'Türkiye Terörü Bitirmelidir'

Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, "Dünyada ekonomik başarısı bu kadar örnek gösterilen Türkiye, terör belasını mutlaka bitirmelidir" dedi.

'Türkiye Terörü Bitirmelidir'

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, "ekonomisi her alanda dünyada örnek gösterilen Türkiye'nin terör belasını mutlaka bitirmesi gerektiğini" söyledi.

EBSO haziran ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yorgancılar, bitmek üzere mi derken, son aylarda yine patlak veren terörün yürekleri dağladığını kaydetti.

Türkiye'nin küresel ekonomide yükselen bir yıldız olarak gösterildiğini, ekonomideki tecrübelerinden faydalanılmaya çalışıldığını ifade eden Yorgancılar, "Bir ülkede güvenlik zafiyeti varsa 20 yaşındaki masum gençler, sivil vatandaşlar hain pusularla hayatlarını kaybediyorsa ne ekonomideki yükselişin ne de kazanılan başarıların hiçbir önemi kalmamaktadır. Her şey sıfırlanmaktadır. Biz yeter artık diyoruz. Gözyaşları dinsin, çocuklarımız yetim kalmasın istiyoruz" dedi.

Yorgancılar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı terör zirvesini önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti:
"Vatan için toplumsal bir uzlaşmanın sağlanmasını tüm parti liderlerimizden bekliyoruz. 30 yıldır çözüm bekleyen bir konu, bir görüşmeyle elbette ki çözülmez. Ancak buradan İzmirli sanayiciler olarak seslenmek istiyorum: Sen ben kavgası yapmadan, senin benim projem demeden terörün çözümü için el ele verin. Lütfen bu terörün ve teröristlerin kökünü kazıyın. Silahın bıraktırılmasını kesinlikle sağlayın. TBMM bunun için vardır. Vekiller bunun için Meclis'tedir. Böyle bir ortamda Meclis'in yaz tatiline girecek olmasını da anlamakta zorlanıyorum."

Yorgancılar, Türkiye'nin Suriye ile olan gerginliğinin yüzde 62 oranında azalan ticareti bitirme noktasına getirdiğini kaydetti. Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesinin ardından ulusal çıkarların korunması yönündeki adımların sağduyu ile atıldığını dile getiren EBSO Yönetim Kurulu Başkanı, "Bundan sonraki süreçte de sağduyulu devam etmelidir. Zira uluslararası arenada haklı olduğumuz bir noktada haksız duruma düşmemeliyiz" diye konuştu.

Yorgancılar, avro kullanan İspanya, İtalya, Hollanda ve Yunanistan'ın mali krizdeki çıkmazının devam ettiğini hatırlattı. Avrupa Merkez Bankası'na güven kalmadığını ifade eden Yorgancılar, liderlerin çeşitli toplantılarına karşın krizin aşılamadığını, Çin'in beklenenden daha fazla yavaşlamasının ise küresel ekonomiyi olumsuz etkilediğini söyledi.

Meclisin onur konuğu Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan Kılıç ise Ege bölgesinin bu yılın ilk dört ayında ihracatını yüzde 9, ithalatını da yüzde 4 artığını söyledi. İhracatın ithalattan daha fazla artmasının sevindirici olduğunu belirten Kılıç, Türkiye'nin ihracatının yüzde 16'sının, ithalatın ise yüzde 10 ila 13'ünün Ege Bölgesi'nden yapıldığını vurguladı.

Kılıç, Türkiye'nin 2023 dış ticaret hedefleri doğrultusunda yapılandırmaya gittiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hedeflere varma noktasında, Bakanlığın belirlediği esaslar doğrultusunda, sürekli olarak bir gelişmenin, yenilenmenin içerisindeyiz. Bugün, ithalat ve ihracat işlemlerinin yüzde 99'u elektronik ortamda yapılıyor. 'Tek Pencere' sistemine geçişle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Tek pencere sistemi, ithalat ve ihracattaki tüm prosedürleri tek ekrandan takip ederek neticelendirmesini içeriyor."

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER