinti sebebiyle Atatürk Havalimanı’nda yolcuların metroya gitmemesi yönünde anons yapıldı.  Metro girişleri kapatıldı.
 
TRAFİK IŞIKLARI SÖNDÜ
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden şehrin bazı noktalarında trafik ışıklarının çalışmadığı duyuruldu. Açıklamada şöyle denildi:
"İstanbul genelindeki elektrik kesintisi nedeniyle trafik ışıkları şu anlık çalışmamaktadır."
 
ANKARA'DA METRO VE HIZLI TREN DURDU
 
Ankara’da metro seferleri ile hızlı tren seferleri durdu, trafik sinyalizasyon sistemi çalışmıyor. Metro seferlerinin durması nedeniyle metroda uzun kuyruklar oluştu. 
 
KOCAELİ'DE DE ELEKTRİKLER GİTTİ
 
Kocaeli'deki yerel sitelerin haberinde kentte de elektriklerin gittiği belirtildi. Bir sitede yer alan haberde, "Kent genelinde büyük elektrik kesintisi yaşanıyor. Saat 10.30 sularında kentin büyük bir bölümünde elektrikler gitti. Kesinti nedeniyle pekçok fabrikada üretim durmuş durumdu. Kesintinin bir patlama sonrası kaynaklandığı iddia edilirken henüz SEDAŞ'tan bir açıklama yapılmış değil" denildi.
 
BEDAŞ'IN SİTESİ ÇÖKTÜ
 
BEDAŞ’ın “kesinti” sayfası yoğunluk nedeniyle çökmüş durumda
 
TRAKYA DA ELEKTRİKSİZ KALDI
 
Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisinden Trakya Bölgesi de etkilendi. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illeri ve ilçelerine elektrik verilemiyor.
 
Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'de saat 10.45 sıralarında elektrikler kesildi. Türkiye'nin bir çok ilinde yaşanan elektrik kesintisinin TEİAŞ kaynaklı olabileceği belirtilirken, ekiplerin harekete geçtiği bildirildi. Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş'den (TREDAŞ) yapılan açıklamada, kesinti nedeniyle vatandaşlardan çok sayıda başvuru alındığı kaydedildi.
 
Alo 186 Çağrı Merkezi'nde başvuru nedeniyle yoğunluğun yaşandığı ve merkezin kilitlenmiş durumda olduğu ifade edildi.
 
ÇUKUROVA İLLERİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ
 
ADANA, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Niğde'de yüksek gerilim hattından kaynaklandığı belirtilen elektrik kesinti yaşandı. Saat 11.00 sıralarında Çukurova bölgesindeki illerde aynı anda elektrikler kesildi. 
 
Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye kentlerinin elektrik dağıtımı yapan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin telefonları kilitlendi. Toroslar Elektrik yetkilileri, kesintilerin yüksek gerilim hattından kaynaklandığını bildirdi. Çukurova bölgesindeki Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye ile birlikte Niğde ve çevre illerde yaşanan kesinti nedeniyle elektrikle verilen hizmetlerin birçoğu durma noktasına geldi.
 
Elektrik kesintisi sadece o ilde yaşanmadı!
 
Ülke genelinde elektrik kesintisinin yaşanmadığı tek il olan Van’ da enerjinin İran üzerinden alındığı için kesintiden etkilenmediği bildirildi.
 
Türkiye genelinde saat 1036'dan itibaren elektrik kesilirken, Van şehir merkezinde kesinti yaşanmadı. Yetkililer bunun nedenini, Van'ı besleyen enerjinin İran'dan alınıyor olmasından kaynaklandığını söyledi. Yetkililer, "İran'la yapılan enerji anlaşmasına göre İran'dan gelen enerji iletim hattı Van merkezdeki merkezi trafoya giriş yapıyor. Bu enerji de sadece şehir merkezlerinin belil bir kısmına yeterli oluyor. Bu enerji miktarı da yaklaşık 300 megavat civarındadır" dedi. Bu arada, Türkiye'nin bir çok kentinde olduğu gibi Hakkari ve Bitlis'te ise elektrik kesintisi yaşandı.  

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2015, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER