banner9

Türkiye'de Bir İlk: Faturasız Enerji

Ege Koop yenilenebilir enerji ile çalışan, “Keyifli Yaşam Evlerini” tanıttı. Türkiye’de bir ilk olan projeyle ev sahipleri tüm elektrik ihtiyaçlarını güneş enerjisiyle üretirken, fazla enerjiyi devlete satabilecek.

Ege-KOOP'u, Seyrek'teki Keyifli Yaşam Evleri'nin yeni etabında yapacağı konutlar kendi elektriğini kendisi üretecek. Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan, “Özellikle yerel yönetimler olmak üzere hükümetin de bu tür yatırımları desteklemesi şart. Bu sistemle adeta her evin çatısına bir baraj kurmuş olduk. Hem cari açıkta önemli yere sahip olan enerji bağımlılığının azalmasında hem de sağlıklı yaşam anlamında önemli bir adımdır bu" dedi.
 
Projenin tanıtımını yapan Hüseyin Aslan, DDT İnşaat ve Smyrna Solar Energy işbirliği ile yürüteceklerini söyledi. Seyrek'te toplam 20 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek projenin toplam maliyeti nin 20 milyon TL'ye mal olacacağını, 3 etapta gerçekleşecek proje de toplam 200 konutun yeraldığını bildiren Aslan, “1 yıl sonunda bitmesi planlanan proje sonunda vatandaşlar 150 bin ile 180 bin TL arasında değişen fiyatlarla ev sahibi olabilecekler. Daireler kurulan enerji panelleri sayesinde tüm enerji ihtiyaçlarını kendileri üretebilecek. Bu kalitede ve böylesine bir ilke sahip konutu bu fiyatlara İzmir'in herhangi bir yerinde alabilmek mümkün değil" dedi.
 
Sistemin ülke için önemli bir proje olduğunu söyleyen Aslan, “Bu proje hem İzmir için hem ülke için çok önemli. İnanıyorum ki bu sistem birçok üniversitede tez konusu olacak. Bu projede yaşayacak yurttaşlarımız ömür boyu elektrik bedeli ödemeden, elektrik faturası derdi olmadan farklı bir dünyada yaşayacak. Türkiye'de kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 70'ine varan kısmının Bulgaristan'dan ve Rusya'dan alındığı düşünülürse uygulayacağımız sistemin değeri çok daha iyi anlaşılacaktır. Bu projeyle enerjide dışa bağımlılık azalır, tüketici enerji masrafları azalır, hava kirliliği azalır, küresel ısınma azalır, kurulumu ve bakımı kolaydır. Bu projede konut sahibi olacak ve yaşayacak vatandaşlarımız günde 7.5 kv enerji üretebilecek, gerektiğinde bunu artırabilecek ve devlete de satabilecek" diye konuştu.
 
Yenilenebilir enerji kaynaklarının devlet politikası haline gelmesi gerektiğini söyleyen Aslan, “10 ay bu kentte güneş var. Böyle bir ülkede bunun anlaşılamaması bana göre eksikliktir. Bu yatırımın mutlaka özendirilmesi gereklidir. Dışarıdan alınan her kaynağa para ödüyoruz. Yerel yönetimlerin, hükümetin bu tür yatırımları desteklemesi lazım. Yurtdışında KDV indirimleri gibi birçok alanda destek sağlandı. Türkiye'de de artık devlet politikası olması gerekir. Hem cari açığın azalmasında hem de sağlıklı yaşam için önemli adımlar atılacaktır“ ifadesini kullandı. 
 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER